Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690927 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7593
  • Плинаш!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12720 на: 23 Ноември 2022, 10:27:01 am »
Ти си требал да кажеш „На зелено поминував, ама се упали жолто не можев безбедно да запрам, ќе останев на сред раскрсница“. Али немаш гајле, 125е ќе се зарасботат,а дозвола никој не ти зема.
Не беше таква ситуацијата. Пред мене имаше автобус што димеше како парна локомотива. Се запали зелено и тргнавме, две коли автобусот па јас. Автобусот го поминува семафорот ама нешто му гуши и вози 20кмч и му гасне и кочи на сред раскрсница а јас позади него. Кога свртев глава десно за да го видам семафорот беше зелено, ама дека автобусот скоро застана ваљда на пола кола више се упалило жолто. И автобусот не застана скрос му ја закачи Фтора и ме удими ептен и јас продужив по него. И ете ги тие од позади ми се пуштија со ротација.

Отсутен mammoth

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12721 на: 23 Ноември 2022, 15:41:35 pm »
Јас сум 100% сигурен дека не беше црвено од причина што поминав баш кога заврши трепкањето на зеленото, буквално не додадов гас, далеку беше од црвено тоа.
Искрено мислев се зафркаваат со мене кога ме застана и ми рече демек знаеш дека на црвено помина? Освен ако не се помеша со третата кола, што они тврдеа дека немало ХАХА. Стварно не ми е јасно, не верувам дека за без врска ќе пише некој казна, се мислам тоа е.
Што е најјако прво сакаше да ми пише за истечена регистрација, тоа беше првата потенцијална казна. Вика знаеп дека истечена ти е регистрацијата? Викам не е. Еве вика 9.10.2022 ти е истечена. А денот кога ме застана беше средина септември. Викам епа како истечена? Пак повторува 9.10. Викам е добро де, и?
Ау да вика извини ХАХА. Ајде вика излези, 250 евра за на црвено. Фала многу, пријатно.
Цел живот сум малер, али до толку веќе не ми се верува. Стварно не ми е криво за парите, иако и тоа е многу. Доста треба да работам за нив али јебига. Ама ни крив ни дужен да опрчам 250 евра башка нервози, ми се плаче искрено.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12722 на: 23 Ноември 2022, 16:53:03 pm »
Зошто ми се причинува дека постојано се повторува стилот на изразување на сите досега што плачеа поради слични настанчиња?

Отсутен mammoth

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12723 на: 23 Ноември 2022, 17:02:39 pm »
Зошто ми се причинува дека постојано се повторува стилот на изразување на сите досега што плачеа поради слични настанчиња?

Што сакаше да каже со ова авторот?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12724 на: 23 Ноември 2022, 20:08:53 pm »
Може и да си исфилува жаци и пешак дека имало и не си го пуштил. Да, да. :)

Може може. Може да ерче и дека си му дужел 500 евра на пешакот, а и на жацо од претходно.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12725 на: 23 Ноември 2022, 21:09:44 pm »
Имам и претходно споменато и пак ќе кажам,Германија како им се штеловани семафорите алал да им е,бекогаш жолто знае да те "почека" и 4-5 секунди да поминиш.
Досега во 5г и над 700Ккм никаков проблем сум немал,а ги фаќам редовно жолти и задоцнети жолти светла.
За на црвено по градовите кај шо има камери цисината на казната зависи од тоа колку секунди откако светнало црвеното си поминал.
Англија па се тотално спротивно штеловани и одна затвора жолтото,така да таму редовно си ги поминувам на црвено,али досега без проблем.🙂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12726 на: 25 Ноември 2022, 17:23:21 pm »
Јас сум 100% сигурен дека не беше црвено од причина што поминав баш кога заврши трепкањето на зеленото, буквално не додадов гас, далеку беше од црвено тоа.
Искрено мислев се зафркаваат со мене кога ме застана и ми рече демек знаеш дека на црвено помина? Освен ако не се помеша со третата кола, што они тврдеа дека немало ХАХА. Стварно не ми е јасно, не верувам дека за без врска ќе пише некој казна, се мислам тоа е.
Што е најјако прво сакаше да ми пише за истечена регистрација, тоа беше првата потенцијална казна. Вика знаеп дека истечена ти е регистрацијата? Викам не е. Еве вика 9.10.2022 ти е истечена. А денот кога ме застана беше средина септември. Викам епа како истечена? Пак повторува 9.10. Викам е добро де, и?
Ау да вика извини ХАХА. Ајде вика излези, 250 евра за на црвено. Фала многу, пријатно.
Цел живот сум малер, али до толку веќе не ми се верува. Стварно не ми е криво за парите, иако и тоа е многу. Доста треба да работам за нив али јебига. Ама ни крив ни дужен да опрчам 250 евра башка нервози, ми се плаче искрено.


