Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778400 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4305 на: 16 Февруари 2014, 19:49:36 pm »
абе види,до негде у право се,зошто во македонијава има доста што не размислуваат па во зима на замрзнато ќе вози 120(во случај таму да е дозволено 120) и ќе направи карамбол,е сега да тоа се да речеме 5 дена во годината,ама сепак...

ја би идел на нешто како зимски и летни ограничувања

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4306 на: 16 Февруари 2014, 19:53:59 pm »
Не бе, како што кажуваат на вести може. "Се молат учесниците во сообраќајот да ја прилагодат брзината според условите на патот".
Ете на делницата што ја спомна Yarre, условите на патот дозволуваат да се вози доста побрзо. ;D

А делот пред патарина (кога идеш Скопје-Петровец) е уствари помошна писта, се тргаат банкините и може да слетуваат авиони што уствари ти кажува дека е најнормално да се вози ~200.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4307 на: 16 Февруари 2014, 19:56:03 pm »
I did not know this. Интересно.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4308 на: 16 Февруари 2014, 19:57:32 pm »
Е сега знаеш класен...

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4309 на: 16 Февруари 2014, 20:01:00 pm »
Taму е знакот 80 зошто има за ислучување од автопатот, а после мостот има лента со која се приклучува на автопатот. После тие приклучоци пак си има знак 120. И да вистина е тоа е помошна писта и затоа е секогаш авотпатот во перфектна состојба.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4310 на: 16 Февруари 2014, 20:05:29 pm »
^Сега ќе се појават Дева Мариите од форумов и ќе ти кажат како тој знак е поставен од стручни лица и ако се вози над дозволеното претставува огромна опасност. Таму сум се возел 230 и колата спиеше, значи комотно може да се шкртне знакот, тој и 95% од знаците.

И многу повеќе.

Банкините не се заштрафени, туку само се поставени во земја, во случај на итно слетување.

Иначе, почнаа педерите да стојат на патниот правец Куманово - Табановце, а што красно се извозев на тој пат.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4311 на: 16 Февруари 2014, 20:07:47 pm »
кога ја проаѓаш патарината од петровец кон скопје, одма после патарината има знак престанување за сите забрани, така да пичи таму :)
No turbo, no fun :)

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4312 на: 16 Февруари 2014, 20:12:48 pm »
Забрана free zone. Идам утре да серам за владава.  ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4313 на: 16 Февруари 2014, 20:51:39 pm »
Не бе, како што кажуваат на вести може. "Се молат учесниците во сообраќајот да ја прилагодат брзината според условите на патот".
Ете на делницата што ја спомна Yarre, условите на патот дозволуваат да се вози доста побрзо. ;D

А делот пред патарина (кога идеш Скопје-Петровец) е уствари помошна писта, се тргаат банкините и може да слетуваат авиони што уствари ти кажува дека е најнормално да се вози ~200.
I did not know this. Интересно.
ме чудиш да не го знаеш ова. тоа место, исто како и еден дел помеѓу скопје и тетово (после 2-ра патарина кон тетово), исто како и 25 км пред гевгелија по новиот дел од автопатот  се предвидени локации за писта за авиони. во случај на било какви потреби 2 багери ке ги расчистат банкините измеѓу и ете ти писта помошна... местото се познава така што нема зелен појас помегу двата дела од автопатот.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4314 на: 16 Февруари 2014, 21:54:34 pm »
Денеска на убаво време, никаат од сите страни. Секогаш коа е убав ден после подолго никакво врнежливо, искачаат да надокнадат просек. Оноа факинг 80 накај Петровец, после бензиската на Макпетрол, и у двата правца.

Како на никој не му текнало да се нафати да ги делне тие знаци, ќе се вози пораат, бар едно 2 месеци дур ги турат пак :)
те делнаа? сабајле во 10 ме мереа со радар на тоа место и плус катланово кај бензиската, среќа чекав друга кола да ме стигне пошто тргнав 15 минути порано па полека возев.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4315 на: 16 Февруари 2014, 22:08:03 pm »
Не бе, како што кажуваат на вести може. "Се молат учесниците во сообраќајот да ја прилагодат брзината според условите на патот".
Ете на делницата што ја спомна Yarre, условите на патот дозволуваат да се вози доста побрзо. ;D

А делот пред патарина (кога идеш Скопје-Петровец) е уствари помошна писта, се тргаат банкините и може да слетуваат авиони што уствари ти кажува дека е најнормално да се вози ~200.
I did not know this. Интересно.
ме чудиш да не го знаеш ова. тоа место, исто како и еден дел помеѓу скопје и тетово (после 2-ра патарина кон тетово), исто како и 25 км пред гевгелија по новиот дел од автопатот  се предвидени локации за писта за авиони. во случај на било какви потреби 2 багери ке ги расчистат банкините измеѓу и ете ти писта помошна... местото се познава така што нема зелен појас помегу двата дела од автопатот.

Неможе да слета тука авион,има надвозник.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4316 на: 17 Февруари 2014, 00:24:16 am »
надвозник? во воена состојба прво мостови се рушат а не надвозници... пих, смешка е тој надвозик...


стратешки се определни тие места... не е за џабе... бог да го прости стариот, капетан прва класа, мајор во пензија, убаво ми објасни се на времето и како се бираат и зашто... и не е само рамнината битна, има и други работи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4317 на: 17 Февруари 2014, 01:42:39 am »
Таму сум се возел 230 и колата спиеше, значи комотно може да се шкртне знакот, тој и 95% од знаците.

Јас мислам дека на рамните делници од автопат со три ленти, не треба да има ограничување на брзина. Или ако го има, тогаш да биде барем 50% над сегашниот лимит.

Но ме интересира нешто друго.
Дали мислиш дека колите кои имаат стабилна вожња на 230+км/ч се еднакво сигурни како и колите кои немаат стабилна вожња ни над 120км/ч?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4318 на: 17 Февруари 2014, 01:54:29 am »
Ако тоа новите радари што се како геодетски направи имаат памтење и меморија па дома да стигаат казни за некој месец во затвор ќе бидам. Се мислам дека немаат и неможе да ми стаса одпосле казна за брзо возење ама не сум сигурен. Некој повеќе информации за ова ?
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4319 на: 17 Февруари 2014, 03:08:16 am »
Aj vaka predizborno .. Preporacuvam sekoj so ima znamence VMRO ili bilo kakva oznaka, da si ja slapne na sto povidno mesto za da nema periodov problemi so kazni ... ova e provereno i pali .. prosli izbori, drugarce imase ispozakaceno mirisi za u kola od vmro so ona ''DA'', pijan brzo vozese begase od alfi zatoa sto policijata go prijavila kako aluva po ulicite i go soprea,  vi se verue deka go prasaa aa ti vmrovce si a aj begaj :) PA nema da propadne svetot ako turime po 1 znamecne na saltabla haha kolku protiv uroci  .