Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100482 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #495 на: 07 Јуни 2023, 15:57:59 pm »
Море дете, имаш златни раце, сакаш да работиш, вреден си. Што не се соберете со мајка ти и брат ти, и си одите во германија? Нов живот од нула, далеку ќе изгурате. Ќе запознаеш некоја германка, не знаеш живот кај ќе те носи.
Ne mu treba Germanka, drugoto si e taka

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #496 на: 07 Јуни 2023, 16:02:07 pm »
Убаво подредено, можеби да беше поширока собата ќе беше подобро преклопот да е на 1/3 наместо на 1/2  и секако куб лајсни подобро личат ама се е вкус и пари нормално

Пливачки или со лепење?
Изборот беше оставен на газдата и скоро ич не остана "фира". Инаку местово ќе биди интересно за изнајмување, газдата има и други места каде што имаме редено ламинат и едно од тие места има оцена 9.9 на Booking.
Без лепење е местен врз стар паркет.
Море дете, имаш златни раце, сакаш да работиш, вреден си. Што не се соберете со мајка ти и брат ти, и си одите во германија? Нов живот од нула, далеку ќе изгурате. Ќе запознаеш некоја германка, не знаеш живот кај ќе те носи.
Тоа е друга тема, ама имам план за многу подакелу од Германија во блиска иднина (најверојатно оваа година) да ја работам работата што ја сакам (монтажа на клими за централно греење и проекти и метални сандачиња за струја со модули за smart home со wifi, bluetooth и слично, моментално се работи на проект за НАСА, ама не дмеам да откривам што како). Имам работено се и сешто, келнер, шанкер, шофер, редење ламинатни подови, автодијагностика, монтажа на видео надзор, монтажа на аларми, монтажа на соларни панели за струја (само поврзувањето долу поради страв од висина   ;D) уште од мои 16 години. Дека сум вреден не можам да кажам, многу сум залегнат  ;D.
Море дете, имаш златни раце, сакаш да работиш, вреден си. Што не се соберете со мајка ти и брат ти, и си одите во германија? Нов живот од нула, далеку ќе изгурате. Ќе запознаеш некоја германка, не знаеш живот кај ќе те носи.

Ова.

@nestor04 - Многу бош луѓе се иселија и се снајдоа. Размисли за опцијава, Прилеп секогаш ќе ти/ви стои во Северџанијава.
Размислувам, ама за таму каде што сакам мора тешки пари и врски за да се добие виза, не може со БГ док.

Фала ви на сите за комплиментите и советите.
Примам и забелешки. :D

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #497 на: 07 Јуни 2023, 16:54:29 pm »
Море дете, имаш златни раце, сакаш да работиш, вреден си. Што не се соберете со мајка ти и брат ти, и си одите во германија? Нов живот од нула, далеку ќе изгурате. Ќе запознаеш некоја германка, не знаеш живот кај ќе те носи.
Ne mu treba Germanka, drugoto si e taka

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Зашто не германка? Позлатени да не им се дупките?
@n1kola има швабица. Сега не го враќаш во мк, ни со сила.  ;D

@nestor04 логично е дека збориш за америка. Ќе треба шофер да станеш...
Размисли и за австралија. Додуша, не е лесен таков чекор, ама барем знаеш дека имаш колку/толку среден систем.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #498 на: 07 Јуни 2023, 17:32:00 pm »
Море дете, имаш златни раце, сакаш да работиш, вреден си. Што не се соберете со мајка ти и брат ти, и си одите во германија? Нов живот од нула, далеку ќе изгурате. Ќе запознаеш некоја германка, не знаеш живот кај ќе те носи.
Ne mu treba Germanka, drugoto si e taka

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Зашто не германка? Позлатени да не им се дупките?
@n1kola има швабица. Сега не го враќаш во мк, ни со сила.  ;D

@nestor04 логично е дека збориш за америка. Ќе треба шофер да станеш...
Размисли и за австралија. Додуша, не е лесен таков чекор, ама барем знаеш дека имаш колку/толку среден систем.
Oni mislat deka im se pozlateni, a ne e taka

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #499 на: 07 Јуни 2023, 17:32:44 pm »
Nisto ne mislat so tie crpkite. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #500 на: 07 Јуни 2023, 17:51:48 pm »
Не бе немам германка јас, во Саботата праев свадба, наша македонска  :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #501 на: 07 Јуни 2023, 18:50:18 pm »
Тоа е друга тема, ама имам план за многу подакелу од Германија во блиска иднина (најверојатно оваа година) да ја работам работата што ја сакам (монтажа на клими за централно греење и проекти и метални сандачиња за струја со модули за smart home со wifi, bluetooth и слично, моментално се работи на проект за НАСА, ама не дмеам да откривам што како). Имам работено се и сешто, келнер, шанкер, шофер, редење ламинатни подови, автодијагностика, монтажа на видео надзор, монтажа на аларми, монтажа на соларни панели за струја (само поврзувањето долу поради страв од висина   ;D) уште од мои 16 години.

