Автор Тема: Нема да може да се регистрираат автмобилите постари од 2000 година?  (Прочитано 27953 пати)

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
jebiga , zosto srpski. Ne znam taka mi dojde, a gledam i ti si se potpisal so toa jebiga :)
Osven macka ne znam ni edno drugo zivotno sto se prejaduva , ne znam za svinji... a pogovorka e mnogu postara od nas dvajca taka da verojatno ima nekoja vistina vo nea kako i vo site drugi.
Tuku ne e poenta nie dvajca da se prepukuvame , poenta e dali nekoj od onie gore sto odlucuvat za ova ke procitat ili slusnaat reakcii na "obicna raja" veke koga go dozvolija uvozot na starite koli  istite i da se vozat.
kako sto napisav, i jas znam sto e ubavo, i jas sakam da disam so polna pluca a ne da se gusam vo smogot.

+++ nikade ne napisav imat/nemat pari tuku poveke/pomalku i spomnav sredna klasa koja kaj nas e zastapena vo mnogu mal procent za razlika od zapad" kade sto istata e okolu 60-70%
« Последно менување: 11 Ноември 2014, 00:35:16 am Marakana »
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Старите коли куртулија од забрана.
http://media.mk/article/49178/starite-koli-kurtulija-od-zabrana-zasega
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Temata ne  e za gladni, siti, najadeni, prejadeni, svinji i ostalo, dajte fokus na temava, ako imate ubav komentar da go spodelite.Citaj citaj sve nekoi gluposti istreseni van tema, ubava e temava moze da se komentira  so saglam komentari.

Zbor dva i od mene za temava.Mislam deka nema da se donese zakonov,i samata drzava e svesna kolku ke se namali,rabotata u servisite koji plakaat danok,benzinskite pumpi,uvoz na delovi i ostalo .. Na drzavata voopsto ne i e bitna zagadenosta da bideme realni, ova e samo mackanje oci za javnosta, i mislam deka namesto ovoj zakon ke donesat zakon koj veke i se krchka  da se montira katalizator ( ako go nema ili ako ne si ja brka rabotata toj so go ima) od samoto toa sto imame fabrika so gi proizveduva mora nekoj da spechali od narodot pa eve ke napraime BUM so zagaduvanjeto pa resenie za toa ke bide sekoj da si vgradi katalizator i da ne podzabrichat po 150-200 evra  da se podnapuni kasickata  i celiot drzaven vrv sreken i narodot ke misli deka dishi najubav ''planinski'' vazduh.  Aj dosta e preterav :D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
http://www.carthrottle.com/a-fiat-500-owner-axed-his-car-to-death-after-it-wouldnt-start/

Цитат
the man had purchased a new Fiat 500 because unreliable public transport was making him late for work - leading to a warning from his boss.


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Well that explains every-single-thing ever. Утре сите доследни на правилото: По леб и млеко задолжително се оди со кола, да не биде увозот од Бугарија за џабе.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
После ова ја однеле во Бугарија ;D

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
има една друга работа, малку е разликата на технички меѓу возило со и без катализатор, а не се ни мерат гасови, па и тие што имаат катализатори ги вадат, дури и по цена да не му  троши повеќе гориво. А да прашаме на форумот колкав % од возачите смениле од деловите што влијаат на правилна работа, н.пр. ламбда сонда. маф сензор и друго ??...менуваат само ако не оди колата. Но има и друго, со се поголемите проблеми со паркирањето, не само поради зголемување на возниот парк, туку и поради зголемување на возниот крш што стои по паркинзите, огромна урбанизација а без паркинзи, се повеќе ќе се возиме со автобуси и тахи, летно време со велосипед...

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Нема да може да се регистрираат автмоб&#
« Одговори #127 на: 11 Ноември 2014, 11:13:16 am »
@Start Up

Не го донесоа, не дека не им се можеше туку онака, малку дефокус, тестирање ...

Ocigledna e podelba na :
1. forumdzii so poveke pari (jadat govna za ekologija a u stvati gi boli takvoto)
2. forumdzii so pomalku pari odn. obicni ziteli na drzava od 3 svet(neli taka gi rangiraat)

p.s.  jas specaliv nekoja para nadvor ama nikogas nema da zaboravam koga nemav ovdeka,  taka da sekogas sum od strana na poslabiot

По муабетиве се гледа дека си студент. И не ти ја сфаќам поентата со тоа „си на страната на послабиот“ Кој е послаб овде? Како не сфаќаш сите сме слаби, да бевме јаки ќе немавме време за куцање по форуми, пошо ќе шетавме низ светот славејќи родендени, возејќи коли од >100.000 евра, на скијање во Швајцарија па после малку да се згрееш на Бали итн итн.

