Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690982 пати)

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 282
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13005 на: 24 Март 2023, 11:39:43 am »
Најдобро избриши што правеше, и тука можно е да читаат полициски агенти па да се расчуе и сузбива.
Дури и тебе да те гонат. Се наоѓа кој од каде пишал по ИП адреси.

Не знам дали си сериозен или саркастичен. ;D ;D ;D
Повеќе кон параноичен.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13006 на: 24 Март 2023, 12:48:11 pm »
Како да не ке ги гонеле за најобичен сообраќаен прекршок. Дрога дилаат на сред ден мува не ги лази со мене ке се занимавале.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13007 на: 24 Март 2023, 13:47:39 pm »
Како да не ке ги гонеле за најобичен сообраќаен прекршок. Дрога дилаат на сред ден мува не ги лази со мене ке се занимавале.

Најјако е тоа што полицајци дилаат дрога и даваат лихва.. младиве генерации се напредни.. а и од постарите има паметни момци секако.  ;D ;D ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13008 на: 24 Март 2023, 18:05:41 pm »
Drugari taka e no ako gi naucime decata da ne ni se drogashat kje propadnat.
« Последно менување: 24 Март 2023, 20:55:29 pm Bicikle »

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13009 на: 27 Март 2023, 11:33:55 am »
Пред два дена за прв пат ме запре полиција откако имам положено (скоро 1 год.), претходно бев повеќе пати запиран поради кацига, осигурување и слично но со мопед.
Буквално после кружен имаше паркирано автомобил и од зад него излета полицаец (добар пријател  :) ) по непрекинато дерење на неговиот колега "Запри го, запри го! Ова дете многу се сили".
Застанав и тој другиот полицаец остана, но тој "пријателот" полицаец замина да запира други возила.
Полицаецот не сакаше да му дадам ни сообраќајна, ни возачка дозвола, цело време ми повторуваше "Многу го силиш опелов" на што јас му одговорив дека повеќе од 40 низ град немам возено, тој ушорно ми тврдеше дека цела кола "легнувала" на кружен тек и дека многу брзо сум го стартувал опело, а јас тврдев дека од 2500 вртежи нема повеќе кренато, а не пак да тргнувам брзо...
Откако дојде неговиот колега во записникот (ливче за преглед) запишаја какво возило е, колку KW е и мое име и презиме.Поминав без казна.
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13010 на: 27 Март 2023, 11:43:32 am »
Цитат
Буквално после кружен имаше паркирано автомобил и од зад него излета полицаец (добар пријател  :) ) по непрекинато дерење на неговиот колега "Запри го, запри го! Ова дете многу се сили".

Како си ја опишал ситуацијава помислив точак да си возел без кацига ;D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13011 на: 27 Март 2023, 12:14:35 pm »
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Да, пролизгување на погонски тркала е прекршокот, 45 евра е. Член 34 од законот за безбедност во сообраќајот на патиштата.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13012 на: 27 Март 2023, 12:31:22 pm »
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Да, пролизгување на погонски тркала е прекршокот, 45 евра е. Член 34 од законот за безбедност во сообраќајот на патиштата.
Никогаш не пролизгале погонските тркала додека е кај мене астрата.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13013 на: 27 Март 2023, 12:34:27 pm »
Епа тогаш ништо, уживај, мора да има пролизгување на погонски тркала. Мада ако сака може и тоа да го пише ако веќе има намера. Ама па треба да има и траг на асфалтот од тркалата така, така да воглавном уживај.

На крај краева сигурно не си единствен со таква астра во градот, можеби те помешале со друг.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13014 на: 27 Март 2023, 12:38:35 pm »
Епа тогаш ништо, уживај, мора да има пролизгување на погонски тркала. Мада ако сака може и тоа да го пише ако веќе има намера. Ама па треба да има и траг на асфалтот од тркалата така, така да воглавном уживај.

На крај краева сигурно не си единствен со таква астра во градот, можеби те помешале со друг.
Единствена е во сива боја со сончев кров во градов и со голем грд украс на ауспух кој се забележува од 100 метри.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13015 на: 27 Март 2023, 12:43:44 pm »
Ако не си се бричоманел не би требало да имаш казна, ма да ако сака можи да ти пиши и ќе ја платиш оти  неговиот збор е искрепен пред законот и судот со работното место,  твојот ништо не значи.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13016 на: 27 Март 2023, 12:49:07 pm »
Ако не си се бричоманел не би требало да имаш казна, ма да ако сака можи да ти пиши и ќе ја платиш оти  неговиот збор е искрепен пред законот и судот со работното место,  твојот ништо не значи.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Најкоректно разговарав и можеби затоа не добив казна, а можеби и до тоа што секој ден другиот полицаец е кај мене на забава  :-X

Отсутен L

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13017 на: 28 Март 2023, 00:30:14 am »
Пред два дена за прв пат ме запре полиција откако имам положено (скоро 1 год.), претходно бев повеќе пати запиран поради кацига, осигурување и слично но со мопед.
Буквално после кружен имаше паркирано автомобил и од зад него излета полицаец (добар пријател  :) ) по непрекинато дерење на неговиот колега "Запри го, запри го! Ова дете многу се сили".
Застанав и тој другиот полицаец остана, но тој "пријателот" полицаец замина да запира други возила.
Полицаецот не сакаше да му дадам ни сообраќајна, ни возачка дозвола, цело време ми повторуваше "Многу го силиш опелов" на што јас му одговорив дека повеќе од 40 низ град немам возено, тој ушорно ми тврдеше дека цела кола "легнувала" на кружен тек и дека многу брзо сум го стартувал опело, а јас тврдев дека од 2500 вртежи нема повеќе кренато, а не пак да тргнувам брзо...
Откако дојде неговиот колега во записникот (ливче за преглед) запишаја какво возило е, колку KW е и мое име и презиме.Поминав без казна.
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Појака е од 77KW?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13018 на: 28 Март 2023, 08:18:15 am »
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Да, пролизгување на погонски тркала е прекршокот, 45 евра е. Член 34 од законот за безбедност во сообраќајот на патиштата.
Никогаш не пролизгале погонските тркала додека е кај мене астрата.
Ако сака да те казни ќе напише дека ти пролизгале погонските тркала, па после оди докажи се
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13019 на: 28 Март 2023, 08:49:53 am »
Пред два дена за прв пат ме запре полиција откако имам положено (скоро 1 год.), претходно бев повеќе пати запиран поради кацига, осигурување и слично но со мопед.
Буквално после кружен имаше паркирано автомобил и од зад него излета полицаец (добар пријател  :) ) по непрекинато дерење на неговиот колега "Запри го, запри го! Ова дете многу се сили".
Застанав и тој другиот полицаец остана, но тој "пријателот" полицаец замина да запира други возила.
Полицаецот не сакаше да му дадам ни сообраќајна, ни возачка дозвола, цело време ми повторуваше "Многу го силиш опелов" на што јас му одговорив дека повеќе од 40 низ град немам возено, тој ушорно ми тврдеше дека цела кола "легнувала" на кружен тек и дека многу брзо сум го стартувал опело, а јас тврдев дека од 2500 вртежи нема повеќе кренато, а не пак да тргнувам брзо...
Откако дојде неговиот колега во записникот (ливче за преглед) запишаја какво возило е, колку KW е и мое име и презиме.Поминав без казна.
Е сега прашањето е дали полицаецот смее да ме запре или да ми пише казна за брзо стартување, односно брзо забрзување до 30-40 км/ч. без загрозување на лицата во сообраќајот?

Појака е од 77KW?
66KW e.