Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1691008 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7725 на: 24 Ноември 2016, 17:52:53 pm »
Трчки си работата уште сега, ако дојде до писмо касно е веќе. тогај заедно со покана за на суд ке ти стигне, и којзнае кога после 1-2 години кога ќе заборавиш... Најарно ако имаш познаници  у полиција да средеш таа работа.
Druze ako e napisano pismoto dzabe trcanje,se odi na sud pa drapanje madinja.Sega ke si go nakdam dzandarot niz grad i ke si go prasam dali da ja spremam svekicata ili ne.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7726 на: 24 Ноември 2016, 19:25:23 pm »
Па тоа викам можеби уште не е напишано никакво писмо можеби не е стасало до там туку си стои во некоја фиока казната па ако имаш некој човек таму да му кажеш магично да го снема тоа ливче :D
Дека знам како е, и мене така ми стигна писно после година ипол за некоја казна што веќе бев заборавил на случката. Тогаш веќе нема ни сведоци ништо...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7727 на: 24 Ноември 2016, 19:28:39 pm »
Posle.godina i pol mozi.i da ne nema...muabetot.e.vo.proces,ne se ostava nisto.slucajno,cekam info pa ke obavestam kako se dvizat rabotite.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7728 на: 24 Ноември 2016, 19:46:50 pm »
ова Банза може да знае,ама дали можеш да побараш писмено да те известат дали џандарот има покренато постапка против тебе за сторен прекршок?за да не бидеш изненаден после.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7729 на: 24 Ноември 2016, 20:07:06 pm »
Posle.godina i pol mozi.i da ne nema...muabetot.e.vo.proces,ne se ostava nisto.slucajno,cekam info pa ke obavestam kako se dvizat rabotite.

дали си сигурен дека може да го оштетиш повеќе отколку он тебе.  се држат меѓусебно и законот се.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7730 на: 24 Ноември 2016, 20:30:34 pm »
Mozam najmalku 3x pati da go ostetam na najpederski nacin,ama prvo ke odime poinaku pa ke vidime kako ke bidi.Imase pred 10g eden 'serif' seljaciste pa si legna na brasnoto. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7731 на: 25 Ноември 2016, 00:10:42 am »
Мече, во случај на одземање на предмети од страна на полициски службеник, во случајов твојата ВД и СД, истиот е должен на лицето од кого се одземени предметите да му издаде Потврда за привремено одземени предмети. Жацото ти ги одзел, потврда не ти дал. Мене ова ми мириса на класичен школски пример за подмитување на жацото. Намерата најверојатно му е да го бараш лично него и да се договориш да не ти пишува казна а за сметка на тоа он соодветно да си биде почастен. Знае тој дека ти нема мирно да спиеш се додека не добиеш сигурна информација дека казна нема да има а таа информација ќе ја добиеш од кој друг ако не лично од него.

Секое преземање на полициско овластување особено во случај на регистрирање на прекршок или кривично дело, или конкретно извршена контрола на тебе и твоето возило при што е констатиран прекршок мора да се заведе во книгата на дневни настани......Повеќе не би пишувал јавно но можам да ти дадам совет (пиши ми телефон во пп) што да направиш за да се осигураш дали ти е пишана казната или не и како да постапиш во случај да е пишана.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7732 на: 25 Ноември 2016, 01:20:17 am »
Posle.godina i pol mozi.i da ne nema...muabetot.e.vo.proces,ne se ostava nisto.slucajno,cekam info pa ke obavestam kako se dvizat rabotite.

дали си сигурен дека може да го оштетиш повеќе отколку он тебе.  се држат меѓусебно и законот се.

