Автор Тема: Нема да може да се регистрираат автмобилите постари од 2000 година?  (Прочитано 27949 пати)


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Вие што имате дубаризиарни плински уреди и неатестирани плински уреди спремајте се за тртење од нареднава година.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Тачно до негде. Со таа разлика што во првиот случај, сваштопичкородите со својата нехигиена у колата не му пречат на никого, освен на самите себе. Во овој случај сваштопичкородите ги мрзи да направат два чекора пошто имаат/купиле кола и доста успешно маме ебаваат на животната околина, а тоа ги засега сите во таа околина, не само нив.

Се согласувам. Јас, на пример, не пропуштам прилика да пропешачам.

АМА..

Брат ми ја продаде колата пред 2 месеци. Сега сме четворица (читај - ЧЕТВОРИЦА) со една кола. Колку за илустрација, лани цела година - 7.500 километри, овие два месеци - ~3.000 километри има поминато. Не толку битно..

Работи во Гевгелија, значи колата е заробена од 7.30h сабајле до 17h, само затоа што мора да оди на работа. Втора смена кога работи - исто, од 12.30h до 21h сме без нозе дома, буквално. Ќе објаснам зошто..

Неможе да оди со автобус, пошто ај сабајле ќе почека 40-тина минути, пошто порано би одел. Проблемот е за враќање, треба да чека до 18h за назад, а завршува најрано во 16h. Втора смена - нема начин да стаса, пошто последниот автобус е во 20h.

Да стопира - out of the question. Ако треба во 5 сабајле ќе станувам, нема да стопира.

Кога имам нешто во план, морам и јас да одам со него во 7.30 сабајле, да го однесам, да се вратам, да си бркам работа, па да одам да го земам од работа. Некогаш не е проблем, ама некогаш е.

Имам во предвид дека за се што треба да завршам работа, морам да одам за Гевгелија, минимум два пати, а во добар број случаи и по четири пати. Тоа се, грубо, 90-тина до 100 килметри дневно. Како да пропешачам?

Друго - времево го гледате какво е, нели? Кај да тргнам пешки, макар било тоа и 500 метри? Ќе мувлосам..

Се на се - мислам дека претходно кажа дека колата е луксуз, генерализирано. Не се согласувам, во денешно време, бар кај нас, колата е и те како потреба. Во Скопје е друг муабетот, има превоз од секаде за секаде.

Ќе ми излезе нешто итно (а како се погоди последниов период, се нешто излегува непланирано), и тргам - оп, нема клучеви, нема кола. Ајде, барај, такси, другар, одлагај за утре.. Верувај, поевтино ни излегува да поиме две коли со гориво, отколку една. Бензинци (беа) и двата. Времето изгубено навака-натака, дојди однеси ме, оди земи го, да не го рачунам.

А за загадувањето, ние што возиме сме најмалку криви. Некој дозволил - ако очекуваш совест, не очекувај, нема смисла.

Сепак ова е РМ..

Башка - меракот да одам да потрошам некое литро бензин, чисто онака - да се повозам? Нели сме автомобилски ентузијасти?

Никаде не спорам за користење на кола како потреба. Вие имате потреба од колата и ја користите. Некој си таму што иде 500 метра со кола да ја зима жена му/девојка му пошто некого го мрзело да мрдне два чекора, не е потреба туку е курчење. (Освен ако особата која треба да биде пренесена со кола не може да ги пушти двата чекора заради некои оправдани причини)

Додека на чело си ја пишуваме паролата „Сепак ова е РМ“, никогаш нема да мрднеме подалеку од оваа беда.
« Последно менување: 16 Ноември 2014, 23:54:30 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Епа ако девојка ти има минич со шлиц до пиц и ликрени хулахопки кои блештат на 500 метра, тогаш разумно е да одиш 500 метра со кола и да ја земеш, зошто и онака ќе мораш да ја рестргнеш веднаш, кој ќе чека 500 метра до дома? Оди пробај сквернави на отворено сред зима да те видам...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Вие што имате дубаризиарни плински уреди и неатестирани плински уреди спремајте се за тртење од нареднава година.

Какви се дубаризирани а атестирани?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Носи атест за мотор од 1600 кубика а го сменил после тоа и опнал 3000 кубика ѕвер  :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Епа ако девојка ти има минич со шлиц до пиц и ликрени хулахопки кои блештат на 500 метра, тогаш разумно е да одиш 500 метра со кола и да ја земеш, зошто и онака ќе мораш да ја рестргнеш веднаш, кој ќе чека 500 метра до дома? Оди пробај сквернави на отворено сред зима да те видам...

1. Свашта;
2. Ако девојка ти секој ден иде со минич шлиц до пиц за да треба ти секој ден да идеш со кола да ја зимаш на 500 метра, онда имаш сосема поинаков проблем.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Може имаш неколку девојки, не мора да значи дека е една. После таа кога ќе заврши работа ја враќаш до автобуска а другата ја прибираш.... исто така со минич и шлиц до Фиц ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Џизс Крајс.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Може имаш неколку девојки, не мора да значи дека е една. После таа кога ќе заврши работа ја враќаш до автобуска а другата ја прибираш.... исто така со минич и шлиц до Фиц ;D
Џонтра цел си шеми  :D .....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Абе луд е Џонтра, одамна викам ја тоа...

Уствари од што е пун шеми, на Prison Break Џонтра е истетовиран на телото на главниот протагонист :)

И песмава е уствари трибјут за Миле „Шема“ Џонтра ;D

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Можностите се неограничени ;D

edit: Леле Велештрумф, јебала те Надица те јебала, кај ја најде....

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Поздрав за Џонтра со песМата


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
дај бе не правете вакви работи...нема да можам да заспијам сега... пред очи ке ми биде цела ноќ фаталнава...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Башка - меракот да одам да потрошам некое литро бензин, чисто онака - да се повозам? Нели сме автомобилски ентузијасти?

Мене возењето низ град, 1км до бензинска, или 500метра до продавница воопшто не ми претставува задоволство.
Ако не излезам на отворено, и возам со брзина поголема од 2-ра, повеќе на нерви ме мава одошто на мозочниот дел за задоволство.

Инаку возење за џабе од мерак, според мене е оправдано, можи да се загадува во овој случај.
Да живеев Охрид, многу мерак ми прави, од Охрид - Буково патот, мазен дупка нема, убави кривини, а престигнувањето на автобус од Транскоп
или камион од комуналец вистински предизвик ми претставува, можеби не можиш да загиниш, ама не знаеш кој будала ќе излези од следната кривина.
Добро сега вие со 200 коња, само 50 метра што ви требаат...