Автор Тема: Нема да може да се регистрираат автмобилите постари од 2000 година?  (Прочитано 27946 пати)

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1484
Mozee komotno brisenje na temava zosto nema vrska muabetot e dezinformacia. Ministerot javno kaza deka i ponataka ke se vozat kolite i prvo evro 0 pa 1 ke se zabranat no so tek na nekoja godina zosto ovaa e steya za graganite vaka izjavi albanskiot minister ,i sekoja ces za odlukata samo makedonce ovca usta ima jazik nema i go trtkaat site ostali !!!!! Temava vo aut!
Таман ке почне од 2015 г.  :D или од следни избори.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
A slonovite vladini (citaj mercedes S500)  ke se registriraat?Tie se generacija so Tito

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Nesto ko da naslusnav a moze i da se spekulacii... bil usvoen zakonov ama na sila ke stapi vo juni :/ hmm

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Некако цело време бичат дезимформации околу, а ние ко гуски во магла...
Страшно ме нервира ваква ситуација, па морав пак да пишам...
Добро што се случи.?? Денес од рекла казала пак слушнав дека ќе морало катализатори за да се исполни еуро 3?
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
и јас рркла казала слушам са катализаторите... ама не за укинување на тие возила туку заради поскапа регистрација.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
А брачедми до продавница 400метри исклучиво со кола оди.
На подалечниот комшија жена му, ја мрзи 10 мин до дома пешки од постојка да си дојди. Го пали мерцедесот од 93-та да ја земи.  ::)
Дечињата сами со другарчињата можат пешки до училиште да појдат. Не е Ирак ова.

E баш за овакви идиотични појави зборам.

vele, ова и не е баш далеку од квалификацијата "свашта-пичко-род" - во контекст на навреда.


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Тачно до негде. Со таа разлика што во првиот случај, сваштопичкородите со својата нехигиена у колата не му пречат на никого, освен на самите себе. Во овој случај сваштопичкородите ги мрзи да направат два чекора пошто имаат/купиле кола и доста успешно маме ебаваат на животната околина, а тоа ги засега сите во таа околина, не само нив.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Млади луѓе чекаат лифт и се качуваат во него за да се симнат еден спрат, та за одење 900метри кола нема да запалат.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Тачно до негде. Со таа разлика што во првиот случај, сваштопичкородите со својата нехигиена у колата не му пречат на никого, освен на самите себе. Во овој случај сваштопичкородите ги мрзи да направат два чекора пошто имаат/купиле кола и доста успешно маме ебаваат на животната околина, а тоа ги засега сите во таа околина, не само нив.

Се согласувам. Јас, на пример, не пропуштам прилика да пропешачам.

АМА..

Брат ми ја продаде колата пред 2 месеци. Сега сме четворица (читај - ЧЕТВОРИЦА) со една кола. Колку за илустрација, лани цела година - 7.500 километри, овие два месеци - ~3.000 километри има поминато. Не толку битно..

Работи во Гевгелија, значи колата е заробена од 7.30h сабајле до 17h, само затоа што мора да оди на работа. Втора смена кога работи - исто, од 12.30h до 21h сме без нозе дома, буквално. Ќе објаснам зошто..

Неможе да оди со автобус, пошто ај сабајле ќе почека 40-тина минути, пошто порано би одел. Проблемот е за враќање, треба да чека до 18h за назад, а завршува најрано во 16h. Втора смена - нема начин да стаса, пошто последниот автобус е во 20h.

Да стопира - out of the question. Ако треба во 5 сабајле ќе станувам, нема да стопира.

Кога имам нешто во план, морам и јас да одам со него во 7.30 сабајле, да го однесам, да се вратам, да си бркам работа, па да одам да го земам од работа. Некогаш не е проблем, ама некогаш е.

Имам во предвид дека за се што треба да завршам работа, морам да одам за Гевгелија, минимум два пати, а во добар број случаи и по четири пати. Тоа се, грубо, 90-тина до 100 килметри дневно. Како да пропешачам?

Друго - времево го гледате какво е, нели? Кај да тргнам пешки, макар било тоа и 500 метри? Ќе мувлосам..

Се на се - мислам дека претходно кажа дека колата е луксуз, генерализирано. Не се согласувам, во денешно време, бар кај нас, колата е и те како потреба. Во Скопје е друг муабетот, има превоз од секаде за секаде.

Ќе ми излезе нешто итно (а како се погоди последниов период, се нешто излегува непланирано), и тргам - оп, нема клучеви, нема кола. Ајде, барај, такси, другар, одлагај за утре.. Верувај, поевтино ни излегува да поиме две коли со гориво, отколку една. Бензинци (беа) и двата. Времето изгубено навака-натака, дојди однеси ме, оди земи го, да не го рачунам.

А за загадувањето, ние што возиме сме најмалку криви. Некој дозволил - ако очекуваш совест, не очекувај, нема смисла.

Сепак ова е РМ..

Башка - меракот да одам да потрошам некое литро бензин, чисто онака - да се повозам? Нели сме автомобилски ентузијасти?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Друго - времево го гледате какво е, нели? Кај да тргнам пешки, макар било тоа и 500 метри? Ќе мувлосам..
Не ти држи вода муабетов.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Башка - меракот да одам да потрошам некое литро бензин, чисто онака - да се повозам? Нели сме автомобилски ентузијасти?

фала богу некој ја напиша правата реченица... на автомобилски форум прајте муабет за други глупости, оцрнувајки ги возилата... е тоа спаѓа во вистинската синтакса на муабетот: свашта пичка роди...

имам 4 возила, а 2-ца возачи сме... и на мочање идам со возење... државата ми дозволила, закон не ме спречува, џабе дискутираме за свесност по тоа прашање... џабе... плус сакам да возам бе.. иако понекогаш ми здопукнува од возење, кога ке ми се соберат неколку дена со по преку 150 км на ден.. ама 24 часа одмор ми доволен за следните неколку дена со исто темпо...

возам, сакам да возам, уживам во возење и ич не ми чуе што мислат другите за тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Да вгради ли Бубе катализатор на АХ-от, или да чекаме завршница на случајов? Можда само давачките при регистрација ќе бидат повисоки...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
завршницата на случајов е (денес потврдено) нема да има ништо од целиов муабет... ако имаш вишок пари за давање за катализатор, не го турај, дај ми ги мене (пошто ти се вишок) и сите ке бидеме среќни...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Хаха фала буразер!

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Друго - времево го гледате какво е, нели? Кај да тргнам пешки, макар било тоа и 500 метри? Ќе мувлосам..
Не ти држи вода муабетов.

Држи, држи, кога ќе си дојдам дома кал до колена и утоп мокар. Да живееме во Швајцарија, да, се јаде некако.

Башка, некој што вози, ќе ме избања со некој вир, обавезно. Со мојот к'смет, а и квалитетот на улиците..