Автор Тема: Нема да може да се регистрираат автмобилите постари од 2000 година?  (Прочитано 27939 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Se gine tamu I toa kako kuce. ;) A dali toj od sprotivniot pravec e budala ili toj so prestignuva na loso I nepregledno kesto e drug muabet.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Мене возењето низ град, 1км до бензинска, или 500метра до продавница воопшто не ми претставува задоволство.
Ако не излезам на отворено, и возам со брзина поголема од 2-ра, повеќе на нерви ме мава одошто на мозочниот дел за задоволство.

Инаку возење за џабе од мерак, според мене е оправдано, можи да се загадува во овој случај.
Да живеев Охрид, многу мерак ми прави, од Охрид - Буково патот, мазен дупка нема, убави кривини, а престигнувањето на автобус од Транскоп
или камион од комуналец вистински предизвик ми претставува, можеби не можиш да загиниш, ама не знаеш кој будала ќе излези од следната кривина.
Добро сега вие со 200 коња, само 50 метра што ви требаат...



Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
^^
Да го доловиме и сликовито патот Охрид-Буково и неговата мазност:





Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Само шо скокаш како џокеј на длабките.  Совршен пример слика 2.

Зимно време не ви препорачувам да врвите низ тунелот :)

Доказ



Убав пат знаете кој е сега? Скопје-Велес. РАМЕН асфалат, добар грип и убави кривини (малце утнаа со мостовите ама не е страшно).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Нема дупки.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Нема дупки, има вдлабнатини. Со Алфата ќе ме излеташе летоска пред кривина. Го правеа патов пред некоја година и се залетав тро повеќе (некаде 90-100) и кочам пред кривина и патот длабка длабка (не дупка) и џокеј ефект ама фатив грип...ако се сеќавам некаде после тунелот кривината на десно е кога одиш накај Охрид.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Dobar e patot od Ohrid do Bukovo e sea ne e da vozis 150 ama 100ce mpzis komotno bez nikakvi sokovi I stravovi e sea zavisi I od kolata.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Патот како пат (состојбата на површината на аслфатот) е добар. Бидејќи постојано на него се возат тешки шлепери почнува на кривините да се оштетува.  Тоа е знак дека несоодветно е направен.

Бујрум повозете го баш тој дел. Прво спустот после депонијата и после тунелот.

Како и да е, не сум задоволен од патот :) тоа е најбитно во цел муабет ;D ;D

Скопје - Велес е друга прича.

Него да не одиме ОТ...

Баш вчера слушав за ова со регистрациите. Напнаа овие да го носат законот. Изгледа ќе има забрана за движење за ЕУР 0/1 возила низ центарот на градот.

Она што мене ме интересира како тоа ќе го спроведат? Што е за оние коли што да се после 2000 година а немаат катализатор? На технички ќе добиваме лепенка за еколошко возило?!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Баш вчера слушав за ова со регистрациите. Напнаа овие да го носат законот. Изгледа ќе има забрана за движење за ЕУР 0/1 возила низ центарот на градот.

Она што мене ме интересира како тоа ќе го спроведат? Што е за оние коли што да се после 2000 година а немаат катализатор? На технички ќе добиваме лепенка за еколошко возило?!

ќе ти каже тие и тие возила не смеат низ центар... казната е 500-1000-2000 евра... и дали ке ти држи г’зот да отидеш и да возиш таму? мене не... башка по растеретено ке биде и со такси ке се иде брзо и поевтино...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Ај да ви кажам ако не сте знаеле, законот демек со дозволен увоз со минимум еуро3 од нова година па од 1јули само еуро4 не се изгласа. Поздрав :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Znaci mozam da si uvezam w124 500 ka a?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Aj sea edna donacija od 15K €. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Абе шанкуре  ;D