Ист случај ко твојов ми се деси пред неколку години, не го потпишав нормално, и на суд го добив случајот во моја корист.
Доколку немаш внесено никаква забелешка на тоа записникот / казната, на суд можеш да кажеш нешто у стилот : Прво службеното лице беше крајно дрско према мене, не ми се обраќаше по кодекс на однесување, , односно со 'Ти' и 'абе дечко' и не ме извести дека имам право да внесам своја забелешка / не ми дозволи да внесам своја забелешка. Јас категорично тврдам дека пројдов на зелена сигнализација а воедно со мене пројдоа уште неколку возила вклучувајки и едно / две зад мене.
Дополнително можеш и да наведеш дека не си бил сам во возилото и дека можеш да донесеш сведок доколку дозволи судијата (искрено не знам дали признаваат сведоци за овие сообраќајниве прекршоци).

Со среќа.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен mammoth

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12727 на: 25 Ноември 2022, 21:09:04 pm »
Јас сум 100% сигурен дека не беше црвено од причина што поминав баш кога заврши трепкањето на зеленото, буквално не додадов гас, далеку беше од црвено тоа.
Искрено мислев се зафркаваат со мене кога ме застана и ми рече демек знаеш дека на црвено помина? Освен ако не се помеша со третата кола, што они тврдеа дека немало ХАХА. Стварно не ми е јасно, не верувам дека за без врска ќе пише некој казна, се мислам тоа е.
Што е најјако прво сакаше да ми пише за истечена регистрација, тоа беше првата потенцијална казна. Вика знаеп дека истечена ти е регистрацијата? Викам не е. Еве вика 9.10.2022 ти е истечена. А денот кога ме застана беше средина септември. Викам епа како истечена? Пак повторува 9.10. Викам е добро де, и?
Ау да вика извини ХАХА. Ајде вика излези, 250 евра за на црвено. Фала многу, пријатно.
Цел живот сум малер, али до толку веќе не ми се верува. Стварно не ми е криво за парите, иако и тоа е многу. Доста треба да работам за нив али јебига. Ама ни крив ни дужен да опрчам 250 евра башка нервози, ми се плаче искрено.


Ист случај ко твојов ми се деси пред неколку години, не го потпишав нормално, и на суд го добив случајот во моја корист.
Доколку немаш внесено никаква забелешка на тоа записникот / казната, на суд можеш да кажеш нешто у стилот : Прво службеното лице беше крајно дрско према мене, не ми се обраќаше по кодекс на однесување, , односно со 'Ти' и 'абе дечко' и не ме извести дека имам право да внесам своја забелешка / не ми дозволи да внесам своја забелешка. Јас категорично тврдам дека пројдов на зелена сигнализација а воедно со мене пројдоа уште неколку возила вклучувајки и едно / две зад мене.
Дополнително можеш и да наведеш дека не си бил сам во возилото и дека можеш да донесеш сведок доколку дозволи судијата (искрено не знам дали признаваат сведоци за овие сообраќајниве прекршоци).

Со среќа.

Ти благодарам. Може ја сјебав шо пишав дека било жолто.. На крај не доби само забрана или воопшто не плати ни казна? И колку време чекаше за покана на суд?

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12728 на: 25 Ноември 2022, 23:43:16 pm »
Јас сум 100% сигурен дека не беше црвено од причина што поминав баш кога заврши трепкањето на зеленото, буквално не додадов гас, далеку беше од црвено тоа.
Искрено мислев се зафркаваат со мене кога ме застана и ми рече демек знаеш дека на црвено помина? Освен ако не се помеша со третата кола, што они тврдеа дека немало ХАХА. Стварно не ми е јасно, не верувам дека за без врска ќе пише некој казна, се мислам тоа е.
Што е најјако прво сакаше да ми пише за истечена регистрација, тоа беше првата потенцијална казна. Вика знаеп дека истечена ти е регистрацијата? Викам не е. Еве вика 9.10.2022 ти е истечена. А денот кога ме застана беше средина септември. Викам епа како истечена? Пак повторува 9.10. Викам е добро де, и?
Ау да вика извини ХАХА. Ајде вика излези, 250 евра за на црвено. Фала многу, пријатно.
Цел живот сум малер, али до толку веќе не ми се верува. Стварно не ми е криво за парите, иако и тоа е многу. Доста треба да работам за нив али јебига. Ама ни крив ни дужен да опрчам 250 евра башка нервози, ми се плаче искрено.


