Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690920 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3975 на: 16 Декември 2013, 00:18:00 am »
Се дешава. Ретки се тие кои не го јаделе од пајакот... Ништо страшно. Малце финансиски те јаде ама не е многу страшно.
и малце бодови у книшка... тука до душе добиваш бодови, не даваш.. :)
Абе.....да паркинг барав 40 минути....да не заборавиме дека беше сабота навечер и  сите беа излезени и се беше полно....буквално сите ги рашетав освен тој под ГТЦ....тоа е јеби га...

еј не не неееее... немој да ми кажеш дека полни биле сите паркинзи... на холидеј ин СЕКОГАШ има место... само за време на митинзи е наполнет тој паркинг.. огромен е... под гтц (нај блискиот до триумфална) секогаш има место... и ако се деси ретко некогаш да нема, за 1-2 минути се ослободува. целиот паркинг е автоматизиран со семафори црвено-зелено за секоја секција за паркирање, да не луташ кај има место туку оно ти кажува...

за овие два паркинзи сум сигурен дека е вака... или не си бил и на двата или не си бил и на двата... тоа се двете опции... до душа има и трета опција а тоа е да не си бил и на двата... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3976 на: 16 Декември 2013, 00:29:19 am »
онак друже за тој под ГТЦ ти реков дека не проверив за тој кај холидеј ин само на поминување го идов дека имаше многу коли и не ми се пикаше да се пикам било каде оти имам лошо искуство од скопскиве паркинзи...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3977 на: 16 Декември 2013, 00:32:32 am »
3 месеци ми истекла регистрацијата на Астрата. И сум ја возел таква. Активно.
Уште и пандури ме застанаа пред 2 недели за алко контрола. И не забележале.
Утре, правац на регистрација.
Така ти е кога регистрираш кола, секоја година во Април, па ке направиш пауза до Август.

Честито нови таблици. Сеа сите ќе мислат дека ти е увезена. :)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3978 на: 16 Декември 2013, 00:32:50 am »
Зашто не кажа дека си чедо на Александар Македонски и дека ти е оставен аманет во наследство тука да паркираш?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3979 на: 16 Декември 2013, 00:33:32 am »
koe loso iskustvo?

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3980 на: 16 Декември 2013, 00:33:56 am »
onak
Јас ја немав таа опција за бодови....
А можеше да ја искористам ако ја имав таа опција. Нека стојат 25 бода.. И онака за надвор од мк не ми важат.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3981 на: 16 Декември 2013, 00:34:43 am »
koe loso iskustvo?
Ми ја удрија колата...чекаа да ја офарбам да си треснам 1100 евра за фарбање и да ме учукаат

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3982 на: 16 Декември 2013, 00:35:55 am »
3 месеци ми истекла регистрацијата на Астрата. И сум ја возел таква. Активно.
Уште и пандури ме застанаа пред 2 недели за алко контрола. И не забележале.
Утре, правац на регистрација.
Така ти е кога регистрираш кола, секоја година во Април, па ке направиш пауза до Август.

Честито нови таблици. Сеа сите ќе мислат дека ти е увезена. :)

нема да добие нови таблици... тој закон за мењавање на таблици ако ти истече регистрацијата повеќе од 30 дена е стар и не е со важност повеќе од 5 години. сега можеш да не регистрираш кола 10 години, и кога ке регистрираш, пак со истите таблици... за ова сум сигурен, освен ако не донеле некаква одлука и/или ново правило што не го знам за промена од стари на нови таблици, а чисто се сомневам, бидејки јасно и гласно и децидно стои, дека никој нема да биде приморен да менува таблици ако не сака (освен нели, промена на град и слично)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7037
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3983 на: 16 Декември 2013, 00:37:06 am »
3 месеци ми истекла регистрацијата на Астрата. И сум ја возел таква. Активно.
Уште и пандури ме застанаа пред 2 недели за алко контрола. И не забележале.
Утре, правац на регистрација.
Така ти е кога регистрираш кола, секоја година во Април, па ке направиш пауза до Август.

