Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777172 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4620 на: 27 Мај 2014, 16:26:33 pm »
Не те разбирам. ???
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4621 на: 27 Мај 2014, 16:29:33 pm »
Гипсови, операции, лежење во кревет, покривање на дел од чинењето на терапијата за опоравување... Мислам дека и државата плаќа дел од боледувањето ако е подолго од 1 месец.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4622 на: 27 Мај 2014, 16:32:02 pm »
Еве тазе пример - за местење рамо (со целосна анестезија), едновечерно преспивање во болница и сите пропратни заебанции, платив цели 1000 денари. За десет третмани на физикална терапија (вежби + масажа) платив енормни 350 денари. Бев приморан имобилизаторот сам да си го платам - 1200 денари.

Татко ми лежеше во болница минатата година скоро цел месец. Секој ден беше на сериозен коктел од антибиотици. Плативме вкупно околу 6000 денари.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4623 на: 27 Мај 2014, 16:35:30 pm »
6000 е максимумот што го плаќаш со партиципација без нели ако треба да кушуваш дополнителни работи. Толку платив и јас за оперативен зафат на белодробно крило, 6 дена на интензивна и уште 10 дена лежење на траума со сите терапии.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4624 на: 27 Мај 2014, 16:37:47 pm »
Тоа е и максимум што може да се плати во државните амбуланти ако пациентот има здравствено осигурување. Све над 6000 ден покрива осигурувањето.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4625 на: 27 Мај 2014, 16:41:15 pm »
Безплатно здравство-кога се лекуваш не ти даваат платно- на тоа се мисли :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4626 на: 27 Мај 2014, 16:43:42 pm »
Како и секое осигурување, така и здравственото.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4627 на: 27 Мај 2014, 16:53:09 pm »
Јас како приватник и плаќам на државата за здравствено осигурување секој месец.На лечење не одам секој де,секој месец или еве да речиме не сум бил на болница 5години.Во тие 5 години,јас,лично јас сум уплатил да речиме 3000 евра...И како сега државата ми плаќа.Со тоа што ке ме завитка во гипс од 300 денари?

Ако сите врзуваат појаси, помалку пари ќе плаќаш за здравствено осигурување. Толку е едноставно. Ако има луѓе што го цицаат фондот поради неодговорност, тогаш фондот ќе цица од сите. И од приватни и од државни. Од секој осигуреник. Кај нас здравството е се`уште социјална категорија. Кога би плаќал во осигурителна компанија наместо во фонд за здравство, ако пукнеш врат поради неврзан појас, осигурителната компанија нема да ти исплати премија. Тоа е тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4628 на: 27 Мај 2014, 17:03:18 pm »
Е така.Порано го праевме муабетот дека каишите се ‘поврзани‘ со осигурителни компании,ама некои не сваќаа на кој начин.Фондот (и здравственото осигурување во оваа форма) ќе си цица и секој граѓанин во оваа држава да плаќа.Но сега сите ние кои плаќаме покриваме и за оние кои не плаќаат(тука и државата покрива),па затоа се јавува толкава дупка во фондот и затоа здравството(државното) е такво мизерно какво шо е.
Но како шо кажа,ако плаќам во осигурителна компанија или да речеме во приватна болница и кога ќе знам дека заради мојата грешка уплатеното не ми важи,тогаш ке гледам да не направам грешка. ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4629 на: 27 Мај 2014, 17:08:07 pm »
Државното здравство е мизерно ради луѓето во него. Не дека нема пари и опрема.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4630 на: 27 Мај 2014, 17:10:24 pm »
Се соочуваат и тие со некои глупи проблеми,имам неколку пријатели/роднини кои работат во здравството,но да најголемиот проблем се самите луѓе,но тоа е веќе друга тема.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4631 на: 28 Мај 2014, 14:55:58 pm »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4632 на: 28 Мај 2014, 16:07:18 pm »

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4633 на: 28 Мај 2014, 16:12:58 pm »
Ако сите врзуваат појаси, помалку пари ќе плаќаш за здравствено осигурување. Толку е едноставно.

Едноставно, едноставно, ама за повеќето луѓе изгледа е елузивна виша математика.