Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 703465 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1665 на: 20 Декември 2013, 17:22:43 pm »
Прво е до културата. На човекот. Па после како ја пренел истата на миленикот. Или детето.
Значи јас ако треба да излезам со сопругата во некој ресторан со пријатели, нема да ги земам децата со мене затоа што џабе сум излегол во ресторан со пријатели. Доколку пријателите имаат деца, идеме таму каде што е приспособено и за деца.
Значи јас ако треба да излезам со сопругата во некој ресторан со пријатели, нема да го земам песот со мене затоа што сум излегол во ресторан со пријатели.

Тоа е тоа. Здрав разум.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1666 на: 20 Декември 2013, 17:26:48 pm »
Се собравме ние, кои си ги третираме колите бетер од деца и збориме за чување домашни миленици :D
Ја не зборам да се третираат како луѓе, ама ако веќе некој се нафатил да чува животно, треба да го чува како што доликува, а не да го заврзе у двор да дига џева, да иде у вц и да јаде на истите 2ипл метар квадратни и слично. Кучето како и секое домашно милениче, не е предмет за иживување, играње и слично. Како што ќе го гледаш кучето, дупло повеќе е ти врати..може нема да ти ја плати сметката за струја, ама ќе те направи доста среќен...
и стварно не гледам зашто да не можам у кафич на кафе некаде да си го зеам кучето...Али ајде добро..ние немаме еден парк каде што можам слободно да го прошетам кучето, а не па да збориме за ресторани и такви рботи..

како што рече Веле, за неколку декади...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1667 на: 20 Декември 2013, 17:27:56 pm »
Дали вие мислите дека животните поточно кучињата треба да се третираат како луѓе?
како може да се одговори на ова прашање кога луѓето меѓу себе прво и прво не се третираат едни со други како што треба!

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8566
  • Пичлеме
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1668 на: 20 Декември 2013, 17:28:52 pm »
Не знам јас, јас моето џукелче го научив здраво да прави и само тоа знај. Ме полни со позитивна енергија кога скока околу мене, ама тоа е тоа. Не е со педигре, не го чувам дома да ми се лигај насекаде. Не го шетам оти ќе ми се смеат пошто не е со педигре а и има глупаво име, Шеќерко, а не некое КУЛ име. Не го шетам по кафичи и кафани...
Моето куче нема никакви права. Само јади, растрчува околу мене, се поздравува со децата од комшиите што често идат да си играат со него...
А за мачката Мазола што да речам, нас ни служи да ја погалиме понекогаш...
За правата не знам стварно...
Како треба да ги третирам...
Ако не им се допаѓа, нека излезат на протест :)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1669 на: 20 Декември 2013, 17:31:12 pm »
Јас прашав што мислат. И друга е поентата. Тука во македонијава 90% не ги задоволуваат потребите на кучињата, мислејќи дека треба хаскито до него во кревет да спие на 30 степени температура со една прошетка кратка колку да се испразни и тоа најверојатно во некој јавен тревник. Не се свесни дека го ретардираат куччето така.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1670 на: 20 Декември 2013, 17:33:07 pm »
Се собравме ние, кои си ги третираме колите бетер од деца и збориме за чување домашни миленици :D
Ја не зборам да се третираат како луѓе, ама ако веќе некој се нафатил да чува животно, треба да го чува како што доликува, а не да го заврзе у двор да дига џева, да иде у вц и да јаде на истите 2ипл метар квадратни и слично. Кучето како и секое домашно милениче, не е предмет за иживување, играње и слично. Како што ќе го гледаш кучето, дупло повеќе е ти врати..може нема да ти ја плати сметката за струја, ама ќе те направи доста среќен...
и стварно не гледам зашто да не можам у кафич на кафе некаде да си го зеам кучето...Али ајде добро..ние немаме еден парк каде што можам слободно да го прошетам кучето, а не па да збориме за ресторани и такви рботи..

како што рече Веле, за неколку декади...

Види Џони, расно куче секој ќе се нафати да чува, земи џукац да те видам..


Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1671 на: 20 Декември 2013, 17:34:27 pm »
.....

нема врска педигрето..имам и ја мачка контињерка...ела да ја видиш, никогаш не се качила на маса, никогаш ништо не направила лошо по дома, никогаш! значи беше и оперирана и несмееше да оди во песок по нужда, мачката у болки трпеше и не направи беља..педигре има од контињер, има скршено опавче. пошто е мачка, многу сака надвор да оди, нормално...спиење јадење дома, секогаш е на ветеринар и секогаш ги прима вакцините и сите работи...додека е надвор доволно е само да свирнам и се нацртува пред врата. нема педире, а е подобра од 90% од мачки со педигре. На ветеринар е пример како треба да изгледа мачка. па ич не се срамам од мачката, се е до како ќе се воспита...

куоре еве ти одговор :D

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8566
  • Пичлеме
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1672 на: 20 Декември 2013, 17:36:44 pm »
Јас прашав што мислат. И друга е поентата. Тука во македонијава 90% не ги задоволуваат потребите на кучињата, мислејќи дека треба хаскито до него во кревет да спие на 30 степени температура со една прошетка кратка колку да се испразни и тоа најверојатно во некој јавен тревник. Не се свесни дека го ретардираат куччето така.
Па да, јасно ми е што праша. И се сложувам со тебе.
Поентата е дали некој ги прашува кучињата дали сакаат да бидат третирани како луѓе. Да седат по кафичи, да бидат затворени в стан...
Најдобро за милениците е значи она што за нас е најдобро. Ако јас сакам сега да одам во кино и да гледам филм, значи кучето сигурно го сака истото...
Од секоја врба свирче не бива, ама дали врбата сака од неа свирчиња да прават, никој не ја прашува.
Јасно ми е, затоа одговорив јас на тоа прашање, како јас ги третирам џукелите мои.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1673 на: 20 Декември 2013, 17:46:48 pm »
.....

