Гласање

Кој е според вас најдобриот компакт

VW Golf 1.6 TDI CR
42 (32.6%)
Renault Megane 1.5 DCI
12 (9.3%)
Ford Focus 1.6 TDCI
14 (10.9%)
Opel Astra 1.7 CDTI
24 (18.6%)
Fiat Bravo 1.6 Mjet
14 (10.9%)
Peugeot 308 1.6 HDI
7 (5.4%)
Citroen C4 1.6 HDI
7 (5.4%)
Seat Leon 1.6 TDI CR
9 (7%)

Вкупно гласови: 129

Автор Тема: Најдобар Европски Компакт  (Прочитано 74479 пати)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #75 на: 29 Август 2011, 21:40:49 pm »


Не сваќам,ај појасни малце друже!


Речиси истата (ако не и истата) платформа од 206 е употребена за 207, со тоа што габаритот (и тежината што е најлошо) е зголемен. Возните својства се влошени, динамиката на возилото е влошена.

Компарацијата ја праам на 206-ка i 207-ца со 1.4 HDI мотори, со отприлика слична опременост (две воздушни перничиња, абс, клима, борд комп. и слични глупости). 206-ката на жена ми, 207 на братучед ми. Двете ги имам доста возено и на подлги релации исто така.

Ништо лично, ама мислам дека 207 им е утка во однос на 206.

Ова е МОЕ ЛИЧНО мислење и според мене 206-ката е подобро ауто од 207-цата во секој поглед. И морам да напоменам дека и двете коли не се мои омилени и не би ги земал и да ми ги поклононат.  :)


Да убаво си кажа дека тоа е само твое (скромно) мислење кое не се совпаѓа со мислењето на луѓето ширум Европа.
"6.8 million 206 units produced until (30 April 2010)" бројка по која некои производители можат да сонуваат!

Извор:     http://en.wikipedia.org/wiki/Peugeot_206

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #76 на: 29 Август 2011, 21:41:54 pm »
Толку пари не би дал за Лансер, а за спортбек уште помалце.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #77 на: 29 Август 2011, 21:48:14 pm »


Не сваќам,ај појасни малце друже!


Речиси истата (ако не и истата) платформа од 206 е употребена за 207, со тоа што габаритот (и тежината што е најлошо) е зголемен. Возните својства се влошени, динамиката на возилото е влошена.

Компарацијата ја праам на 206-ка i 207-ца со 1.4 HDI мотори, со отприлика слична опременост (две воздушни перничиња, абс, клима, борд комп. и слични глупости). 206-ката на жена ми, 207 на братучед ми. Двете ги имам доста возено и на подлги релации исто така.

Ништо лично, ама мислам дека 207 им е утка во однос на 206.

Ова е МОЕ ЛИЧНО мислење и според мене 206-ката е подобро ауто од 207-цата во секој поглед. И морам да напоменам дека и двете коли не се мои омилени и не би ги земал и да ми ги поклононат.  :)

206 1,4ХДИ не сум возел, ама 207 сум возел и тоа пред ремапирање и после.Пред ремапот, навистина тешка каросерија за тој мотор, но после ремапот сосем друга ситуација.Ме бендиса држењето на патот, но не знам колку е тоа добро, не ја чувствував релната брзина на возилото, како да возам со помала брзина а всушност, брзинометарот покажува поголема.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #78 на: 29 Август 2011, 22:11:34 pm »


Не сваќам,ај појасни малце друже!


Речиси истата (ако не и истата) платформа од 206 е употребена за 207, со тоа што габаритот (и тежината што е најлошо) е зголемен. Возните својства се влошени, динамиката на возилото е влошена.

Компарацијата ја праам на 206-ка i 207-ца со 1.4 HDI мотори, со отприлика слична опременост (две воздушни перничиња, абс, клима, борд комп. и слични глупости). 206-ката на жена ми, 207 на братучед ми. Двете ги имам доста возено и на подлги релации исто така.

Ништо лично, ама мислам дека 207 им е утка во однос на 206.

Ова е МОЕ ЛИЧНО мислење и според мене 206-ката е подобро ауто од 207-цата во секој поглед. И морам да напоменам дека и двете коли не се мои омилени и не би ги земал и да ми ги поклононат.  :)

206 1,4ХДИ не сум возел, ама 207 сум возел и тоа пред ремапирање и после.Пред ремапот, навистина тешка каросерија за тој мотор, но после ремапот сосем друга ситуација.Ме бендиса држењето на патот, но не знам колку е тоа добро, не ја чувствував релната брзина на возилото, како да возам со помала брзина а всушност, брзинометарот покажува поголема.

