Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100173 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #795 на: 04 Јули 2024, 21:10:24 pm »
Ух, и на тоа ли треба да следам цени сега? Аман веќе...

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3842
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #796 на: 04 Јули 2024, 21:22:08 pm »
Ако имаш 2000 квадрати ламинат да монтираш. За нас нормалниве XPS подлога 50 мкд/м2 + 20 мкд нопа фолија нема да ме потресе за 7-80 квадрати.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #797 на: 04 Јули 2024, 21:40:59 pm »
XPS подлогата е бесплатна со многу ламинати.
Мада тоа што го кажа за многу луѓе е... скапа им била монтажа од 100 денари квадрат со гаранција за монтажата, редел некој за 80, епа нареден пат кога ќе дојдеме да се нареди убаво ќе биде 150.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3842
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #798 на: 05 Јули 2024, 07:52:00 am »
Ако редиш за 100 мкд кв ич да не се наведнувам.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #799 на: 05 Јули 2024, 09:16:56 am »
Нестор, секој си има свои приоритети.
За мене е најважно да е ламинатото од природни материјали, еколошки, безбедни за здравје итн сепак мои деца ќе дишат па ако треба нека е на штета на трајност, жлебови итн
Затоа за мене е мн важно каде се произведуваат
dzamoj kakvi imash? Polivinil hlorid ?

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #800 на: 05 Јули 2024, 10:03:19 am »
@bramovsk
Верувам дека и Нестор ќе потврди ама за пливачки ламинат, најдобро е со 5мм да се оди.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #801 на: 05 Јули 2024, 10:08:23 am »
@bramovsk
Верувам дека и Нестор ќе потврди ама за пливачки ламинат, најдобро е со 5мм да се оди.

shto podebelo toa podobro (5mm stirodur podloga pod laminatot e naj debelata)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3842
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #802 на: 05 Јули 2024, 10:25:48 am »
@bramovsk
Верувам дека и Нестор ќе потврди ама за пливачки ламинат, најдобро е со 5мм да се оди.

Како и за се друго во врска со конструкцијата првиот исказ е "it depends"  од фактори врзани за изведбата. Јас има плоча која лежи на 30цм хидроизолиран стиродур, и пото ќе ставам подно греење под ламинатот кој исто ќе се мота низ лежиште од стородур. За мене најдобро е топлопроводливоста од подното греење да не биде афектирана со дебел слој на изолација.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #803 на: 05 Јули 2024, 10:50:27 am »
Може и на стиродур 2цм, но производителот препорачува најдебело 5мм за да важи гаранцијата.
А најдобро е со стиродур во кошулицата и кошулицата да е рамна и да не се рони, потоа лесно се реди.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4903
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #804 на: 05 Јули 2024, 10:52:35 am »
Postoi li opcija pod standarden parket da odi nekoja izolacija pa na nea da se redi? Pod standarden podrazbiram parket nareden pred 30 godini koj bi se izvadil komplet sredil pic pec i naredil.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #805 на: 05 Јули 2024, 10:55:03 am »
Кај мене дома е така реден. Паркетот беше оштетен до ниво да не може да се лакира кога го купивме станот, врз него ставивме филц (ако има нерамнини најдобро XPS подлога и малку зарамнување) и ламинат Vario 8ка со фуга. Ни да крцне, ни да мрдне.

А може и паркетот да се демонтира, па да се тера стандард процедура.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4903
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #806 на: 05 Јули 2024, 11:11:02 am »
Кај мене дома е така реден. Паркетот беше оштетен до ниво да не може да се лакира кога го купивме станот, врз него ставивме филц (ако има нерамнини најдобро XPS подлога и малку зарамнување) и ламинат Vario 8ка со фуга. Ни да крцне, ни да мрдне.

А може и паркетот да се демонтира, па да се тера стандард процедура.
Ne me razbra. Ne sakam novo komponovani presuvani kartoni, sakam parket, drvo. Stariot e dovolno star da sum siguren deka e suvo drvoto i deka posle obrabotka ke e top. Stanot e na prvi sprat pod nas nema nikoj zatoa zboram izolacija pod parket dali moze

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #807 на: 05 Јули 2024, 11:11:29 am »
Извини не те разбрав. Не знам околу тоа.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #808 на: 05 Јули 2024, 11:36:21 am »
@bramovsk
Верувам дека и Нестор ќе потврди ама за пливачки ламинат, најдобро е со 5мм да се оди.

Како и за се друго во врска со конструкцијата првиот исказ е "it depends"  од фактори врзани за изведбата. Јас има плоча која лежи на 30цм хидроизолиран стиродур, и пото ќе ставам подно греење под ламинатот кој исто ќе се мота низ лежиште од стородур. За мене најдобро е топлопроводливоста од подното греење да не биде афектирана со дебел слој на изолација.
После кратко време тие 5мм ќе станат 1-3мм
Ниедна кошулица не е толку идеална за да се стави 1-2 мм филц. Да, во право си за загубите ама ско не се лепи, туку се оди со пливачки, тоа е препораката.

Едит, ми текна дека во Квикстеп имапе мн видови на подлога, меѓу кои и за подно греење. Помини, ќе ти објаснат

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3842
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #809 на: 05 Јули 2024, 13:29:23 pm »
Самонивелирачка смеса ќе ги израмни 1-2 мм неправилните структури од кошулицата.