Автор Тема: Нема да може да се регистрираат автмобилите постари од 2000 година?  (Прочитано 27970 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Овој закон не им иде во корист на владата така да и нема да се изгласа,прост пример во македонија да има 500,000 автомобили од кој 200000 се постари од 2000 година и нема да можеме да ги возиме, еден автомобил просек да става 3000 денари месечно за бензин акциза на владата е 20 денари  тоа ти се 30000000 денари за еден месец загуба а кај е одржавање... истото важи и за предлогон пар непар и таму ке биде во голема загуба.
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Јaс oвa гo гледaм сaмo кaкo нaјaвa зa зaјaкнувaње нa кoнтрoлaтa врз издувните гaсoви oднoснo врaќaјте кaтaлизaтoрите штo ги извaдивте. Ајде DPF ефтини прoдaвaм пo 2-3000 еврa, извoлте! :)

Отсутен Shuriken

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Што се фатиле толку за старите автомобили? И на кој фетус му текнуваат вакви идеи?
Поентата не е во тоа кој автомобил колку CO2 испушта, туку колку се вози. Дали јас загадувам повеќе со мојот постар автомобил кој не се вози повеќе од 150 километри месечно или господинот со најнов автомобил со врвна технологија кој истото растојание го поминува за два дена? Зошто никој не зборува за дневната, месечната или годишната километража која директно влијае на загадувањето, за разлика од CO2 бројките кои сами по себе не значат ништо.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Citam mnogu ludje se fatile za tema avtobus ili kola i site zboruvat za pari, trosoci itn. Go zaboravate faktor VREME.
Ne ziveat site vo centar, golem del e vo prigradskite naselbi i sela, taka da znam X ludje na koi im treba po sat i po do dva da dojdat do rabota (i da smenat dva avtobus najmalce) i isto tolko nazad.Eve nekoja moja matematika:
3h x 26 dena =78h so avtobus (minimum)
1,5h x 26 dena =39h so kola    (maximum)
Razlika e minimum 39h (jas koga odev so bus mi iskacase i do 48h odn. 2 dena) vo pat samo

E sega mili moi kazete mi koj ne bi sakal  da go pomine toa extra vreme so familija,deca ,devojka ili vo spienje  na kraju krajeva.
Razmislete malo i za toa.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Site sakaat, ali kolku mozat istoto da si go dozvolat, toa e prasanjeto.
Ludost e i pokraj faktot sto ne mozes da si go dozvolis, da go pravis.

Za toa pisuvam jas.

Site znaeme sto e ubavo, ali kolku od nas moze da si go dozvolime a da ne zaglavime, toa e prasanjeto.

Vo drugi drzavi ako nemas pari ke druzis i si dozvoluvas raboti prema tvoite primanja, a kaj nas obratno, primer poznavam licnost koja dve plati dade za da kupi nov Note 2. Ima logika vo toa ili ne?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
екологијата е последната работа што треба да се средува во македонија, посебно загадувањето од автомобилите.

Јас сум студент, живеам и студирам во Битола, значи тука плаќам регистрација, еко такса и патарина еднаш годишно, возам фичо од 70та година и месечно нека правам одприлика ~500км(помалку се ама ајде), немој некој да речи дека мене не ми е потребен автомобил, туку се луксузирам со него(само затоа што сум студент) во мојата фамилија(живеам со родителите) имаме 2 возила, фичото и пежо од 94та година, релано потребни ни се 2 возила а ке бидат и 3 кога брат ми ке земи возачка. Моите заедно земаат плата околу 20.000 денари, и некој ке ми кажи дека јас бидејки немам пари да купам а и одржавам возило со еуро 4 стандард не треба да возам, дека треба да одам на факултет со автобус или велосипед(на дожд, ладно, снег), или дека после 9 часот навечер јас немам потреба да излезам од дома( после 9 нема автобус) или треба да одам со точак ? а женската на кадро да ја качам?

настрана тоа што моето возило е олдтајмер(собири изложби итн...) тоа е во втор план, во прв план возам фичо бидејки немам пари за поубаво(еуро 4 ни на сон со нашите примања)

пари за бензин и регистрација јас си знам како берам, голема предност што знам сам да го сервисирам па не давам пари и за тоа (зборувам за ТЕХНИЧКИ ИСПРАВНО ВОЗИЛО ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ)

реално во македонија нова кола ретко кој можи да си дозволи.

јас не земам никаква плата, па реално и ова што го имам јас, многу го немаат а не дека не сакаат, или немаат потреба од автомобил ама се ПРИНУДЕНИ да одат пеш или со автобус/велосипед.

