Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755869 пати)

Отсутен runcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9525 на: 14 Февруари 2021, 21:06:24 pm »
Имав и јас Фокус МК1 1.6 бензин зетек,ептен брзо дигаше температура,мерак беше за зимно време

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk
Перфекција од мотор е тоа :) Иначе имат фордовите некоја заебанција со стрелката за температурата, џабе термостати сензори не крева до 90, а греењето функционира како што треба.

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk


Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9526 на: 15 Февруари 2021, 19:23:49 pm »
Знае некој каде можам да најдам AUX кабел за голф 5?

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9527 на: 15 Февруари 2021, 20:16:33 pm »
Aliexpress.
Провери си за кое радио, различни се задните конектори.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Sarma3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9528 на: 16 Февруари 2021, 01:54:06 am »
Zdravo, edno prasanje imam, se raboti za grande punto 1.4 benzin/metan 2010 godina e. Koga ja vozam izvesno vremenke krene temperatura i posle na menjanje brzina samata kola si dava izmegju gas do kaj 3000 obrtai. Sto moze da e problemot?

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9529 на: 17 Февруари 2021, 12:27:06 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Неколку пати у последниве 7-8 години правам стакла у оптиката внатре во Зелено пазарче, Ицо или така некако, последните пред недела дена што ги правев за невестата, со сите можни филтри , ха-де маде  ;D и сл., против гребаници итн. само обичен +диоптер, беа 2400денари.
Сум правел и кај многу други како Диоптра, ама некако кај овие најзадоволен сум бил, плус имаш прилично голем избор на рамки од најефтини па до некои посолидни брендови.
ivan levo na tezgite...
Оптика Иван +1. Вчера ми стигнаа новите стакла, 1.000 денари со сите премази и филтер за сина светлина.

Претходно старите проверени во бренд оптика (изработени исто од Иван), рекоа дека се одлично изработени, според рецептата.

D-r Ordevski


Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9530 на: 17 Февруари 2021, 12:39:15 pm »
Ги поминав горе доле сите што ми ги кажавте и добив релативно исти понуди.
Понудите за стакла се:
1. BlueCut ги правеле у Србија со Италијанска лиценца цена 3000 ден со сите марифети.
2. Hoya јапонски цена 5 илјади со сите марифети
3. Zeiss 6 илјади со сите марифети
Секој што ќе го прашам кои се подобри ми кажува различно без оглед на цената.
Работам нон стоп на компјутер 9 саати па многу ми е важно да направам правилен избор.
Ајде кажете со што ни оделе и зошто :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9531 на: 17 Февруари 2021, 12:47:57 pm »
Најевтините леќи со најевтиниот анти рефлекс. За плави светла не постои научна студија што го потврдува тоа што го тврдат продавачите па дури и некои од луѓето. 99% од времето пред екран те болат очи затоа што ти е пресветол екранот, предолго гледање во екран или грешна рецепта. f.lux или сега вграден во windows 10 night light е финта да добиеш уште потемен екран со малце намалена плава боја и ќе ти помогне многу повеќе него наочари.

Не гледам разлика меѓу евтин и скап анти рефлекс.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9532 на: 17 Февруари 2021, 20:07:33 pm »

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9533 на: 17 Февруари 2021, 22:30:05 pm »
Ги поминав горе доле сите што ми ги кажавте и добив релативно исти понуди.
Понудите за стакла се:
1. BlueCut ги правеле у Србија со Италијанска лиценца цена 3000 ден со сите марифети.
2. Hoya јапонски цена 5 илјади со сите марифети
3. Zeiss 6 илјади со сите марифети
Секој што ќе го прашам кои се подобри ми кажува различно без оглед на цената.
Работам нон стоп на компјутер 9 саати па многу ми е важно да направам правилен избор.
Ајде кажете со што ни оделе и зошто :)

Последниве 2 години носам Zeiss, со цилиндар диоптер. Секои стакла со blue filter имаат жолт тинт, ти ги менува малку боите. Бидејќу сум дизајнер, 8+ часа пред монитори, ми беше важно тој жолт тинт да е што послаб, а тоа од тоа што читав, се добиваше со Zeiss.
За замор на очи, разлика од претходните стакла што ги имав, неможам да споредам. Гледам што повеќе одмор да правам на очите со тргање поглед од монитор и малку движење...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9534 на: 20 Февруари 2021, 10:27:20 am »
Некој да каже искуство за Ауди а3 2005-2007 година? Дали е подобро од голф 5ка и во што? На изглед ми е многу поубаво, голфот е ко трупка :)

Ако некој го поседува моментално може да кажи некој збор повеќе.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9535 на: 20 Февруари 2021, 17:25:46 pm »
@Silvester јас имам возено месец дена А3ка 2006та 2.0 140кс со брзини, со 3 врати и е од-лич-но. Моќноста е сосема доволна со оглед на големината на возилото

Седечката положба е доста ниска, воланот е прилично прецизен, а брзините се кратки и многу е погодна за патување ако си сам или со уште една личност.

Назад малку е тврда суспензијата, тоа се должеше и 17ките кои ги носеше тогаш. Озвучувањето има одлични ниски тонови, а климатроникот си работи совршено иако на допир е малку евтино бидејќи е како потенциометар.

Од сите голфови најмалку ми се допаѓа 5ката бидејќи е баш таков како трупка назад и имам впечаток дека е тромав.

Еден период сериозно го размислував Аудито да го земам наредно после алфата бидејќи ми влегува во буџет.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9536 на: 20 Февруари 2021, 17:30:39 pm »
Првите серии на 2.0 тди имаа проблеми со пукање на глава.

Инаку ако најдеш дизел под 300к км исто ко на лото да си добил ;D

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9537 на: 20 Февруари 2021, 17:55:26 pm »
@dbl.dzo јас конкретно ги гледам 1.9 тди баш поради тоа што го спомнува Дуле. Каде и да побараш искуства сите го кудат 2.0 тди ПД. Демек имало некои кодови на мотор што биле ок, тие со 8 вентили чинеле ама пак не ми се зема поради потенцијалните проблеми. Тоа дека е за 2ца го кажуваш конкретно за таа со 3 врати или мислиш и на спортбек со 5 врати?

Инаку ако земам одма оди на ремап, се добиваат околу 140кс, проблем ќе ми биди што нема 6та брзина ама тоа е. Треба голф да земам за да има 6та

@Dule_  знам дека тешко да најдам неизвозена, можи и со 500к да се погоди ги гледав тестовите на србинот од аутоанализа на пасатите, така да се може да се очекува. Генерално ќе гледам да биди во добра состојба па ќе видиме што ќе излези.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9538 на: 20 Февруари 2021, 18:06:55 pm »
@Silvester Moра ауди а3 да биде? До колку буџет планираш да земаш?

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9539 на: 20 Февруари 2021, 18:22:13 pm »
Не мора ауди да биди, но убави ми се. Загледувам и 147ки фл, иако веќе имам една пред фејслифт. Првично барам хечбек, исклучок би направил за бмв 3 ако случајно најдам до таа цена.
 Буџет планирам максимум до кај 6к евра.