Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 85963 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9925
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #720 на: 06 Мај 2024, 12:14:54 pm »
Bane sombor pisi na guglo bi trebalo da ima. Mada mene mi dade ponov model od tie shto gi barav, shto SE pokaza Kako po dobra.
« Последно менување: 06 Мај 2024, 12:51:55 pm Bicikle »

Отсутен flashgordon007

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #721 на: 07 Мај 2024, 01:52:44 am »
@flashgordon007 Како лесно пуцаш критериуми од уста за нешто шо е градено од сам чоек со една мешалица алал да ти е.
 Точен си, треба да се почитува стручоста на другите во нивната област, Е ама треба да се има и да се плати трудот.
Ако се имало ќеш немаше тука слики да се качат, ќе се плател архитект, изведувач, ќе дојдеа 20 души тука да заградат градилиште и нека се рмба некој месец, ќешот натопорен, клучот на рака, сите среќни весели. Јас за гајба крали и сендвич со 5 кебапи незнам такви фирми шо работат, затоа вака е со дограма од ѓубре, стиропор и остали вишок материјали собрани.

Во ред, си заштедил пари ти и тој со мешалицата и си изградил „в поле“. Ноќе, мирно спиеш? Не ти е страв тоа „в поле“ да падне и да те поклопи додека спиеш внатре?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #722 на: 07 Мај 2024, 06:40:23 am »
Повеќе од 50% од куќите во Македонија се изградени пред повеќе од 50г,ниту проектант,ниту архитект бил в клучен во процесот,па еве како шо гледам немаат паднато.
Ете ќе ја земам за пример на дедо ми куќата,изградена пред 100г можеби и повеќе.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4774
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #723 на: 07 Мај 2024, 09:43:09 am »
Повеќе од 50% од куќите во Македонија се изградени пред повеќе од 50г,ниту проектант,ниту архитект бил в клучен во процесот,па еве како шо гледам немаат паднато.
Ете ќе ја земам за пример на дедо ми куќата,изградена пред 100г можеби и повеќе.
Neznaele starite, treba novopeceni strucnjaci da prasas....

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6991
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #724 на: 07 Мај 2024, 13:50:09 pm »
Тоа зошто земјотресот во СК беше пред 60 години, затоа ви личат ок.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29259
    • CARclub.mk
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #725 на: 07 Мај 2024, 14:01:15 pm »
Без „новопечени стручњаци“ нема напредок никаков, никаде. Да правевме сите само како што правеле и старите, општеството немаше да оди нанапред.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4774
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #726 на: 07 Мај 2024, 14:19:06 pm »
Без „новопечени стручњаци“ нема напредок никаков, никаде. Да правевме сите само како што правеле и старите, општеството немаше да оди нанапред.
Tocno, se soglasuvam. Ama treba prvo da im se poklonime sto uspeale da go naoravat toa sto go napravile vo toa vreme. Za kolibka na niva sepak ne treba proektant, staticar, arhitekt, neli....

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6991
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #727 на: 07 Мај 2024, 15:43:59 pm »
И во тоа време имало, мајстор, калфа, чирак итн. не секој можел тоа да го прави. Не за џабе има мн народни приказни на таа тема.
Никој не го спори тоа што некој се потрудил да научи нешто како се прави и го примени тоа.
Но, да е направено на правилен начин, тоа е муабетот што овде сакаме да го нагласиме.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9925
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #728 на: 07 Мај 2024, 19:04:51 pm »
да праел 10 катница... ама за 1 спрат... затоа и пред 100 год не праеле 10+ катници. и да ти паднит греда нема да те отепат. Зато си клал и стиропор,да му бидит меко ако паднит  :D Мада не знам зш немат една греда по преку.
Инаку совет од енергетичар, за викендици да клајш изолација од внатре, за да не ги грејш ѕидојте, оти таман ќе стоплиш ќе треба да си ојш. Вака од внатре одма ќе се стопли, и одма ќе се одлади. Ако е надворешна ѕидојте би држеле топлоќа ама џабе, ти нема да си тука :D

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #729 на: 15 Мај 2024, 11:52:22 am »
Не се заебават прилепчани ни со пишаното ни со сработеното :D




Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2012
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #730 на: 15 Мај 2024, 13:48:32 pm »
 На ваков не му давам ни батерија во далинско да смени....

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1011
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #731 на: 15 Мај 2024, 17:40:32 pm »
Дали некој знае каде би можел да најдам шарки за поклопци за прозори (кепенци)?

Нешто како ова:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Пратамммм, знајш и јас од кога барам кепенци. Малце е непрактично шо треба да отвориш џам ама јбг