Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690952 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12960 на: 22 Февруари 2023, 07:34:52 am »
Вака. Пред 2-3 дена ме застанаа за алкохол, и покажа 0.7 а дозволено е 0.5 и океј си платив 100€. Е сега дали во секој случај се одзема возачката, или можам да поминам и без тоа? И дали сега морам да чекам цела година за покана за на суд, не може да се убрза процедурата ?! И што се дешава уствари, и за тоа треба да имам адвокат или си се среќавам со судијата и ми одредува забрана?! Воопшто не ми е јасно, ако не ве мрзи да ми објаснете :-X
Сега ваљда ти е јасно дека требало да останеш уште пола саат ;D


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12961 на: 22 Февруари 2023, 07:51:05 am »
Ама сега 3 месеци ќе можи да останува до колку сака.  ;D

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12962 на: 22 Февруари 2023, 08:34:13 am »
исто би требало да има некаква милост судијата.
Judge Dredd нема милост повеќе
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12963 на: 22 Февруари 2023, 08:58:05 am »
Ама сега 3 месеци ќе можи да останува до колку сака.  ;D
Па ако не и 6...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12964 на: 23 Февруари 2023, 10:08:18 am »
Вака. Пред 2-3 дена ме застанаа за алкохол, и покажа 0.7 а дозволено е 0.5 и океј си платив 100€. Е сега дали во секој случај се одзема возачката, или можам да поминам и без тоа? И дали сега морам да чекам цела година за покана за на суд, не може да се убрза процедурата ?! И што се дешава уствари, и за тоа треба да имам адвокат или си се среќавам со судијата и ми одредува забрана?! Воопшто не ми е јасно, ако не ве мрзи да ми објаснете :-X

Ќе добиеш покана за на суд. Ќе отидеш, дали ќе имаш адвокат или не е твоја работа. Судијата ќе ти одреди одземање возачка меѓу 3 и 12 месеци во зависност од тоа дали си имал претходни забрани, итн. После неколку месеци ќе добиеш покана да отидеш во МВР да се сликаш за нова возачка дозвола во која ќе биде впишана забраната од-до.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12965 на: 23 Февруари 2023, 10:46:39 am »
Not a valid %s URL
Ќе може ли некој да ми помогне да ми го укаже законот за бегање од полиција со возило. Пример возиш и или на палка не застануваш или на ротации. Што ќе ти се изрече кога ќе застанеш (дали има казна за бегање/незастанување) или пак ако избегаш преку регистрации да те најдат. Знам од другар дека во Швајцарија или Германија е легално да бегаш од полиција односно нема посебна казна за тоа. Пример возиш пијан и ако бегаш а подоцна те фатат, само казна ќе ти пишат за возење под дејство ( откако ќе ти измерат нели). Ако може некој да помогне, не ми треба за сега не сум го направил тоа но чисто ме интересираше, а законициве со Ctrl+F три пати ги свртев и не најдов ништо. Фала однапред  :) :)

Ја што имам читано у Швајцарија по вести, не поминуваат лесно тие што бегаат на полиција..Прво и основно, како мислиш да бегаш од полиција а да не прекршиш неколку правила?

Чисто пример на овој:

https://youtube.com/shorts/dhoMPcGswIk?feature=share

Му имаат наклепано казни од преку 30 илјади франци (возење пребрзо низ град, поминување Х пати на црвено, оштетување полициски возила (пошто го удираат уз бркање), и.т.н..), одземање на возило, одземање на возачка и затворска казна...Ако е странец, може и да му одземат дозвола за престој и да го избркаат...

Слично може да те снајде и у МК, ќе пробаат присилно да те застанат, ќе оштетиш полициско возило, ќе јадеш ќутек после у станица и ќе си платиш казни

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12966 на: 23 Февруари 2023, 20:24:41 pm »
Полицијава била глупа и во Швицарска, што ли пробуваше да направит пандурон?

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12967 на: 23 Февруари 2023, 23:54:25 pm »
Чисто само за инфо, кога бев пролетва во Швицарска, во близина на Цирих џандарите возеа Audi Q8 E-Tron 2021/2 сигурно беше.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12968 на: 24 Февруари 2023, 07:35:41 am »
Полицијава била глупа и во Швицарска, што ли пробуваше да направит пандурон?

Да го изврти клиото во некоја друга кола или пешак.
Само што животот не е Брзи и бесни.  ;D

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12969 на: 27 Февруари 2023, 10:11:44 am »
Вака. Пред 2-3 дена ме застанаа за алкохол, и покажа 0.7 а дозволено е 0.5 и океј си платив 100€. Е сега дали во секој случај се одзема возачката, или можам да поминам и без тоа? И дали сега морам да чекам цела година за покана за на суд, не може да се убрза процедурата ?! И што се дешава уствари, и за тоа треба да имам адвокат или си се среќавам со судијата и ми одредува забрана?! Воопшто не ми е јасно, ако не ве мрзи да ми објаснете :-X

Ќе добиеш покана за на суд. Ќе отидеш, дали ќе имаш адвокат или не е твоја работа. Судијата ќе ти одреди одземање возачка меѓу 3 и 12 месеци во зависност од тоа дали си имал претходни забрани, итн. После неколку месеци ќе добиеш покана да отидеш во МВР да се сликаш за нова возачка дозвола во која ќе биде впишана забраната од-до.

Ako si so stranska vozacka dozvola? Realno Makedonija nemoze da ti ja odzeme bidejki ne ja izdala ili gresam?

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12970 на: 27 Февруари 2023, 10:14:02 am »
Не може да ти ја одземе, само казна ќе платиш. Уште една предност за имателите на Бугарски пасош :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12971 на: 27 Февруари 2023, 11:10:49 am »
Другар ми има австралиска дозвола. Таму живее. Пред да замини Австрлија 2017 година го застанаа на Окта пред Катланово оти возел 120км/ч а бил со комбенце од работа што максимално смеело да вози 100.
Нејсе, му ја одзедоа возачката 3 месеци.

Меѓувреме замина Австралија и дојде летоска и сакаше да си ја продолжи возачката која меѓувреме истекла.

Му рекоа као „Ааа, имаш казна од 2017 година мора да ти ја одземеме 3 месеци“. Му ја одзедоа, ама овој си имаше австралиска.

Летоска си возеше со австралиската :) Го застанаа џандари им ја даде австралиската возачка, никому ништо :)

Така што ако имате странска возачка, си возите со неа, ако македонската ви е одземена.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6551
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12972 на: 27 Февруари 2023, 15:44:00 pm »
А кој тоа има 2 возачки ? Ако имаш германска, немаш македонска и обратно.

И ако направиш прекршок со странска, ти ја земаат на лице место возачката, додека не ја платиш казната, не се будали да си заминиш без да платиш.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12973 на: 27 Февруари 2023, 15:47:22 pm »
Сите што имаат Македонско плус Бугарско, Америчко, Канадско итн државјанство имаат или може да имаат две возачки.

Македонската можат да им ја земат ама странската не.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6551
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12974 на: 27 Февруари 2023, 16:01:15 pm »
Незнам дали е баш така, во Германија при превод на македонската во германска, им ја оставаш таму македонската и добиваш само германска.

И да, мене лично ми ја одзедоја германската во Македонија поради прекршок и ми ја вратија од ко ја платив казната.