Автор Тема: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI  (Прочитано 47740 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #105 на: 15 Април 2015, 19:01:47 pm »
ili k2 bold   jas ne sum go koristel no vikaat deka e top ili sonax extreme tyre gel dosta dobar e i dolgo trae
 

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг:
« Одговори #106 на: 15 Април 2015, 20:32:53 pm »
Ednash zemav vakov shampon i mozham da kazham deka e sranje u sporedba so polish express. Za gumi jas zemav k2 bold so pumpica i sum zadovolen. Ne svetat mnogu i dosta trae zashtitata so ogled na toa shto sredstvoto e 300 denari.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #107 на: 15 Април 2015, 20:33:41 pm »
И јас имам користено од тој Сонакс и повеќе ми е онака после перење да ја поминеш колата... Не ми праеше кејф, мислам дека не го бива.

А за гумите, дефинитивно К2 Болд со пумпица. Тоа кај Бушавиот е Мафра Фаст енд Блек.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #108 на: 15 Април 2015, 20:51:19 pm »
си пробал со RenCo?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #109 на: 15 Април 2015, 20:55:09 pm »
RenCo ми е со сомнителен квалитет за гуми.
Ама затоа Сонакс средството за гуми е неприкосновено. Не дава сјај, дава мат изглед ама многу долго трае.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #110 на: 15 Април 2015, 20:55:56 pm »
Некаде имав прочитано дека гелот за гуми бил најдобар. Пример оној од Сонакс. Ама 700 денари е.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #111 на: 15 Април 2015, 20:58:54 pm »
RenCo-то го користев некој период. го има во Hubbo, мислам дека не беше повеќе од 200 денари... баш убаво ги зацрнува гумите... стојат така и до недела дена...

@Џонтра: шо сомнителен квалитет? полош може да е од шеќер и вода (што ставаат во 80% од пералните)? може да и наштети на гумата нешто или?? 90% од шофериве у земјава не ни ставаат ни спреј ни бутур...

не зезај...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #112 на: 15 Април 2015, 21:03:21 pm »
Можеби и не сум сосем во право, ама не можам баш да се сетам од која причиа реков: РенКо средство за гуми веќе НЕ! Ќе ми текне што беше штосот и ќе ти кажам.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #113 на: 15 Април 2015, 21:05:19 pm »
без разлика, може си нашол некое подобро. муабетот ми е дека не е лошо, дека убаво ги зацрнува гумите, и не е проклето скапо.

и јас у задње време користам друго, чисто од причина шо ми го носи стариот од Бугарија, од LIDL...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #114 на: 15 Април 2015, 23:01:00 pm »
Ednash zemav vakov shampon i mozham da kazham deka e sranje u sporedba so polish express. Za gumi jas zemav k2 bold so pumpica i sum zadovolen. Ne svetat mnogu i dosta trae zashtitata so ogled na toa shto sredstvoto e 300 denari.

Значи ова е шампон за перење кола со восок, а не е полиш експрес. Шампон со восок. Незнам со која намена и со каква цел си го користел шампонот, но јас ќе кажам дека сум воодушевен од шампонот и ефектот кој го приметив.
Топло го препорачувам на секој што сака квалитетен шампон.
После перење колата ја пребришав со микрофибер крпа, по препорака на @dame кој досега ми има дадено најдобри препораки во однос на козметика и средства. Голема благодарност до  него.
За гуми ке земам најверојатно од кај Бушавко мафра, или К2 Болд. Тој од кај бушавко е одличен.
Здравје боже утре планирам да ги средувам бандашите, па ке ви споделам искуство од ова средствово Доктор Маркус, какво ке се покаже.
Инаку користев шампон претходно Ренко, и нема везе со Сонаксов. Имаше и Др.Маркус ама не сакав да експериментирам.
Инаку планирам да и фукнам и заштита, од сонакс, исто така таа што ми ја препорача @dame, но здравје тоа на почеток на следниот месец. Овој месец сум тингл више со пари :)
Не дека е скупо, 700 денари е, ама толку е :)
Еве како изгледа колата после перење: (Инаку цела беше залепена со мушички, говна од бумбари онакви кафени кои коа ке ги тргнеш останува жолта флекичка, црни точки од муви и слично, и се си одстрани):


Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #115 на: 16 Април 2015, 13:45:21 pm »
ко нова е :D

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #116 на: 16 Април 2015, 13:46:41 pm »
За сонакс карнауба заштитата зборуваш?
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #117 на: 16 Април 2015, 13:46:43 pm »
Сале многу е убава, ако можеш и сакаш пробај со таблиците без пластиката што е за нив мислам дека многу добро би дошло така.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #118 на: 16 Април 2015, 14:03:40 pm »
За сонакс карнауба заштитата зборуваш?
Ne tuku za sonax polymer netsheild ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг:
« Одговори #119 на: 16 Април 2015, 14:32:07 pm »
Зборувам за шампонот на сонакс, а нетшилдот ќе се аплицира на следно перење :-)
@ achtung пробав, али се премислив па ја оставив со пластика таблицата :-)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.