Ист случај ко твојов ми се деси пред неколку години, не го потпишав нормално, и на суд го добив случајот во моја корист.
Доколку немаш внесено никаква забелешка на тоа записникот / казната, на суд можеш да кажеш нешто у стилот : Прво службеното лице беше крајно дрско према мене, не ми се обраќаше по кодекс на однесување, , односно со 'Ти' и 'абе дечко' и не ме извести дека имам право да внесам своја забелешка / не ми дозволи да внесам своја забелешка. Јас категорично тврдам дека пројдов на зелена сигнализација а воедно со мене пројдоа уште неколку возила вклучувајки и едно / две зад мене.
Дополнително можеш и да наведеш дека не си бил сам во возилото и дека можеш да донесеш сведок доколку дозволи судијата (искрено не знам дали признаваат сведоци за овие сообраќајниве прекршоци).

Со среќа.

Ти благодарам. Може ја сјебав шо пишав дека било жолто.. На крај не доби само забрана или воопшто не плати ни казна? И колку време чекаше за покана на суд?

Казната ја поништи судијата, си излегов чист пред закон.
А штом си пишал забелешка ондак мењај тактика, вади се на зелено и возилата зад тебе. И сведок.
А за чекање стварно не се сеќавам, проверувај си сандаче почесто периодов.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12729 на: 26 Ноември 2022, 07:47:12 am »

Казната ја поништи судијата, си излегов чист пред закон.
А штом си пишал забелешка ондак мењај тактика, вади се на зелено и возилата зад тебе. И сведок.
А за чекање стварно не се сеќавам, проверувај си сандаче почесто периодов.
Сигурен си? Полиција не ти ја обжали пресудата? Погледнувај си во сандаче почесто

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12730 на: 26 Ноември 2022, 14:16:07 pm »
Mene me fatija so 1.9 alkkhol. Ne se potpisav ama dzabe :/

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12731 на: 26 Ноември 2022, 15:46:27 pm »
1) На крстосница и на друго место на кое сообраќајот е посебно регулиран со уреди за давање светлосни сообраќајни знаци, светлосните сообраќајни знаци за учесниците во сообраќајот ги имаат следниве значења: 
- црвено светло - забрана на минување,
- зелено светло - слободно минување и 
- жолто светло - забрана на минување, освен за возилата кои во моментот кога ќе се појави жолто светло се наоѓаат на таква оддалеченост од светлосниот знак што не можат на безбеден начин да се запрат, а да не го поминат тој знак, а за другите учесници - забрана на минување, освен за оние пешаци кои веќе почнале да го преминуваат коловозот. 

Или со други зборови жолто = црвено. Забрана. Џандарот е тој кој ќе каже дека си можел да застанеш на време. И секогаш така ќе каже.
Жолто е забрана и е истата забрана како за црвено.

Чекај и да ги болдирам горе за да биде аналогијата појасна.

На суд со судијата ќе може да дискутирате околу распознавањето на боите од страна на џандарот. Дали видел жолто или црвено му се гледало, ама дозволата ќе си ја остаиш на 3 месеци...


Опааа едит2: За непочитување на светлосниве не се одземало дозвола веќе. Затоа си пичат луѓе на црвено :(
Законот:
(5) Прекршочен платен налог со глоба во износ од 250 евра во денарска противвредност, ќе му се издаде на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член.

Правдико:  https://www.pravdiko.mk/lista-na-globi-za-soobrakajni-prekrshotsi-spored-noviot-zakon/2/

На крстосница и на друго место на кое сообраќајот е посебно регулиран со уреди за давање светлосни сообраќајни знаци, при непочитување на истите е предвидена глоба во износ од 250 евра во денарска противвредност, додека за пешаци глоба во износ од 50 евра во денарска противвредност.

Да не има промена и за на дупла линија?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12732 на: 26 Ноември 2022, 15:52:36 pm »
Значи пак ќе ве предупредам, затоа што не се одзема, додаваат дека е црвено и дека имало пешак. И пак бараат одземање.

Да си знаете, да не спиете на тоа уво дека не се зима. Тешка превара се жаки. Само камера и 3 сведоци, а убаво е и пријава до ВК за конкретниот жац.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12733 на: 26 Ноември 2022, 16:39:13 pm »
Mene me fatija so 1.9 alkkhol. Ne se potpisav ama dzabe :/

Колку месеци?

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12734 на: 26 Ноември 2022, 18:07:41 pm »
Mene me fatija so 1.9 alkkhol. Ne se potpisav ama dzabe :/
И да си сакал не си можел :)