Единствената разлика е што јас сум свесен дека ако тебе ти е усран животот потруди се барем на твоите деца да не им биде со тоа што ќе се жртвуваш и работите во животот ќе ги градиш скала по скала. А не како шо би рекол татко ми „Секое пичлеме сака да вози кола/јаде по кафани а ми се гребе за е*ана цигара и ми бара на заем 500 ден“. Млад си уште, тазе член на форумот, те сфаќам, но „можам да ти ја покажам вратата но сам мораш да влезеш“.

Системот е таков каков што е, треба да си гение за да го заебеш, а во останатите случаеви треба да научиш да преживуваш а во исто време да внимаваш да не се претпопиш.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Imam nekoja godinka poveke od studenti, no toa nastrana.
Nakratko, poenta mi bese deka ne treba da kritikuvame ludje sto vozat postari koli od prosta pricina sto tolko mozele tolko zemale. Gi smenile krsovite stari po 25-30 godini so krsovite od 15-20 god. I toa e toa.
Druga rabota e sto so sistem za javen prevoz koi sto i kako sto funkcionira kaj nas kolata ne e luksuz tuku potreba. Mislam deka i tuka se razbirame.

Kvalifikacii za necij privaten zivot, usran, pomocan ili kakov i da e, ne se spustam na toa nivo i nebi ni sakal da komentiram za nesto i nekoj koj sto ne go poznavam.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Колата е потреба, ако идеш од Радишани до Сарај на работа, па успут да земеш уште некој, за да не идете со неколку коли. Колата е „луксуз“ (к**чење) ако идеш по леб со нејзе и те мрзи да пропешачиш 20ина минути. Да бидеме реални, кај нас (конкретно во Скопје, а чисто сумњам дека е нешто поинаку во другите градови) многу повеќе е застапено к**чењето, отколку реалната потреба.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Se slagam ,medjutoa jas pisuvam od moj aspekt. Ziveam vo prigradska naselba, da bev vo grad (sreca sto ne sum)  ke bese druga prikazna.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038

Kvalifikacii za necij privaten zivot, usran, pomocan ili kakov i da e, ne se spustam na toa nivo i nebi ni sakal da komentiram za nesto i nekoj koj sto ne go poznavam.

Моја грешка, лошо сум напишал, не мислев на конкретно твојот живот туку по мене по сите стандарди за нормален живот големиот дел од населението во државава го живее тој „усран“ живот. Можеме да се тешиме дека во Африка им е полошо, но тоа не го прави денот подобар за живеење ...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Секогаш се можи без кола, и 90% е луксуз, а тие 10% се оние случаеви кога навистина човек не можи без неа.

До пред 3 години ние немавме никаква, па арно ни беше со автобус (на 40мин едно време имаше), или такси.
Се свршувавме, е сега можи повеќе уморени од торби, водени во патиките, чизмите дома си идевме, ама не умревме.

Положив за кола на 21 година, а кола немав, ама нека си течи искуството...  ???

И еве денес, кола имаме, и ги вршиме истите срања од тогаш, само што поголем луксуз имаме, не дека не можиме без неа.

А брачедми до продавница 400метри исклучиво со кола оди.
На подалечниот комшија жена му, ја мрзи 10 мин до дома пешки од постојка да си дојди. Го пали мерцедесот од 93-та да ја земи.  ::)
Дечињата сами со другарчињата можат пешки до училиште да појдат. Не е Ирак ова.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
А брачедми до продавница 400метри исклучиво со кола оди.
На подалечниот комшија жена му, ја мрзи 10 мин до дома пешки од постојка да си дојди. Го пали мерцедесот од 93-та да ја земи.  ::)
Дечињата сами со другарчињата можат пешки до училиште да појдат. Не е Ирак ова.

E баш за овакви идиотични појави зборам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Mozee komotno brisenje na temava zosto nema vrska muabetot e dezinformacia. Ministerot javno kaza deka i ponataka ke se vozat kolite i prvo evro 0 pa 1 ke se zabranat no so tek na nekoja godina zosto ovaa e steya za graganite vaka izjavi albanskiot minister ,i sekoja ces za odlukata samo makedonce ovca usta ima jazik nema i go trtkaat site ostali !!!!! Temava vo aut!
:D :D :D