Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1834874 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10335 на: 28 Јануари 2021, 14:29:17 pm »
Не зборуваме тука за дали ти би дал или не, туку што се купува за некоја цена.
И дека е тоа само твое мислење, а не и на сите други...

Sent from my Mi 9T Pro



Ако некој сака да потроши 1000евра на инфериорни производи негов проблем.
За кого - како...

Sent from my Mi 9T Pro




А лично јас, секогаш попрво би одбрал Snapdragon контра Exynos.

Sent from my Mi 9T Pro


Некако не се држиш до тоа што го зборуваш. Тука викаш Ексинос е инфериорен во споредба со СД па затоа СД би одбрал, а кога Бионикот го уништува СД во секој поглед за кого како викаш :)
Кај сум го рекол тоа? Не гледам такво нешто...

Само реков дека попрво би зел sbapdragon, а и исто така дела никогаш не би дал 1000 евра за телефон.

Sent from my Mi 9T Pro

Епа нема друга причина да бираш СД пред Ексинос освен перформанси, батерија :)

Присутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3846
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10336 на: 28 Јануари 2021, 14:32:51 pm »
Не зборуваме тука за дали ти би дал или не, туку што се купува за некоја цена.
И дека е тоа само твое мислење, а не и на сите други...

Sent from my Mi 9T Pro



Ако некој сака да потроши 1000евра на инфериорни производи негов проблем.
За кого - како...

Sent from my Mi 9T Pro




А лично јас, секогаш попрво би одбрал Snapdragon контра Exynos.

Sent from my Mi 9T Pro


Некако не се држиш до тоа што го зборуваш. Тука викаш Ексинос е инфериорен во споредба со СД па затоа СД би одбрал, а кога Бионикот го уништува СД во секој поглед за кого како викаш :)
Кај сум го рекол тоа? Не гледам такво нешто...

Само реков дека попрво би зел sbapdragon, а и исто така дела никогаш не би дал 1000 евра за телефон.

Sent from my Mi 9T Pro

Епа нема друга причина да бираш СД пред Ексинос освен перформанси, батерија :)
Исто така земи го у обзир фактот дека реков некаде погоре дека никогаш не би купил iPhone, макар и по цена на Xiaomi. Што значи не се само перформанси и батерија у прашање...



Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10337 на: 28 Јануари 2021, 14:46:24 pm »
Дај престанете со овие препукувања и купете си Ајфон. Се препородив :D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10338 на: 28 Јануари 2021, 14:52:56 pm »
Mercedes VS Great Wall.

Шкода, златан! Какви ајфони, какви бакрачи!
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10339 на: 28 Јануари 2021, 14:53:04 pm »
Мене многу ми се допаѓа индустрискиот дизајн на новите Ајфоуни. Неоправдано висока ми е цената, ама дизајнот е одличен.

Сепак, можеби работата што најмногу ми смета - и не само кај Ајфоун, туку и кај Самсунг на пример - е што кај флегшип моделите ја врзуваат големината на екранот со достапните features. Не сакам Galaxy S21 Ultra. Преголем е. Ама ги сакам камерата, квалитетниот дисплеј, и другите тракатанци, да речеме. Тоа не ми се допаѓа. Исто и кај Ајфоун - врвната камера (зборуваме за врвната, не за доволно добрата) е достапна само кај 12 Pro Max Ultra Mega Titanium. Многу ме нервира тоа. Немам раце толкави. А кај Самсунг, мат црната варијанта е мислам резервирана само за S21 Ultra. Сакам S21 нормален, океј ми е 1080 дисплејот, ама сакам мат црна варијанта и врвната камера.

Е сега. At the end of the day, јас имам некаков свој ментален лимит за тоа колку пари сум спремен да дадам за нов телефон. Мојата граница за нов телефон е околу 30.000 денари, со можност за мало протегнување. Тоа е веќе далеку од флегшип буџет. Затоа мојот следен уред најверојатно ќе биде S20FE, или нешто слично. Не постои (за мене) паралелен универзум во кој јас ќе дадам 1200 евра за телефон. Комедии. Глупости. Не можам да објаснам колку ми е глупаво тоа.

Плус, во мојата ментална математика не влегува опцијата за купување половен телефон. Можеби грешам, ама едноставно - не ми се исплати да се замарам. Па како била чувана батеријата, па колку ќе држи, па дали бил отваран, па да не е краден, па да не пропушти вода, па дали е оргинал пуњачот, па пенис максимус. Немам нерви за тоа, а мене телефонот ми треба за работа. Затоа и не би се заебавал со Huawei во моментов - немало Google Store, па заебавај се, па додавај, па ееееее... Налет. На-лет. На времето користев HTC и бев пре-пре-презадоволен. Кога HTC ја испушти работата од контрола, време беше за промена. Сега сум на Samsung, ама гледам дека и кај нив работите бегаат од контрола, особено ценовно... Па здравје, ќе видиме.

