Автор Тема: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди  (Прочитано 5521 пати)

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« на: 21 Август 2014, 11:00:21 am »
Здраво дечки имам еден проблем со друг лагеро на фордот пред месец-два сменив сет ламела потисна и друг лагер марка лук е сеа почна колата да го губи глицеринот односно капи од друг лагеро како е можно ова на нов дел имам поминато само 2-3000км прашањево ми е дали е можно да ме имаат зафркнато таму каде што ги менував да имаат ставено некој кинески, до сега до каде што сум прашал сите ми рекле ако е лук нема шанси да заебе се обратив во продавницата од каде што е купено ми рекоа дека делот ќе биди сменет и работната рака на нивна сметка го менував во нивни сервис денес ја однесов и ми рекоа дека се ќе биди во ред ќе го променат е сеа како ќе знам дека пак ќе стават друг лагер лук а не некој кинески или како и да е зафркнат сум ?

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #1 на: 21 Август 2014, 11:04:39 am »
Можно е и да настрадал од нестручна монтажа. Штом ти ја признаваат гаранцијата, накриви капата и свиркај си. Каде е таа продавница и сервис?

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #2 на: 21 Август 2014, 11:35:18 am »
Можно е и да настрадал од нестручна монтажа. Штом ти ја признаваат гаранцијата, накриви капата и свиркај си. Каде е таа продавница и сервис?
Па продавницава е во пп можи и не е до нив можи не прават матни работи ама ме гризи совест му ја оставив таму и сеа ме копка што како то е то ќе видиме како ќе се покажи кога ќе ја земам

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #3 на: 21 Август 2014, 11:35:59 am »
Може да ти капе глицерин од тоа што ти откажала пумпата за куплунг или некое од цревата да е оштетено при монтажа. Не гледам каква е поврзаноста на сет куплунг со худрауликата.

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #4 на: 21 Август 2014, 11:54:47 am »
Па врска немам како што ми кажаа глицеринот поминувал низ друг лагеро и нешто тука е зафркнато и капи и точно го губи притисокот некогаш не сака да влези врзина дури 2-3 пати не стегниш на кумплуг или несака да излези од брзина едноставно цапаш на кумплуг и не се враќа назад стои на патос кумплугот и као демек зафркнат друг лагеро  е сеа што ќе сменат и како ќе направат појма немам ја оставив па ќе видиме што ќе излези.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #5 на: 21 Август 2014, 23:52:36 pm »
Па врска немам како што ми кажаа глицеринот поминувал низ друг лагеро и нешто тука е зафркнато и капи и точно го губи притисокот некогаш не сака да влези врзина дури 2-3 пати не стегниш на кумплуг или несака да излези од брзина едноставно цапаш на кумплуг и не се враќа назад стои на патос кумплугот и као демек зафркнат друг лагеро  е сеа што ќе сменат и како ќе направат појма немам ја оставив па ќе видиме што ќе излези.

друже...

глицерионот нема допирна точка со другХлагерот. ако имаш хидрауличен кумплуг тоа значи дека на педалата имаш една пумпа, а кај друХлагерот има уште една пумпа. таа пумпа не иде во сетот за промена на ламела (со се потисна и друхлагер) туку е прикачена на звоното од менувачот и ја стиска виљушката која пак го стиска друхлагерот. значи тоа што ти капе е нов дефект. чим капе од кај друхлаегрот тоа значи таа пумпа ти е расипана и ке си платиш екстра за сервисирање на истата или промена на истата...

тоа е тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #6 на: 22 Август 2014, 00:36:57 am »
Ovde ima vrska, I mozno e da e fabricka mana. Druglagerot e I voedno I pumpa odnosno aktuator.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #7 на: 22 Август 2014, 00:40:40 am »
Па врска немам како што ми кажаа глицеринот поминувал низ друг лагеро и нешто тука е зафркнато и капи и точно го губи притисокот некогаш не сака да влези врзина дури 2-3 пати не стегниш на кумплуг или несака да излези од брзина едноставно цапаш на кумплуг и не се враќа назад стои на патос кумплугот и као демек зафркнат друг лагеро  е сеа што ќе сменат и како ќе направат појма немам ја оставив па ќе видиме што ќе излези.

друже...

гГлицерионот нема допирна точка со другХлагерот. ако имаш хидрауличенкумплуг куплунг тоа значи дека на педалата имаш една пумпа, а кај друХлагерот има уште една пумпа. т Таа пумпа не иде доаѓа во сетот за промена на ламела (со се потисна и друхлагер) туку е прикачена на звоното од менувачот и ја стиска виљ лушката која пак го стиска друхлагерот. з Значи тоа што ти капе е нов дефект. ч Чим капе од кај друхлаегрот тоа значи таа пумпа ти е расипана и к ќе си платиш екстра за сервисирање на истата или промена на истата...

т Тоа е тоа...

И мене ми сметаше ова со друК лагер па ај викам да продолжам со корекции :)

 ;D ;D :P :P
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #8 на: 22 Август 2014, 00:43:54 am »
Inace pravilno bi bilo pritisno leziste??  :) :)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #9 на: 22 Август 2014, 00:48:18 am »
Го рчкам малце не дека не се разбира :D :D
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #10 на: 22 Август 2014, 01:18:21 am »
Го рчкам провоцирам малце малку не дека не се разбира :D :D
друже лагер ;) ;D

а да... виЉушка е виљушка... не е виЛушка, мистер томе:

http://www.makedonski.info/search/%D0%B2%D0%B8%D1%99%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0

www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #11 на: 22 Август 2014, 07:52:03 am »
Поентата на Томе: Друг е исто погрешно како и друх, кога станува збор за друк лагер ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #12 на: 22 Август 2014, 09:44:19 am »
многу поблиску до вистинскиот збор, а воедно и нај употребуван од сите кои се навлезени во таа проблематика... што се однесува до онлајн речнициве немаат одговор дали е друх или друк лагер, па така за правилно ке го земам дека е моето...

друг е далеку од блиску, а сите (повекето) механичари користат друх... ај да не се навраќаме на муабетот за тоа дали е декла или глава... истиот муабет тогаш тука се сврте дека повекето мајстори (накај прилеп, битола, охрид) ја викаат декла а не глава на мотор...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #13 на: 22 Август 2014, 09:49:17 am »
Да не помислиш случајно дека имам нешто против тебе, ама мене ми е неверојатно смешно кога поправаш некого за неточен збор, со друг неточен збор.

Тоа „сите механичари користат друх“ можеби тебе така ти се причинило, пошто ти го користиш тој збор. Скоро сите користат друг (пошто зборот како збор им е познат, не дека значењето е точно) наместо правилниот - друк.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #14 на: 22 Август 2014, 09:56:37 am »
Да не помислиш случајно дека имам нешто против тебе, ама мене ми е неверојатно смешно кога поправаш некого за неточен збор, со друг неточен збор.

Тоа „сите механичари користат друх“ можеби тебе така ти се причинило, пошто ти го користиш тој збор. Скоро сите користат друг (пошто зборот како збор им е познат, не дека значењето е точно) наместо правилниот - друк.

опкружен сум со механичари и знам за што зборам, бидејки и со нив сум дискутирал... повекето велат вака:

друХ доаѓа како изменет збор од  друК кој е од германско говорно подрачје...


друкензи ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време