Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 586014 пати)

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Дојде време да се свежни малце алфата, филтрите се подразбира земени од кај прчето наше  :D


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Дечки, како се викаат оние врвките, што се закачуваат на задна хауба и служат да го кренат оној панелот што ги раздвојува гепекот од просторот во возилото, што се крева кога се крева вратата од гепекот?

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 221
mislis daskata?
pa vrvki.....so okce



Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8424
  • Малерозен дрводарец
Тишлер, де бре, купи убави врфци за патики од бипазар, ја ќе ти ги склопу за двестадинара...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Купив нови „стапала“ за држачите за на кров, оти старите не беа компатибилни со шините - шините на Волвото се речиси дупло пошироки отколку на Опелот.



https://www.thule.com/de-de/roof-rack/fit-kits/thule-kit-186010-_-186010



https://www.thule.com/de-de/roof-rack/roof-racks-and-accessories/thule-evo-flush-rail-_-710600

Ептен лесни за склопување, убаво срочено упатство од Туле. За 10ина минути ги направив сите, ги монтирав на старите шипки (Thule Wing Bar) и ги тестирав на кола.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Купено денес и сменето на бравцето.
Исто така сменети се и свекици, само немам слики.
Иначе во Фас Вас во нивниот сервис ја направив комплет целата работа, мал сервис, замена на свекици и масло во менувач.


Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Сакам да си купам Roof Rack


Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 618
Купено денес и сменето на бравцето.
Исто така сменети се и свекици, само немам слики.
Иначе во Фас Вас во нивниот сервис ја направив комплет целата работа, мал сервис, замена на свекици и масло во менувач.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ова маслово Petronas Tutela за кој тип на менувач е, и која е цената?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
За сите менувачи на Фиат Браво, независно дизел или бензинец. Цена 980 денари литар со ДДВ.




Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 618
Јас имам Опел Астра ГТЦ 1,9 со 150кс, и го има М32 менувачот.
Дали за него ќе одговара ова масло?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Мислам дека да бидејки и кај мене е М32 6 степен менувач.

Ама кај мене дури и се влоши ситуацијава со бучавата од лагерите, сега во лер звукот е за нијанса поинтезивен отколку кога е во брзина.
А шалтањето на брзините стана доста полесно.

Така да кај мене прво средување на лагери, да видам само кој ќе се нафати. Се надевам Илија од Ѓорче би средил работа..

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
За опелот Фукс или евентуално Равенол.
19 40 182 oem до 2012та.Доколку детално проуиш во тоа време маслото било правено од Кастрол бидејќи опел не прави масла. Оригиналното е Castrol bot 402 SAE 75W85. Исто како напомена се става 2.7л масло во тој менувач.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Мислам дека да бидејки и кај мене е М32 6 степен менувач.

Ама кај мене дури и се влоши ситуацијава со бучавата од лагерите, сега во лер звукот е за нијанса поинтезивен отколку кога е во брзина.
А шалтањето на брзините стана доста полесно.

Така да кај мене прво средување на лагери, да видам само кој ќе се нафати. Се надевам Илија од Ѓорче би средил работа..

Лагерите почнале да бучат повеќе бидејќи некој можеби бувнал некаков микс во менувачот да ги стиши :)

А за менување лагери... Можам само среќа да ги посакам да најдеш мајстор, и ако најдеш обавезно да го кажеш :)

Наздравје сервис, за маслото за менувач не треба да се секираш ич, освен можда да дотуриш околу 300-400 милилитри плус од пропишаното бидејќи тоа е еден од начините со кои се продолжува животниот век на М32.