Автор Тема: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди  (Прочитано 5520 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #15 на: 22 Август 2014, 09:59:17 am »
Да не помислиш случајно дека имам нешто против тебе, ама мене ми е неверојатно смешно кога поправаш некого за неточен збор, со друг неточен збор.

Тоа „сите механичари користат друх“ можеби тебе така ти се причинило, пошто ти го користиш тој збор. Скоро сите користат друг (пошто зборот како збор им е познат, не дека значењето е точно) наместо правилниот - друк.

опкружен сум со механичари и знам за што зборам, бидејки и со нив сум дискутирал... повекето велат вака:

друХ доаѓа како изменет збор од  друК кој е од германско говорно подрачје...


друкензи ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #16 на: 22 Август 2014, 10:03:47 am »
кај е она гифот со фејсплам што прават сите... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #17 на: 22 Август 2014, 10:05:56 am »
Ариел Фејспалм доволно добро го доловува моментот Онак vs граматика.  :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #18 на: 22 Август 2014, 10:06:31 am »
Inace pravilno bi bilo pritisno leziste??  :) :)
Аксијално лежиште или друклагер или Thrust bearing.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,6427.0.html

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #19 на: 22 Август 2014, 10:10:08 am »
Ме радува што вашите докторски дисертации во областа на македонската книжевност ќе му бидат од огромна корист на човекот што побарал помош поради проблем со возилото.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #20 на: 22 Август 2014, 23:34:21 pm »
Како и да е сите различно го викаат и јас така го треснав не ни се помислив како е правилно важно се разбираме  :) инаку веќе е променет друХ или друК како и да е и сеа не капи ама до кога ќе видиме дечките се си сработија јас не дадов парина е сеа што имаат сработено и дали е нов дел ист сменет како што ми кажаа времето ќе покажи  :)

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #21 на: 25 Август 2014, 22:47:59 pm »
да не отварам нова тема,ми се расипа замаецотна мојот фокус 1.8тдци.е сега порачав цел сет иако немаше проблем со ламелата и потисната па во сетот имам замаец,ламела и потисна.дали треба да ја менувам пумпата за кумплунг???

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #22 на: 25 Август 2014, 22:56:46 pm »
Ако е во самиот менувач, треба да си луд да не го направиш тоа. Ако е надвор од менувачот и лесно пристапна, немораш но обавезно сменете го целиот глицерин.

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #23 на: 25 Август 2014, 23:00:28 pm »
незнам каде се наоѓа сега ми стигна сетот,а има само 3 работи замаецот,ламелата и потисната.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #24 на: 26 Август 2014, 11:00:38 am »
Сетот генерално се продава без цилиндерот за квачило. Твојот мајстор треба дополнително да утврди дали истиот е за менување или не. Секако важи правилото дека ако го менуваш, смени го за квалитетен заменски дел или воопшто не го менувај (ако не протекува).
Јас немам Фокус, и незнам каде се наоѓа, но сигурен сум дека твојот мајстор треба да знае.

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем друг лагер Форд Фокус 1.8тдди
« Одговори #25 на: 26 Август 2014, 23:35:19 pm »
да не отварам нова тема,ми се расипа замаецотна мојот фокус 1.8тдци.е сега порачав цел сет иако немаше проблем со ламелата и потисната па во сетот имам замаец,ламела и потисна.дали треба да ја менувам пумпата за кумплунг???

Ако не е тајна колку те чинеше овој сет онака чисто информативно и што марка зеде.