јас разбирам закон да не смеам да фрлам ѓубре на улица или да палам цигара в пошта ама да не смеам да возам кола оти така му текнало на некој партиски идиот ? па тоа го нема никаде во светот.

а и друга работа, како смее да ме натера да ставам катализатор на возило што фабрички го немало?

да, да зема таткоми плата 2.000 евра, мајками исто така, јас 1.000 евра и да работам пола работно време(бидејки сум студент) државата да ми најди работа, ПО СТРУКАТА (бидејки сум студент), тогаш и јас ке размислувам за екологија, ама сега на овај стандард и + рек што ми чади над глава и има фиктивни филтри на оџаците немојте екологија, на сите проблеми што ги има народот тука уште ова ни фали.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
@Маракана

Твоето време не вреди ништо во држава со 8.500 плата.

@Мартин

А како тоа твоите успеале со вкупни семејни приходи од 20.00 ден да му платат на брат ти 250 евра за возачка?


Очигледно само ја и Денде се сфаќаме овде ...

Отсутен Amy87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
  • Инженер-ка
Ептен лаичко прашање - кој вид на мотор има fiat punto од 2002? (еуро 2 или еуро 3)? *Според статииве да си знам...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
@Маракана

Твоето време не вреди ништо во држава со 8.500 плата.

@Мартин

А како тоа твоите успеале со вкупни семејни приходи од 20.00 ден да му платат на брат ти 250 евра за возачка?


Очигледно само ја и Денде се сфаќаме овде ...

Од љубов. И не е 250 туку 300+ евра.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор


Очигледно само ја и Денде се сфаќаме овде ...
Што е тоа што вие го сфаќате,а ние не.Во кратки црти?

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
не е прашањето како моите успеале, туку како успеале повеќето граѓани во македонија(на рати како поинаку), исто треба да се запрашаме и како нашите ни платиле семестар да запишиме и ред други работи...

да не се правиме сега паметни, реално автомобилот е потреба

и очигледно ти и данде(немам намера никого да навредам или нешто) се сваќате меѓу себе.

треба да се разбуди еколошката свест во македонија, ама со овај стандард сега што го имаме НЕМOЖИ да забранат регистрација на возила постари од 2000 година кога повеќето од возилата во македонија се постари од 2000 година. на крај краева ке возам нерегистриран и не застанвам на полиција бидејки државата ме приморала тоа да го правам( се додека студирам тука, а после чао бамбино да се мочам и серам на македонија кога немам основни услови за живот)

не дека не сакам нова кола да не се сватиме погрешно, секој сака, ама неможиме да ја купиме.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Зошто мислите дека автомобилот е уставно право?

Само треба да се пукне мрсен данок на коли што загадуваат, и мрсна регистрација на стари коли кои се со понизок стандард.
ЕУРО1? 1000еур регистрација. Под 100 грама Цо2? 20еур.
Па види дали повеќе ти се исплати Ајго на плин.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
А како тоа твоите успеале со вкупни семејни приходи од 20.00 ден да му платат на брат ти 250 евра за возачка?

А дека имаат 20 000 денари приход, не смеат во никој случај, макар двоеле и од храна, јаделе еднаш на ден, да му дадат пари за да полага.
Ако имаш 20 000 денари приход треба пешки да одиш, не смееш кола да имаш и не смееш да речеме на дрва да се грееш ?
Што ви е бе луге ?

Зошто мислите дека автомобилот е уставно право?

Само треба да се пукне мрсен данок на коли што загадуваат, и мрсна регистрација на стари коли кои се со понизок стандард.
ЕУРО1? 1000еур регистрација. Под 100 грама Цо2? 20еур.
Па види дали повеќе ти се исплати Ајго на плин.

Лесно ти е тебе, 3200 евра плата имаш. Само види на полото како ти испушта Цо2, да не треба случајно со 2 клипа да го направиш за да ти биде 20 евра регистрација.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
да сигурно треба да се пукне мрсен данок на коли што загадуваат, удри уште повеќе на сиромавиот, така ќе ја исправите работата сигурно...

ние возиме раскљакани тракатајки од шо сакаме можда. не е само скопје македонија бре луѓе, во другите градови се далеку помали примањата.

мислам дека не треба повеќе да пишувам на оваа тема, очигледно тука има овци кои сакаат да бидат бричени на суво.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
очигледно тука има овци кои сакаат да бидат бричени на суво.

Хаха. Ти друже си правиот човек за учество во темата за ГМО.