нема врска педигрето..имам и ја мачка контињерка...ела да ја видиш, никогаш не се качила на маса, никогаш ништо не направила лошо по дома, никогаш! значи беше и оперирана и несмееше да оди во песок по нужда, мачката у болки трпеше и не направи беља..педигре има од контињер, има скршено опавче. пошто е мачка, многу сака надвор да оди, нормално...спиење јадење дома, секогаш е на ветеринар и секогаш ги прима вакцините и сите работи...додека е надвор доволно е само да свирнам и се нацртува пред врата. нема педире, а е подобра од 90% од мачки со педигре. На ветеринар е пример како треба да изгледа мачка. па ич не се срамам од мачката, се е до како ќе се воспита...

куоре еве ти одговор :D

Мачка е друг менталитет, нема споредба со куче.

Од кај знаеш ти кое куче е посреќно, дали твоето затворено во 20 квадрати соба кое ве гледа док јадете или моето пуштено во двор од околу 800 квадрати.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1674 на: 20 Декември 2013, 17:53:35 pm »
Убаво објасни @marjanot. Сигурно нема да се носи куче 24/7 со себе, али кога си на прошетка зашто да не седнеш на ручек/кафе со кучето поред тебе.
Е сега кај нас проблемот е што се нема основна култура па затоа и реално моментално сум против оваа идеа да се применува у државава. Јас моите кучиња никогаш не би ги однел во ресторан/кафич доколку се агресивни, хиперактивни, досадни и сл. Но за жал многу сопственици на кучиња не го делат ова мислење. Кога не сакаат да го соберат изметот позади нивните драги миленици(кои најчесто служат за курчење) можам да замислам што би правеле во ресторан. Значи до луѓето е и нивниот недостаток на осет за околина.

А за каде се чува куче, мислам дека не е фер да се соли памет. Некој сака внатре да си ги чува, некој надвор а и честопати и самото куче ќе си „одлучи“ каде му е поубаво. Нормално доколку се чува како што треба.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1675 на: 20 Декември 2013, 17:56:33 pm »
Апсолутно си во право, не да се нема култура, една краветина секое сабајле ја моча/сере хаската во мојата жива ограда.

Што ако ја чува дома, јака муда. Сељанка!

Ако веќе решиле да ги затворат нека се погрижат и за тоа кај вршат нужда, лесно е дома да се китам со расата а надвор да го мочам во дворото на комшијата.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1676 на: 20 Декември 2013, 17:57:07 pm »
Јас прошлава недела бев во Пелистер и во 511. Ниеден човек не се дереше. Исто баш заприметив дека скалите не беа измочани. Во WCто немаше повраќаници и беше чисто. Прашав дали некој им фрлал шишиња од терасата во базенот и ми рекоа дека немаат базен, ама од терасата обично не фрлал никој шишиња.

Аналогно, доколку имало куче (домашен миленик) во било кој од посочените ресторани, немало ни да го приметиш.

Нема лоши кучиња, има само лоши газди!

Ако газдата е сељак и кучето ќе се понаша сељачки, нема од кого друг да научи !

Тоа е тоа.


Во контекс на темата










Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43429
  • Il Moderatore
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1677 на: 20 Декември 2013, 18:01:06 pm »
Кога чував куче, кога и да бев со него, наоѓав место кај што можеше да се седне со него, без да пречам на други или тие да негодуваат. Иако не е назначено во градов каде може, каде не може со куче, не ми се случило ниту еднаш да ми кажат „дечко, со куче тука не може да седнеш“. Секако, најчесто, тоа било на отворено, тераса или тротоар од градов, но често се случувало и во затворени кафичи или ресторани да седнам.  
Не знам што толку се утепавте од муабетење, ако не те пуштат со песот во кафиЌ - одиш во друг кафиЌ! Почесто се случувало мене да не ме пуштат во некој клуб или диско, отколку кучето мое  ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2557
  • Слобода или смрт
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1678 на: 20 Декември 2013, 18:04:36 pm »
Јас фала богу со мојто куче секаде си одам и никаде не ми забраниле да го внесам :D
Истото е опеано во песната..


Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1679 на: 20 Декември 2013, 18:10:19 pm »
Апсолутно си во право, не да се нема култура, една краветина секое сабајле ја моча/сере хаската во мојата жива ограда.

Што ако ја чува дома, јака муда. Сељанка!

Ако веќе решиле да ги затворат нека се погрижат и за тоа кај вршат нужда, лесно е дома да се китам со расата а надвор да го мочам во дворото на комшијата.
Е тоа е тоа. Или коа ќе видам покрај кеј шетаат големи раси пуштени од поводник. Можда кучето е мирно и нема да направи ништо, но зошто да му ја мислам јас какво е и да бидам на готовс додека е во моја близина.

И јас имам три стоки што ги чувам дома, но се знаат некои основни работи. Кога има макар еден човек во близина обавезно се на поводник без разлика што нема ни да се доближат на некого.

Еве ги моиве на денешната прошетка.