Wow, тоа се веќе две години работно искуство!!! Слободно шлакни "Сениор" пред секоја од набројаните позиции.
Добро, и?
Бившиот мој клас од средно уште бараат пари дома, ај да е за добро нешто сфаќам, ама тие пари ги трошат по казина и пороци. Ти како би гледал на сето тоа?
Не велам дека нема деца кои работат, има деца на кои не можам за малото прсте да му се фатам за работа, цел живот тутун работат, јас нива немам видено, ама има и голем број кои се мамини и татини синови.
Инаку НАСА што ми ја болдираш можеш слободно да си замислуваш за такво нешто, а тоа го работи мој близок роднина кој е доста успешен во електроника и проекти за големи светски фирми и молови низ Австралија. Не реков дека јас го работам тоа нешто, ама планирам да го работам. Поздрав од NSW.






« Последно менување: 07 Јуни 2023, 19:00:59 pm nestor04 »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #502 на: 07 Јуни 2023, 20:30:08 pm »
gNASA :)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #503 на: 14 Јуни 2023, 12:31:32 pm »
Дали некој знае со што можам да го исчистам вишок силикон од стаклото, гледам не пребришал убаво со влажна марамица мајсторов и на кошевите од стаклото имам линии со нокт гребење тешко иде со жилет малце ми е да не го осакатам стаклото

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #504 на: 14 Јуни 2023, 13:44:28 pm »
Терај со нов жилет или нов нож за скалпел, нормално ќе си тестираш едно ќоше, и ќе пазиш да не допираш со ќошевите од жилетот/ножот (иако и тогаш не може да се направи беља освен ако нема некој премаз или фолија врз самото стакло).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #505 на: 14 Јуни 2023, 13:55:57 pm »
Дали некој знае со што можам да го исчистам вишок силикон од стаклото, гледам не пребришал убаво со влажна марамица мајсторов и на кошевите од стаклото имам линии со нокт гребење тешко иде со жилет малце ми е да не го осакатам стаклото
Ваков алат земи си, многу се наоѓа за вадење ствари од стакло и мазни површини.
https://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=3_66_68&product_id=773
Има по повеќето алатарници.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #506 на: 14 Јуни 2023, 14:30:31 pm »
Дали некој знае со што можам да го исчистам вишок силикон од стаклото, гледам не пребришал убаво со влажна марамица мајсторов и на кошевите од стаклото имам линии со нокт гребење тешко иде со жилет малце ми е да не го осакатам стаклото
Ваков алат земи си, многу се наоѓа за вадење ствари од стакло и мазни површини.
https://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=3_66_68&product_id=773
Има по повеќето алатарници.

Потврѓујем.
Вакви обично одат со индукциски плотни.
Ако случајно имаш, а не си извадил сè од кутијата кога си монтирал, види да не имаш веќе :)

Супер-ефективни.
Имам гребено загорени глупости од плотна - гарантирано нема да изгребе тоа што не треба.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #507 на: 14 Јуни 2023, 14:30:43 pm »
Дали некој знае со што можам да го исчистам вишок силикон од стаклото, гледам не пребришал убаво со влажна марамица мајсторов и на кошевите од стаклото имам линии со нокт гребење тешко иде со жилет малце ми е да не го осакатам стаклото

Прво пробај со оцет. Ако нејке, тогаш нитро разрегивач.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #508 на: 14 Јуни 2023, 18:58:01 pm »
Има од Кнауф „сресфо“ за вадење силикон ама ти треба и добро механичко алатче. Јас користев длето за вадење на силикон од плочки заедно со тоа средството од Кнaуф и добро поминав.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #509 на: 14 Јуни 2023, 21:58:34 pm »
Со нитро би требало да завршиш работа,  го разредува, јас го имам разредувано од туба за да го користам како силант по шавови од вентијаги кај што ми пропуштале дожд или на шатори.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html