На братучед ми 207-цата е ремапирана (дури може и кај тебе не сум го прашал каде е репрограмирана), ама пак е тешка каросерија за тој мотор. И јас ја возев пред и после ремап, се осеќа драстично подобрување (од мртва станува задоволителна), ама пак, ако ја ремапираш и 206-ката пак ќе биде во предност :)
Каросеријата и димензиите навлегуваат во поголемата класа (оверсајз за самата платформа на која што е направена),
тежината е споредлива со 307-ца (затоа и твоето чувство дека си во поголемо ауто), а моторизацијата (онаа основната) не е на тоа ниво.. за жал..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #79 на: 29 Август 2011, 23:06:20 pm »
Јас имав ZX. Го сакам Цитроен, ама дека Ц4 не беше промашај... Барем во моите очи остана така. Можеби грешам. Се надевам дека грешам, особено за новиов.


Е сега, јас сметам дека може во оваа комбинација да се вметне Хонда Инсајт, која е околу 19к евра, сосе бандажи-мандажи. Вреди да се спомене. 6 литри бензин во град мислам дека е во границите на дизел, ако не и пониско од дизел.

Па нели најдобар ЕВРОПСКИ КОМПАКТ....се мисли ваљда на коли произведени во ЕУ....иначе нема врска воа ако не е така...има Фиат на пример...а нема една Тојота или Хонда...што се чисти глупости!
« Последно менување: 29 Август 2011, 23:10:10 pm Sportex »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #80 на: 29 Август 2011, 23:18:18 pm »
Јас имав ZX. Го сакам Цитроен, ама дека Ц4 не беше промашај... Барем во моите очи остана така. Можеби грешам. Се надевам дека грешам, особено за новиов.


Е сега, јас сметам дека може во оваа комбинација да се вметне Хонда Инсајт, која е околу 19к евра, сосе бандажи-мандажи. Вреди да се спомене. 6 литри бензин во град мислам дека е во границите на дизел, ако не и пониско од дизел.

Па нели најдобар ЕВРОПСКИ КОМПАКТ....се мисли ваљда на коли произведени ви ЕУ....иначе нема врска воа ако не е така...има Фиат на пример...а нема една Тојота или Хонда...што се чисти глупости!
Аурисот е архива, заедно со Леон. Иако е навистина одлично возило, иако малку прескапо. А Хонда не нуди дизел, затоа и го спомнав Инсајт. Круз, Чери, Сид, Лансер, Дачија, Калос, љ30, Санг Јанг, Алмера, не се споредливи со овие. Па затоа отпаѓаат. Останува Субару, со одличната и ултрапрескапа Импреза. Новата Мазда 3, што е ем прескапа, а нуди помалку од сите. Октавија е естетски компромитирана, инаку логичен избор. Можеби некоја сме ја заборавиле... А штом сме ја заборавиле...

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #81 на: 29 Август 2011, 23:25:28 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав / и не рипсјте одма вие французистите) а нема многу други коли од таа класа. Поправете ме ако грешам, ама темава е Најдобар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...дефинирајте барем да знаеме?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #82 на: 29 Август 2011, 23:29:08 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #83 на: 29 Август 2011, 23:30:33 pm »
Најдобар Европски компакт = Кола која би ја купиле со околу 18к буџет, а убаво би било да е европска, и зошто. :)
1.
2.
3.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #84 на: 29 Август 2011, 23:31:41 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #85 на: 29 Август 2011, 23:32:33 pm »
Најдобар Европски компакт = Кола која би ја купиле со околу 18к буџет, а убаво би било да е европска, и зошто. :)
1.
2.
3.

Ти имаш толку пари или во ЕУ постои ценовен плафон за купување на компакт...пак не разбирам...тогаш преименувајте во ...Најдобар Европски Компакт за цена од максимум 18 К.

Нема потреба од селкетивен пристап ако не е цената еден од реперите.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #86 на: 29 Август 2011, 23:33:14 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #87 на: 29 Август 2011, 23:38:37 pm »
Spored mene, ako budzetot e neogranicen - VW Scirocco.
Ako e ogranicen duri i na 20 k...site se preskapi za ona sto go nudat.
19.000 za Alfa so 120 kS?...

« Последно менување: 29 Август 2011, 23:42:39 pm Stratro »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #88 на: 29 Август 2011, 23:42:48 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.
А блиску до?
Јас би рекол дека нуди нешто поразлично од другиве, па би требало да се цени тоа. BMW 130i, 135i или 1M e BMW до коска не знам колку поблиску може да биде. Ако збориме за естетската страна, Се` што е удрено со стапот на Крис Бенгл(Bangle) е далеку од BMW (ќе го кркам за ова од BMW-ашиве ама ај...) почнувајќи од 7-цата, 5-ката (последнава не ја рачунам), 6-ка, 3-ка (овде малце се подопраија) X6...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #89 на: 29 Август 2011, 23:46:01 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.
А блиску до?
Јас би рекол дека нуди нешто поразлично од другиве, па би требало да се цени тоа. BMW 130i, 135i или 1M e BMW до коска не знам колку поблиску може да биде. Ако збориме за естетската страна, Се` што е удрено со стапот на Крис Бенгл(Bangle) е далеку од BMW (ќе го кркам за ова од BMW-ашиве ама ај...) почнувајќи од 7-цата, 5-ката (последнава не ја рачунам), 6-ка, 3-ка (овде малце се подопраија) X6...
Даеву Ланос.