Секој човек кога си оди дома, ја соблекува униформата и е обичен граѓанин... дали е началник, командир, генерал- сепак е човек. :) Така да, исто е  ранлив како мене, тебе, Мече и сите нас. Ако се понаша како ретардирано копиле, треба да си го добие тоа што го заслужува. :)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7733 на: 25 Ноември 2016, 10:36:25 am »
А рецептот е?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7734 на: 25 Ноември 2016, 12:42:25 pm »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7735 на: 25 Ноември 2016, 15:03:45 pm »
Сега добив инфо,нема казна.Паметен дечко. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7736 на: 25 Ноември 2016, 15:15:44 pm »
Случка со татко ми...бивши вработен во МВР:

Додека е на одмор кај мене надвор од мк, некое НН лице пријавува дека го удира возило со таблици како тоа на татко ми. Стига дома пријава, оди татко ми до полиција на вештачење, му земаат боја од каде што нашето возило е со црвена боја а возилото што било пријавено е со сива боја.
Докажуваме во полиција дека не возел он т.е дека имаме алиби и они викаат се е во ред.

Деновиве му стига пријава на суд....
Имаме луѓе (за среќа) во суд каде што целиот случај го гледаат како сомнителен. После анализи се сомневаат дека е некоја линија на полицаец, осигурителни компании и нн лица. Ден денес неможеме да оствариме средба со полицаецот (не избегава очигледно) и неможеме да дознаеме кое е лицето што пријавило.

Значи не знам со кои зборови да пцујам и систем и влада и све...Значи толку неписмен кадар се упика последниве 10 години у полиција, што најголемите бараби, лопови, оџи, попови што посакаа да бидат во полиција, влегоа благодарение на овие ненормални власти..
После вакви случаи со кои се соочуваме, ко ќе ми дојде некоја будала да ми каже дека све е супер денеска, имам едно да им кажам на таквите полноглавци, заглавени со тоа мозокот у нелимитиран лооп : идите у три пи*ке материне, се надевам дека ќе се доусере државава у наредниве 10 години и ќе не снема тотално. Само за жал тоа истите идиоти ќе отидат надвор од мк и пак ќе заглават у истиот циклус и пак нема да го сменат тоа размислувањето..значи не знам...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7737 на: 25 Ноември 2016, 15:25:04 pm »
Абе види никогаш не си на чисто со неписмени,или ќе го јадиш за безпотреба или па ке поминиш без ништо.Ама работата е да не е така,треба да си биди како шо треба,арно ама кај нас се е ојдено у к***ц.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7738 на: 25 Ноември 2016, 16:33:17 pm »
Случка со татко ми...бивши вработен во МВР:

Додека е на одмор кај мене надвор од мк, некое НН лице пријавува дека го удира возило со таблици како тоа на татко ми. Стига дома пријава, оди татко ми до полиција на вештачење, му земаат боја од каде што нашето возило е со црвена боја а возилото што било пријавено е со сива боја.
Докажуваме во полиција дека не возел он т.е дека имаме алиби и они викаат се е во ред.

Деновиве му стига пријава на суд....
Имаме луѓе (за среќа) во суд каде што целиот случај го гледаат како сомнителен. После анализи се сомневаат дека е некоја линија на полицаец, осигурителни компании и нн лица. Ден денес неможеме да оствариме средба со полицаецот (не избегава очигледно) и неможеме да дознаеме кое е лицето што пријавило.

Значи не знам со кои зборови да пцујам и систем и влада и све...Значи толку неписмен кадар се упика последниве 10 години у полиција, што најголемите бараби, лопови, оџи, попови што посакаа да бидат во полиција, влегоа благодарение на овие ненормални власти..
После вакви случаи со кои се соочуваме, ко ќе ми дојде некоја будала да ми каже дека све е супер денеска, имам едно да им кажам на таквите полноглавци, заглавени со тоа мозокот у нелимитиран лооп : идите у три пи*ке материне, се надевам дека ќе се доусере државава у наредниве 10 години и ќе не снема тотално. Само за жал тоа истите идиоти ќе отидат надвор од мк и пак ќе заглават у истиот циклус и пак нема да го сменат тоа размислувањето..значи не знам...


Украдена кола вози албански полицаец. Што повеќе да се каже.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #7739 на: 25 Ноември 2016, 16:59:16 pm »