Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690989 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #810 на: 25 Јуни 2012, 15:02:16 pm »
А кој вели да лажираш отсуство од државата? Денес можеш да излезиш од државата без пасош без печат и нема да имаш никаков проблем да објасниш дека си бил во странство.

Чекај малце... Ај објасни? Без пасош? Без печат? Печат не мора да ти стаат ама те евидентираат дека излегуваш од државата.
Башка ако не можат да те најдат дома повеќе пати ќе ти наложат сам да се јавиш и да ја подигнеш. А ако не се одзиваш на пријавената адреса ќе те опељушат казна за поднесување лажни податоци.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #811 на: 25 Јуни 2012, 15:22:34 pm »
Епа друже ќе го јадеш сега 150 и 3 месеци суспензија на возачката... Што не им рече дека си Стиг? Ваљда ќе те пуштеа.. ;D

Извини за шега, знам дека ти е до пцуење :)

Не ми рекоа ништо за суспензија на возачката ми рекоа само дека ако платам за 8дена ќе е 150 евра сигурен си за ова?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #812 на: 25 Јуни 2012, 15:26:00 pm »
Епа друже ќе го јадеш сега 150 и 3 месеци суспензија на возачката... Што не им рече дека си Стиг? Ваљда ќе те пуштеа.. ;D

Извини за шега, знам дека ти е до пцуење :)

Не ми рекоа ништо за суспензија на возачката ми рекоа само дека ако платам за 8дена ќе е 150 евра сигурен си за ова?

На сум 100% сигурен ама симни Закон за безбедност во сообраќајот и прочитај конкретно за твојот случај. Провери си за секој случај. И мене не ми рекоа дека следи суспензија на возачката за случај со лажирано претекнување на полна линија но дознав дека следи суспензија тука на форум. Аце-106 или Боки Цивич ми кажаа, па си погледнав во законот и најдов дека беа во превод.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #813 на: 25 Јуни 2012, 15:31:24 pm »
Абе се да му ебам требаше 200 да возам па нека мерат

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #814 на: 25 Јуни 2012, 15:32:40 pm »
Денеска ме фатија со 34км/ч над дозволеното ми пишаа 300 евра казна 150 ако ја платам во рок од 8 дена да ја скинам не успеав пошто не можело напишан бил некој налог бла бла бла требало пред да ја пише да барам врски давајте сега совет да плаќам или да одам на суд, на налогот одбив да се потпишам мада мислам дека чиста е работата нема кај да бегам.
Сигурно ке имаш забрана од 3 месеци најмалку.Одењето на суд незнам колку би ти помогнало,односно скоро ич неможи да ти поможи.Али ако си слободен оди.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #815 на: 25 Јуни 2012, 15:36:24 pm »
А кој вели да лажираш отсуство од државата? Денес можеш да излезиш од државата без пасош без печат и нема да имаш никаков проблем да објасниш дека си бил во странство.

Чекај малце... Ај објасни? Без пасош? Без печат? Печат не мора да ти стаат ама те евидентираат дека излегуваш од државата.
Башка ако не можат да те најдат дома повеќе пати ќе ти наложат сам да се јавиш и да ја подигнеш. А ако не се одзиваш на пријавената адреса ќе те опељушат казна за поднесување лажни податоци.

Да бе, со лична карта ќе излезеш. Србија колку што знам со лична карта се поминува граница, без никаква евиденција дека си ја напуштил државата.

Не може да ти наложат сам да ја подигнеш поканата за суд. Таа треба да ти се достави лично и ти да се потпишеш. Ако судскиот курир или џандарот не може да те најде дома (не си дома, кој го ебе) не може да му наложи никому да ти се јавиш некаде па уште за да подигнеш покана за суд.

Ако некој дома кај тебе ја подигне таа покана ( а не смее друг да потпише за тебе) тогаш си наебал и мораш да се правдаш ако евентуално не се појавиш на рочиште. Се додека не ти ја достават поканата лично немаш гајле, времето игра за тебе. А не мораш да се одзиваш на пријавена адреса, не си должен да бидиш дома, доволно е да живееш таму а дали тие ќе те најдат дома тоа е сосема друга приказна.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #816 на: 25 Јуни 2012, 15:36:54 pm »
И да одам после ќе треба дупло да платам пошто ќе помине рокот од 8 дена

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #817 на: 25 Јуни 2012, 15:37:12 pm »
Епа друже ќе го јадеш сега 150 и 3 месеци суспензија на возачката... Што не им рече дека си Стиг? Ваљда ќе те пуштеа.. ;D

Извини за шега, знам дека ти е до пцуење :)

Не ми рекоа ништо за суспензија на возачката ми рекоа само дека ако платам за 8дена ќе е 150 евра сигурен си за ова?

Ако се одлучиш да ја платиш казната чувај ја уплатницата, фотокопија однеси во полиција зошто на другари кои платија 2 пати им стигна казната да ја платат зошто во полиција немаат евиденција за уплатените казни!

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #818 на: 25 Јуни 2012, 15:39:38 pm »
Нема друго чаре ќе морам да ја платам, фала што ми ќажа ќе ја чувам уплатницата

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #819 на: 25 Јуни 2012, 15:40:57 pm »
Ти плати ја казната па кога ке одеш на суд,гледај прај нешто да ти ја намалат забраната.Барем еден месец.Истотака чувај си примерок од уплатницата како шо кажа нгоцевски пошо можи да се случи да ти речат дека немаш платено.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #820 на: 25 Јуни 2012, 15:44:12 pm »
Ако ја платам казната пак ќе треба на суд да одам?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #821 на: 25 Јуни 2012, 15:44:55 pm »
Да.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #822 на: 25 Јуни 2012, 15:46:42 pm »
Со што изговор би можел да издејствувам да ја намалат забраната?

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #823 на: 25 Јуни 2012, 15:47:29 pm »
Ме мрзи да барам по форумов...
Нели беше 45 евра ако возиш над дозволената брзина... Ама колку над таа брзина?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #824 на: 25 Јуни 2012, 15:48:22 pm »
Абе измисли нешто. Ама највеќе што може е само 1 месец да ти пишат забрана. Ама ако него прифатат во полиција ќе го вратат и ќње мора 3 да ти пишат. Значи ако успееш да напраиш на 1 месец бркај после некој у полиција да го пушти да помине тоа.