Се согласувам со @KaZaN и @MartinAlfista - Умре времето кога за Xiaomi не се наоѓаа делови. Си имаме официјален Mi Store, со сервис, со делови (за од кај нив купени работите), со сите потребни нишани. Можеби е нијанса потешко да се најде дел, ама се наоѓа. Да, на Xiaomi им фали конзистентност можеби во моделите, ама да не се лажеме - гиганти се. Учат, слушаат, испорачуваат. Агилни се, испорачуваат продукти што се и ценовно привлечни, и привлечни по features. Имам неколку различни Xiaomi продукти дома - и сите се прилично добри. Не се одлични, направени се компромиси, секако - ама за тоа што е платено за нив, таман си се.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10340 на: 28 Јануари 2021, 14:54:56 pm »
^^^

Тачно. Сите телефони станаа СУВ-ови.
Џабе се расправате, ниту еден нема златна средина.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10341 на: 28 Јануари 2021, 14:56:07 pm »
Но сепак интересно е што ајфон пред некој ден објавија дека им се продава ајфон мини многу помалце од тоа што они процениле а поскапите модели им се продаваат како алва. Е ај сеа.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10342 на: 28 Јануари 2021, 15:02:15 pm »
Но сепак интересно е што ајфон пред некој ден објавија дека им се продава ајфон мини многу помалце од тоа што они процениле а поскапите модели им се продаваат како алва. Е ај сеа.

Многу нормално, исто ко кај колите. Сите замараат сакаат маунелци никој не ги купува.
Мене многу ми се допаѓа индустрискиот дизајн на новите Ајфоуни. Неоправдано висока ми е цената, ама дизајнот е одличен.

Сепак, можеби работата што најмногу ми смета - и не само кај Ајфоун, туку и кај Самсунг на пример - е што кај флегшип моделите ја врзуваат големината на екранот со достапните features. Не сакам Galaxy S21 Ultra. Преголем е. Ама ги сакам камерата, квалитетниот дисплеј, и другите тракатанци, да речеме. Тоа не ми се допаѓа. Исто и кај Ајфоун - врвната камера (зборуваме за врвната, не за доволно добрата) е достапна само кај 12 Pro Max Ultra Mega Titanium. Многу ме нервира тоа. Немам раце толкави. А кај Самсунг, мат црната варијанта е мислам резервирана само за S21 Ultra. Сакам S21 нормален, океј ми е 1080 дисплејот, ама сакам мат црна варијанта и врвната камера.

Е сега. At the end of the day, јас имам некаков свој ментален лимит за тоа колку пари сум спремен да дадам за нов телефон. Мојата граница за нов телефон е околу 30.000 денари, со можност за мало протегнување. Тоа е веќе далеку од флегшип буџет. Затоа мојот следен уред најверојатно ќе биде S20FE, или нешто слично. Не постои (за мене) паралелен универзум во кој јас ќе дадам 1200 евра за телефон. Комедии. Глупости. Не можам да објаснам колку ми е глупаво тоа.

Плус, во мојата ментална математика не влегува опцијата за купување половен телефон. Можеби грешам, ама едноставно - не ми се исплати да се замарам. Па како била чувана батеријата, па колку ќе држи, па дали бил отваран, па да не е краден, па да не пропушти вода, па дали е оргинал пуњачот, па пенис максимус. Немам нерви за тоа, а мене телефонот ми треба за работа. Затоа и не би се заебавал со Huawei во моментов - немало Google Store, па заебавај се, па додавај, па ееееее... Налет. На-лет. На времето користев HTC и бев пре-пре-презадоволен. Кога HTC ја испушти работата од контрола, време беше за промена. Сега сум на Samsung, ама гледам дека и кај нив работите бегаат од контрола, особено ценовно... Па здравје, ќе видиме.

Се согласувам со @KaZaN и @MartinAlfista - Умре времето кога за Xiaomi не се наоѓаа делови. Си имаме официјален Mi Store, со сервис, со делови (за од кај нив купени работите), со сите потребни нишани. Можеби е нијанса потешко да се најде дел, ама се наоѓа. Да, на Xiaomi им фали конзистентност можеби во моделите, ама да не се лажеме - гиганти се. Учат, слушаат, испорачуваат. Агилни се, испорачуваат продукти што се и ценовно привлечни, и привлечни по features. Имам неколку различни Xiaomi продукти дома - и сите се прилично добри. Не се одлични, направени се компромиси, секако - ама за тоа што е платено за нив, таман си се.

