Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778200 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13170 на: 26 Јуни 2023, 08:42:38 am »
А пред овие 2 пати кога ти побарале возачка? Пред 5 години?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13171 на: 26 Јуни 2023, 10:05:02 am »
Слезе од Германија почна да дивеј со скутерот.

Отсутен HoLfElDeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13172 на: 26 Јуни 2023, 11:46:37 am »
Вчера си дојдов во Македонија,денес два пати ме застануваат младиве троа припрости со 5к евра примени во МВР.
Првиот пат ме застанува ми бара документи,му давам возачка(ДЕ) и сообраќајна од скутерот.Ја гледа и ми вика другар истечена ти е возачката во април оваа година,јас се смеам и му викам како истечена,во април е извадена.Пак ја гледа ја врти и ми вика,да не сум видел добро до 2038 ти важи.
Пред половина час ме застанува една млада,мислиш господ за мадиња го држе и му го шмука манкалото,ни добро вечер,ни здраво,само рече документи,и давам документи,возачката ја гледа ја врте па го викна колегата и двајцата гледат и се враќа ама ниту повели,ми ги подава како да и должам пари,арогантно однесување.

Во Де за 8 месеци и некои си 4-5000км ниту еднаш ме нема застанато џандар,тука за еден ден и поминати 20км два пати.

Смееш да возиш со странска дозвола наше возило? Или треба и интернационална дозвола?

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13173 на: 26 Јуни 2023, 12:04:35 pm »
Вчера си дојдов во Македонија,денес два пати ме застануваат младиве троа припрости со 5к евра примени во МВР.
Првиот пат ме застанува ми бара документи,му давам возачка(ДЕ) и сообраќајна од скутерот.Ја гледа и ми вика другар истечена ти е возачката во април оваа година,јас се смеам и му викам како истечена,во април е извадена.Пак ја гледа ја врти и ми вика,да не сум видел добро до 2038 ти важи.
Пред половина час ме застанува една млада,мислиш господ за мадиња го држе и му го шмука манкалото,ни добро вечер,ни здраво,само рече документи,и давам документи,возачката ја гледа ја врте па го викна колегата и двајцата гледат и се враќа ама ниту повели,ми ги подава како да и должам пари,арогантно однесување.

Во Де за 8 месеци и некои си 4-5000км ниту еднаш ме нема застанато џандар,тука за еден ден и поминати 20км два пати.

Смееш да возиш со странска дозвола наше возило? Или треба и интернационална дозвола?

Интернационална треба затоа што нашите дозволи не се признаени во странство, барем јас колку што сум запознаен. Германската признаена е во МК

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13174 на: 26 Јуни 2023, 12:10:42 pm »
Цитат
МЕЃУНАРОДНА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА
Меѓународната возачка дозвола се издава согласно со Меѓународната конвенција за сообраќај на патиштата, усвоена на 8 ноември 1968 година во Виена. Согласно билатералните договори на нашата држава, меѓународна возачка дозвола не е потребна за следните држави: Република Албанија, Босна и Херцеговина, Германија, Италија, Косово, Србија, Црна Гора и Шпанија.

Во сите други земји, меѓународната возачка дозвола е задолжителен документ.

https://amsm.mk/tehnichki-pregled/megunarodni-dokumenti/

Од друга страна, Германците препорачуваат (не е задолжителна) меѓународна возачка само за Албанија, Молдавија и Русија.

https://www.adac.de/verkehr/rund-um-den-fuehrerschein/fahren-ausland/internationaler-fuehrerschein/
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13175 на: 26 Јуни 2023, 13:04:48 pm »
Е добро де, исто и на германец ако му дајш македонска ќе се гледа ко теле во шарена врата  ништо чудно.

Во Германија нема џандари да те сопрат, затоа што има мајмуни кои вртат по улици и ги читаат таблиците, на тој што му е истечена регистрацијата ќе си добие казна во сандачето,  а ако возиш брзо најверојатно ќе бидиш блицнат и пак ќе си добиеш казна во сандачето, затоа нема сообрајќајци во Германија, не дека нешто посебно се.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13176 на: 26 Јуни 2023, 14:05:11 pm »
Sve kodoslama.
Kaj nas ako prijavis nekogo za neshto ti kje bidis kriv, mojs i kjutezi da ozejsh.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13177 на: 26 Јуни 2023, 16:28:55 pm »
Само простак не може да прочита три дати и не му е јасно која дата за што е.
Како и на секоја возачка има три дати,дата на раѓање,дата на издавање и дата до која важе возачката и тоа се потредени една под друга.Со 30 секунди човек со нормален IQ ќе му стане јасно се,ама на курсистиве кои се крајно нафурани со мислата дека се богови не може да му стане јасно што се тие дати.

Не ми смета што ќе ме сопрат,ми смета тоа што немаат култура,однос,почит ,тоа што немаат мозок си е нивен проблем а понекогаш и мој што треба на простак кој зема плата од сите нас да му објаснувам тоа што треба да го знае.


П.С Во Германија можеш да возиш со МК возачка 6 месеци,и треба да ја смениш со ДЕ возачка до истекот на тие 6 месеци.Исто е и со  ДЕ возачка во Мак.

Инаку сум исправен,со регистриран скутер,со кацига и ми стана интересно да им ги гледам тупите фаци кои врска немаат од тоа што го работат.Да не зборувам за физичката градба ,која можам да ја споредам само со маларичен комарец.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13178 на: 30 Јуни 2023, 19:44:21 pm »
можеби веќе е одговорено ама поради "итноста" на ситуацијата ако може уште еднаш, дали кај нас стигаат казни на домашна адреса за брзо возење по автопат ако само те сликаат со тоа радарот или мора и да те запре за да ти врачи налог на рака,

имено денес на "автопатот" Ск-Ве после катланово каде е дозволено 80 мислам дека ме сликнаа со 100-110, на патарина Сопот имаше полиција ама не ме запреа за казна, е сега ако стига дома колку ќе ме опашат (мислам дека е 45 евра) и ќе си ги платам без приговор крив сум, она што повеќе ми прави нелагодност е дали може да дојде до одземање на возачката која ми е непходна поради работа

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13179 на: 30 Јуни 2023, 19:46:55 pm »
Законот вели вака:
Цитат
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој надвор од населено место се движи со брзина поголема од 30 до
50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од
ставовите (1) и (2) на овој член.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5084
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13180 на: 30 Јуни 2023, 19:47:32 pm »
Ако те сликале на 80 знак, возачката нема да ти ја одземат сигурно, за казна не знам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13181 на: 30 Јуни 2023, 19:53:58 pm »
Законот вели вака:
Цитат
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој надвор од населено место се движи со брзина поголема од 30 до
50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од
ставовите (1) и (2) на овој член.
негативни бодови нели веќе не може да се пишуваат? останува казната која како што претпоставував е таа 45 евра и ќе си ја платам ако ме тератат парично, дали ќе има одземање на возачката е целата фрка  ;D

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13182 на: 30 Јуни 2023, 19:55:07 pm »
Нема одземање на возачка дозвола, сега прашав сообраќаец.

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13183 на: 30 Јуни 2023, 19:56:26 pm »
Нема одземање на возачка дозвола, сега прашав сообраќаец.
а праќање казна дома само со сликање без запирање и врачување на налог?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13184 на: 30 Јуни 2023, 20:00:45 pm »
1432 денара со картичка е. Толку.