Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1858459 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13800 на: 31 Јули 2024, 23:35:00 pm »
Се враќав од Скопје прееска, на пола пат од Прилеп мислам дека го приметив, ќе да е ланецот ?
Вака во лер се слуша и при давање и при лер гас, не е толку изразен звукот како на видеото, одбива од ѕидовите и е погласен ради тоа.
Во возење го слушав повеќе при дадена гас, кога ја отпуштам или на моторно кочење повисоки обртаи мислам дека го нема звукот, барем јас не можев да го приметам.
https://youtube.com/shorts/FxVlf0liGkM?si=h0FCncu7NLbM8Jym
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13801 на: 31 Јули 2024, 23:36:39 pm »
Да, ланецот е. Може да е само затегачот, ама кога веќе отвораш смени го комплет.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13802 на: 01 Август 2024, 12:04:12 pm »
2019та е менат мотор, миислам дека беше менат ланецот тогаш, да се осигурам дека е тој, ќе ја терам, ваљда има уште километри дур дс се расштрака салам.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13803 на: 01 Август 2024, 22:50:45 pm »
Имам од задна страна квичење при мали брзини, најмногу при тргнување, сѐ до 20 км/ч. (ретко до 40), нешто како нежно кочење на кочница, при притискање на кочница звукот престанува. Крената на дигалка колата, задно десно тркало блокираше, ја вратив рачната преку сајла директно и се среди сѐ до наредно кревање на рачна. Дискот никогаш не бил прегреан, немам тресење при кочење никакво, кочи перфектно и дисковите и плочките се монтирани пред околу 20к км - ATE PowerDisc (за поагресивно кочење).

Дали клипчето од шепата не враќа? Дали е лагер бидејќи тресе на 130 км/ч? Дали има воздух во системот, мада не пропаѓа педалата во никој случај.

Што може да биде?

Едит: Инаку откако ме зафркаваше рачната, беше прештелована и крената колата на дигалка, однесена на мајстор, двете тркала идентично вртеа, без некој посебен отпор.
@nestor04

dali cepkase sajlishtata na racnata?

ako si menjal sajla samo na edna strana togas najverovatno e do toa
ili ti blokira kocniot klip u sepata, siguno ti e gumenatamansetna otidena i klipot ti fatil rga pa ti prai problem.

cim ti se pojavil na edna strana racunaj kade da e ke gi fati site po red.
vadenje na sepite i kompletna proverka i restavracija.
ne se isplati da kupuvas restavrirani ili pak novi, gi imas delovite posebno treba da najdes nekoj kadar da ti gi sredi i ke ti kocit.
ako si menjal sajla moras sekogas dvete sajli da gi menjas i od levata i desna strana.





---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13804 на: 01 Август 2024, 23:29:37 pm »
Сајлата е дупла (за двете тркала, нема единечна) и е 193цм ако добро памтам. Денес ссмо еднаш го слушнав тој звук. Се мислам дали има воздух во системот, барем малку, бидејќи кога возам долго време без кочење и притиснам кумплунг, има "од" од пола педала па надолу, до пола како сама да пропаѓа. Клипчињата се чисти од рачната, а од хидрауликата не знам.

Едит: Денес само еднаш ја слушнав, мме...
« Последно менување: 03 Август 2024, 01:07:47 am nestor04 »

Отсутен kristijan250

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13805 на: 05 Август 2024, 14:57:57 pm »
Здраво
Се работи за бмв е84 2.0 184 hp мотор, е сега приметувам дека во мали обртаи 1400-1700 одприлика во билокоја брзина при забрзување да засецнува колата значи секунда две како да  се мисли да појде и појде, сменети се филтри за уље воздух и гориво, се работи за х драјв верзија, до што би можело да биде ако има некој слично нешто искусено
Во благодарам

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13806 на: 06 Август 2024, 18:00:42 pm »

Не знам колку може да се види, али пред два три дена се појави малку масло врз предниот десен држач на мотор. Дали д тоа знак дека е при крај или има уште живот во него.  Инаку немам никакво тресење на колата не забележувам си работи ептен тивко.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13807 на: 06 Август 2024, 18:54:44 pm »
Препорака за добар вулканизер, по можност со Hunter машина во Прилеп?
- Vulco
- Чизмата
- Кај фудбало
Или кај Благоја на Варош?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13808 на: 06 Август 2024, 20:39:11 pm »
Какви искуства имате со чистење на бензински дизни со ултра звук ? Некој викаат нож со две острици е може да се океј,а се случувало и да мочаат од повеќе после. Дали мерст проток некако од ко ќе ги извадат или директ в када ?
Си еба матер некоја дизна на меганот едвај успевам да го запалам, не ја прима гаста кога е ладен, при постигнување на нормална температура движи нормално колата. Ако ја угасам. И да ја запалам истста песна пак вергла верглс вергла, на крај ќе запали и седи 300-400 обртаи, малце на гаста да гибнам и сњ се враќа во нормала. Ако возам на плин нема ништо, загреана и пали на плин нема вакви верглања.
Незнам која дизна е не кажува вредности на дијагностика, само ако светне чек енџн, ама никако да светне.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13809 на: 06 Август 2024, 20:46:11 pm »
Барај некој со посаглам дијагностика,мора да има за секоја дизна посебно колку гориво вбризгува.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13810 на: 06 Август 2024, 20:51:20 pm »
Можм да ти понудам чистење кај другар со ултразвук за смешна цена, но без проверка. А за дијагностика тука сме.

Отсутен mac_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13811 на: 06 Август 2024, 23:00:06 pm »
Здраво, приметив уље околу капачката и уште на неколку места, што би можел да биде проблемот? 1.9тди 105коња BKC мотор


Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13812 на: 06 Август 2024, 23:22:26 pm »
Дали прска масло од шипка и од капаче кога работи?

Отсутен mac_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13813 на: 06 Август 2024, 23:32:09 pm »
Дали прска масло од шипка и од капаче кога работи?
Кога се на место не, бар у лер кога работи, на извадени не сум пробал сега ама од порано мислам дека да.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
    • ibiz.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13814 на: 06 Август 2024, 23:42:50 pm »
@mac_mk toa gore e erg ventil.  Mozno e samo dithun da pusta. Ako ne ti pokazuva checke engine
Izbrisi i vidi kolku ke ti mrsi.

Za kapaceto i kaj mene bese slicen problem ispadna gumicka skinata.
Vidi ili smeni kapace. Ili vidi dali e dobro zatvoreno.
Sekako i tuka najubavo iscisti i vidi kolku ke kape, mozno e pri menjanje ulje da se slizne