Епл моментално ги имаат најевтините флегшип телефони, 12 и 12 мини. Мизерија се другиве брендови што имаат цени како Ајфоните, а не пружаат приближна функционалност на тој екосистем.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10343 на: 28 Јануари 2021, 15:06:29 pm »
12 Мини е осакатен. Ајфоун 12 Про 256 е 1200 евра.

Лудило.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10344 на: 28 Јануари 2021, 15:08:28 pm »
12 Мини е осакатен. Ајфоун 12 Про 256 е 1200 евра.

Лудило.

Си се помешал со некој друг Ајфон, претпоставувам со XR. 12 мини и 12 се истиот телефон со различна големина екран.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10510&idPhone2=10509

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10345 на: 28 Јануари 2021, 15:17:31 pm »
12 Мини е осакатен. Ајфоун 12 Про 256 е 1200 евра.

Лудило.



Си се помешал со некој друг Ајфон, претпоставувам со XR. 12 мини и 12 се истиот телефон со различна големина екран.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10510&idPhone2=10509
многу слаб endurance rating имаат :(

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10346 на: 28 Јануари 2021, 15:19:30 pm »
Исто, за достапност на делови спомнавте погоре.

Колку сме сигурни дека и после неколку години деловите кои тука се достапни се со ОЕМ квалитет? Јас на пример не сум убеден дека акциска промена на екран што може да се начека по мобилариве за Ајфон е со ОЕМ квалитет дел/панел.

Да, ги има, ама исто спомнавте неупотреблив бил телефонот со такви понискоквалитетни заменски делови.

Пак да кажам, јас сум направил избор и нити пробувам да го оправдам пред вас, нити пак пробувам вашето мислење да го сменам - телефонот што јас го купив имаше AMOLED панел, 6 гига рам, сосема коректно брз процесор (Snapdragon 730 ВАЉДА, ич не памтам), и доста големка батерија која во првите неколку месеци вадеше и по 10.5 часа SOT. Камерите со GCam апликацијата се сосема одлични за тој ценовен ранг, и ако погледнам назад кога го купував телефонот, пак би го избрал бидејќи со недели седев и истражував конкуренција, безброј видеа изгледав, и ептен време потрошив за да го изберам телефонот - едноставно конкуренцијата од поизвиканите производители не нудеше исти работи како што добивав со овој телефон.

Цена: 20.500.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10347 на: 28 Јануари 2021, 15:20:06 pm »
Никој не може да го надмине iPhone SE 2020 по usability и price per buck или како и да се вика. За 400 евриќи имаш телефон што лета, со најнов софтвер и хардвер и уште минимум 5 години поддршка, топ камера посебно за видео, компактен, со сите тракатанци.
12-те се уште доста скапи.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10348 на: 28 Јануари 2021, 15:21:00 pm »
I sega otkako procitav zadnji deset strani od muabetot ...jbg

Za dvaestina dena mi istekuva dogovorot i se mislam pomedju:

A 71
Mi 10T lite
Lenovo (onoj so robotot so ide)

Aj sega pametni davajte sovet. Lenovo e kako najskapo a Mi mislam deka ke e najevtino ama ne igra uloga, ovie modeli mi gi fati okoto.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10349 на: 28 Јануари 2021, 15:21:02 pm »
Исто, за достапност на делови спомнавте погоре.

Колку сме сигурни дека и после неколку години деловите кои тука се достапни се со ОЕМ квалитет? Јас на пример не сум убеден дека акциска промена на екран што може да се начека по мобилариве за Ајфон е со ОЕМ квалитет дел/панел.

Да, ги има, ама исто спомнавте неупотреблив бил телефонот со такви понискоквалитетни заменски делови.

Пак да кажам, јас сум направил избор и нити пробувам да го оправдам пред вас, нити пак пробувам вашето мислење да го сменам - телефонот што јас го купив имаше AMOLED панел, 6 гига рам, сосема коректно брз процесор (Snapdragon 730 ВАЉДА, ич не памтам), и доста големка батерија која во првите неколку месеци вадеше и по 10.5 часа SOT. Камерите со GCam апликацијата се сосема одлични за тој ценовен ранг, и ако погледнам назад кога го купував телефонот, пак би го избрал бидејќи со недели седев и истражував конкуренција, безброј видеа изгледав, и ептен време потрошив за да го изберам телефонот - едноставно конкуренцијата од поизвиканите производители не нудеше исти работи како што добивав со овој телефон.

Цена: 20.500.

Акциските по мобилари е јасно кажано дека не се со оригинални екрани.