Честито нови таблици. Сеа сите ќе мислат дека ти е увезена. :)

нема да добие нови таблици... тој закон за мењавање на таблици ако ти истече регистрацијата повеќе од 30 дена е стар и не е со важност повеќе од 5 години. сега можеш да не регистрираш кола 10 години, и кога ке регистрираш, пак со истите таблици... за ова сум сигурен, освен ако не донеле некаква одлука и/или ново правило што не го знам за промена од стари на нови таблици, а чисто се сомневам, бидејки јасно и гласно и децидно стои, дека никој нема да биде приморен да менува таблици ако не сака (освен нели, промена на град и слично)...

Ух, добро е. Ич ги нејкам новите таблици.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3984 на: 16 Декември 2013, 00:39:00 am »
koe loso iskustvo?
Ми ја удрија колата...чекаа да ја офарбам да си треснам 1100 евра за фарбање и да ме учукаат

е па сега собирај од пајак служба... како се намерени за НЕ СКОПСКИ таблици во централниот регион, ти појма немаш... па уште ако е и некое возило фенси-шменси лицкано, дотерано... оф оф оф, вика овој има кеш, кој го тркала, и оп колата на пајак, право на железничка.. 2500 денари кеш, 25 бода или уште ХХ евра за казна... ај за убо за арно на буџетот... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3985 на: 16 Декември 2013, 00:42:02 am »
Прописно си има полиција на патиштата.. Порано ретко да начекаш полиција до скопје денес на релација скопје штип на 3 места активно си сопираа.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3986 на: 16 Декември 2013, 00:46:32 am »
Абе ај..

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3987 на: 16 Декември 2013, 00:50:04 am »
Не ми пишаа казнени поени ....отидов на железничка и си платив и таму на вториот шалтер кај полицијата што е и му викам на тој абе од Гевгелија сум и не знаев прв пат ми е ова она и тој ми рече ајде дека е прв пат нека биде од мене ова ке поминеш само со 2500 денари.
Ама следниот пат ми рече дека нема да биде така .....

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3988 на: 16 Декември 2013, 01:37:36 am »
toa ti sakase striktno do/na plostad da si parkiran ili ne znaese nekoj drug parking vo okolina?  :)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3011
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #3989 на: 16 Декември 2013, 02:01:13 am »
3 месеци ми истекла регистрацијата на Астрата. И сум ја возел таква. Активно.
Уште и пандури ме застанаа пред 2 недели за алко контрола. И не забележале.
Утре, правац на регистрација.
Така ти е кога регистрираш кола, секоја година во Април, па ке направиш пауза до Август.

Честито нови таблици. Сеа сите ќе мислат дека ти е увезена. :)

нема да добие нови таблици... тој закон за мењавање на таблици ако ти истече регистрацијата повеќе од 30 дена е стар и не е со важност повеќе од 5 години. сега можеш да не регистрираш кола 10 години, и кога ке регистрираш, пак со истите таблици... за ова сум сигурен, освен ако не донеле некаква одлука и/или ново правило што не го знам за промена од стари на нови таблици, а чисто се сомневам, бидејки јасно и гласно и децидно стои, дека никој нема да биде приморен да менува таблици ако не сака (освен нели, промена на град и слично)...

Ух, добро е. Ич ги нејкам новите таблици.
Мене два месеци не ми беше регистрирана колата и кога ја регистрирав, не ни ме прашаа за промена.



Се дешава. Ретки се тие кои не го јаделе од пајакот... Ништо страшно. Малце финансиски те јаде ама не е многу страшно.
Да не се заречам, ама кога немам бесплатна опција за паркинг со 0% можност да ме крене пајак, ондак си одам на паркинг што се плаќа. 50-100 денари е многу подобра и далеку поефтина опција одколку, такси до железничка, па да платам да си ја зеам колата и бодови у книшка!