Автор Тема: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI  (Прочитано 47734 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #90 на: 31 Март 2015, 19:52:35 pm »
Да, тие беа на винил испечатени. Ептен беа добри.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #91 на: 31 Март 2015, 20:04:08 pm »
Sale, kvalitetni tepisonski patosnici po originalni dimenzii imas vo Hempro, na raskrsnicata megju Orce Nikolov i Leninova.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #92 на: 31 Март 2015, 20:11:58 pm »
Овие налепници испаднаа најдобри. Најпрвите мислам дека се, на 159 веќе 2 менувам додека на 166 мака нема години.

Точно Така!
Ова е од најпрвите налепници. Имав 4. Една на 306-ката, една на 206-ката, една ми се упропасти, сум ја заборавил на сонце и едната ми била на сигурно. Само ја скроив и еве ја на елантрата сеа.
Другите се со многу лош квалитет.
Незнам зошто :(

Да, тие беа на винил испечатени. Ептен беа добри.

Незнам на што биле испечатени. Беа супер. Ама квалитетот на новата лепенката и на бојата која се измива е катастрофа, за жал.

Sale, kvalitetni tepisonski patosnici po originalni dimenzii imas vo Hempro, na raskrsnicata megju Orce Nikolov i Leninova.

Да знаев пред да ги земам овие...Нека тераат сеа за сеа, здравје ке се земат и такви.
Овие се одлични, брзо се чистат, мирисаат прекрасно и не собираат прашина...  ;D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #93 на: 31 Март 2015, 20:14:11 pm »
Дури и шијат логоа на возила како и називот на моделот каде ќе си избереш.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #94 на: 31 Март 2015, 20:19:07 pm »
Искрено ке одам да проверам што имаат. И тоа уште утре. Ако е таква работата ке си направам два сета патосници. Едните летни, тАписон :) А другите зимски, гумени. Мада ти реков, овие се прекрасни.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #95 на: 31 Март 2015, 20:20:09 pm »
Ако не се лажам цената им варира меѓу 1400 и 1800 зависно од моделот.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #96 на: 31 Март 2015, 20:23:31 pm »
Па тоа е донекаде стандардна цена за добри патосници. На времето од Грчка за 306-ката кога ги купив патосниците 30 евра, ми рекоа дека сум луд, затоа што во Скопје најскапите биле 600 денари.
Ама тие од 600 денари смрдеа на Кина, и се кинеа после 3 месеца. Да не зборам за тоа колку се лизгаа. Моите ги користев цели 10 години. Предната возачка се дупна, па ги сменив со други, и тоа само предните. Задните си останаа исти.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #97 на: 31 Март 2015, 20:28:06 pm »
Овие не знам колку се квалитетни во споредба со некои други, ама јас ги користам 3 години и се како нови. Материјалот е мек а подлогата од опачината е некоја гума ама рапава за да не се изместуваат од лежиште. Такви ставив и на твинговците и одлично се држат.
Инаку патосниците ги шијат тука кај нас, а Хемпро само ги нарачува и продава.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #98 на: 31 Март 2015, 23:54:12 pm »
Патосниците теписони од самад кои се типски скроени се мислам 1400ден. и е истиот матријал кај универзалните кои се 500ден. Премногу пари за патосници кои се скроени по мерка.


Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #99 на: 31 Март 2015, 23:58:44 pm »
убајна количе нема шо со здравје да се вози

Отсутен Vixa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг:
« Одговори #100 на: 03 Април 2015, 02:43:31 am »
Со среќа Сале многу убаво количе :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #101 на: 03 Април 2015, 07:58:42 am »
Фала ви, да си купите поубави :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #102 на: 15 Април 2015, 09:52:08 am »
Ајде еве еден мал апдејт после првите поминати 1000 километри.

Во град колата троши околу 9. Тоа беа првите 350 км поминати низ град. Очекувам потрошувачката да падне околу 1л за некое време. До сега сите коли нови кои сум ги возел, после поминати 5-10к километри намалувале потрошувачка за околу 1л.
На отворен пат, колата товарена до крај, до врв у гепек,  ;D и 4 возрасни и 1 дете, сеа за празников до Србија и назад, на борд просечна потрошувачка од 5,6л.


Резервоарот наполнет до горе на Лук, поминати некој си 600км на автопат и некој си 80 во град, гориво има уште, не ми е светната резервата. Планирам да поминам уште минимум 70 додека да ми се запали резервата, одприлике. 90% од патот колата беше возена според пропишаната брзина на патот.
Возењето е одлично, удобно и комфорно. Моторот е тивок. При брзина од 120км/ч и 3000 вртежи одприлике , 6-та брзина, потрошувачката е економична.
Треба да се обрне внимание доколку е потребно забрзување за претицање и слично, колата да се вози на вртежи повисоки од 3500.
Круз контролата функционира одлично.
Стабилност, амортизација нема никаква врска со претходните модели каде што е наведена премеката суспензија.
Позади има доволно простор за тројца возрасни без никаков проблем.

Покрај другото си купив и уште еден пар алуминиумски фелни за зимски гуми.
Полека но сигурно треба да се спремаме со време. :) Барем јас сум така научен и навикнат.




Останува фелните да се очистат темелно и да се спакуваат прописно се до моментот кога ке се монтираат на нив и нови зимски гуми.
Затоа си купив и дополнително средство за да ги очистам, а и си земав и шампон пошто летно време обично си ја перам колата во двор, нови микрофибер крпи за бришење на колата, стаклата и инструмент таблата. Практично релаксација и задоволство :)



Останува да си земам средство за гумите, пошто имав дома, ама не можам да си го најдам :)
Што препорачувате за средство за гумите, да се зацрнат но не да светат премногу?
Нешто како кај Дандо и Бушавко што има?




Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #103 на: 15 Април 2015, 09:56:40 am »
K2 Bold so pumpica toa sto e.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #104 на: 15 Април 2015, 12:03:18 pm »
Со здравје да се вози. Сеа прв пат видов. Многу безгрижни километри. Ќе вииш :)