Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690964 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4635 на: 28 Мај 2014, 19:29:38 pm »
Проблемот во здравството е тоа што доктор зема плата 500 евра и одговара за човечки живот (добро де така би било по нивната заклетва) а судија што уништува најчесто човечки животи кај нас зема 2000 евра плата.

BTW гратис нервоза: кафекуварка во Мепсо/Елем зема 400 евра плата, некоја мочла во администрација на МВР си оди со бенифициран стаж итн ..

Па сеа видете вие кај живееме и какви ни се вредностите.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4636 на: 28 Мај 2014, 19:31:31 pm »
Никој не си оди предвреме и без да заслужи од МВР.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4637 на: 28 Мај 2014, 19:31:40 pm »
Не дека не си во право,ама докторите како се удрени на мито,тоа веќе не се работи тајно,туку се договараш пред операција/пораѓање и сл. колку ќе те чини услугата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4638 на: 28 Мај 2014, 20:24:34 pm »
Никој не си оди предвреме и без да заслужи од МВР.

А објасни ми те молам како тоа некоја мочла од администрација, пример нејзина задача е да спроведува тендери, книжи налози, изготвува решенија за ГО треба да има бенифициран стаж исто како некој полицаец што е на терен на -20 во смени?

@Мече
Да беше д-р Мито само во здравството немаше да напишам таков одговор. Ама не е само таму. И кај судии, администрација итн ... Целава работа е што политиката во здравството индирекно им вели „Земајте мито“ со мизерната плата што им ја дава. Дај му нормална човечка плата па после ако го фатиш одземи му лиценца и нека гладува и аргати цел живот. Башка да не заборавиме, докторите учат медицина околу 10 години сосе сите специјализации. Не е фер. Јас ниту сум во таа област ниту имам некој близок но сум доволно свесен да замислам како би ми било во нивна кожа.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4639 на: 28 Мај 2014, 20:56:37 pm »
прво - техничките служби и административците во МВР немаат бенифициран стаж.
второ -кај нас мито ке се зима и 20000 евра плата да зимаат пошто менталитетот е таков.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4640 на: 28 Мај 2014, 20:58:11 pm »
Си има фина плата полицаецот и си работи убави смени. Администрацијата ( да работи како што треба ) врши побитна работа од полицаецот на улица ( кој исто така не работи како што треба ). Администрацијата има пониска плата од полицајците.

Отсутен MendeH

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4641 на: 28 Мај 2014, 20:59:43 pm »
второ -кај нас мито ке се зима и 20000 евра плата да зимаат пошто менталитетот е таков.

Навика :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4642 на: 28 Мај 2014, 23:12:05 pm »
Цитат
@Мече
Да беше д-р Мито само во здравството немаше да напишам таков одговор. Ама не е само таму. И кај судии, администрација итн ... Целава работа е што политиката во здравството индирекно им вели „Земајте мито“ со мизерната плата што им ја дава. Дај му нормална човечка плата па после ако го фатиш одземи му лиценца и нека гладува и аргати цел живот. Башка да не заборавиме, докторите учат медицина околу 10 години сосе сите специјализации. Не е фер. Јас ниту сум во таа област ниту имам некој близок но сум доволно свесен да замислам како би ми било во нивна кожа
Судија неможиш да го подмитиш со 50-100 евра.Судија не се расправа до 5000-10000 евра.Се знае како се подмитува судија,му се купува стан или му се даваат пари доволни за стан.
Од друга страна докторите(ете пример ке ги земам акушерите) во Битолската клиника,да не ги именувам по име(важи за 80% од нив) жените умираат(буквално) од болки,ги донесуваат новороденчињата во огромна опасност,не си ја бркаат својата работа туку се ‘пазарат‘(ценкаат) со идните татковци,роднини на идните мајки околу цената на пораѓањето.После тоа на ред се мед.сестри кои исто така ги следува по 500-ка -- 1000-ка.Мизерија.
Во однос на учењето,и адвокатите и судиите се тука некаде со учењето,+ - 1-2 години.

п.с Оние доктори кои беа добри,или си отворија приватни ординации,клиники или се вработија во нив,оние кои се научени на мито и друг да му ја мисли за нив си останаа во државно.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4643 на: 28 Мај 2014, 23:13:55 pm »
Како лефтерно кажани +-1-2 години. До 3-4.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4644 на: 28 Мај 2014, 23:14:57 pm »
Од друга страна докторите(ете пример ке ги земам акушерите) во Битолската клиника,да не ги именувам по име(важи за 80% од нив) жените умираат(буквално) од болки,ги донесуваат новороденчињата во огромна опасност,не си ја бркаат својата работа туку се ‘пазарат‘(ценкаат) со идните татковци,роднини на идните мајки околу цената на пораѓањето.После тоа на ред се мед.сестри кои исто така ги следува по 500-ка -- 1000-ка.Мизерија.

Ах што не се најде некој рунтав па на тие акушери/ки и медицински сестри личниот опис да им го смени, па дали ке им текне потоа за мало дете што ке го породат да бараат мито.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4645 на: 28 Мај 2014, 23:15:52 pm »
Тоа така опширно,ако се земи подетално да се објаснува иди една година разлика.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4646 на: 28 Мај 2014, 23:22:44 pm »
На гинекологија го користат моментот кога тебе ти гори под гз и кога не ти е битно ништо друго освен бебето па и даваш сам само да не се оплеска работата. А со ќутек нема проблем тепај ама ризикот за женати и детето како поп ке си го сносиш ти.
п.с тој Ставрич што го уапсија добро утро не кажуваше без 100 евра и тоа со години уназад.

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4647 на: 28 Мај 2014, 23:52:01 pm »
http://off.net.mk/lokalno/bulshit-detektor/mislite-vie-ste-baksuz-so-policija

Колега од работа, тазе!

Абе ајде, што е ова ??? Сериозно ? Секоја вожња со точачето ќе ме чини илјадници евра ;D :D :D :D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4648 на: 29 Мај 2014, 20:00:02 pm »
Најсериозно, го има оригиналот сканиран :)

Отсутен Rayko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4649 на: 04 Јуни 2014, 18:18:24 pm »
Ми стигна пресуда, 150 јурци и 5 месеци забрана за возење. Има варијанта со жалба да ми тргнат забрана или било што да се намали? :)