Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690958 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12420 на: 11 Февруари 2022, 22:27:58 pm »
@Tischläufer  Да не ти стигни честитка по 1г да се чудиш од каде сега казна.
Многу знаат така педерски да пиши за бешто било шо шо мисли дека ќе му помини,али немора да значи.
Може да се слика без фотографија и без потпис да ме казнува за нешто што не е прекршок, ќ изгуби на суд.

Не знам дали пратите ама Обиџуко уште е министер, не знам што очекувате да се смени
Види, каква трагедија е тоа, понашањето на полицаецот кој подлежи под кодекс за професионално делување и стандарди да зависи од тоа кој бил министер. па министерот е таму пар години, полицаецот има 25 години стаж. Станува збот за основна култура, домашно и општествено воспитување. Стандардот налага полицаецот да е пример за однесување. Истото важи за секоја една индивидуа во општеството.

Тотално поразителни се перформансите на општествово во сите сфери.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12421 на: 11 Февруари 2022, 22:37:34 pm »
Со понашањето пандуриве се загубиле сосем. Немаат допирни точки со реалноста, се понашаат како мршојадци. Ниту знаат кои се, ни што се, ни каде се наоѓаат, поима немаат што прават.
„Дечки, дај бе тргни се, нема смисла, ми опадна бизнисов 50% зошто ти застана тука......“

Говеда говедски! Трафикари. Наместо превентивно малце да делуваат, они зинати шу*аци за казни да лупаат :( Греота се, не се они криви, така им е наредено.....
Нема везе. Ги мрзи. Не дека им кажале седи кај Олимпико, него таму им било најлагодно да застанат. Демек им забранил некој да стојат кај Градска? Не. Ама не им се замара со тоа. Испод част им е.
Изнапишав еден хејтпост према џандариве од пола страна. Го избришав. Нирвана. Тие сме што сме, тука сме кај што сме. Превентивно делување не постои. Само репресивно - лупај казни кај што нема логика (чучи на автопат кај што е 70 ограничено да ги репаш тие 121 што возат).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12422 на: 11 Февруари 2022, 23:16:20 pm »
Нема везе. Ги мрзи. Не дека им кажале седи кај Олимпико, него таму им било најлагодно да застанат. Демек им забранил некој да стојат кај Градска? Не. Ама не им се замара со тоа. Испод част им е.

Точно се знае кои им се стојни точки за контрола и слично, се работи по план. Не можеш да пуштиш 10 патроли вечерва и да им речеш работете кај сакате како сакате. Си има акциски контроли и планови и наредби за поставување и дејствување, и старешини кои го контролираат тој процес.   

Да не разглабам, никогаш нема да се оправи полицијата. Напротив, само бетер ќе станува.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12423 на: 12 Февруари 2022, 01:06:01 am »
Знали никој не оди по планот :D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12424 на: 12 Февруари 2022, 09:01:21 am »
Кажи ми кога си имал проблем со тоа да ти бараат повеќе пари од налогот?


Имаше неколку приказни, ама не знам дали на оваа тема...
Последно што се сеќавам мислам дека беше на ДуплиЏо, за некоја такса или нешто од 100 денари што не му ја внеле во предмет.
По 2 години му стигнало решение од извршител. Тарифата за извршителот е некоја бизарна сума како 1000 денари или нешто...

Мене не ми е муабетот дека нема шанса да се алучи таква глупост, мене муабетот ми е дека ако платиш електронски мала е веројатноста да се случи такво нешто а и да се случи, можеш веднаш да реагираш.
Сакам да кажам дека ако плаќате казни/такси/штоидае преку ел банкарство или мобилен во случајот со такси, нема како некој да измисли дека не сте платиле.
Ако одиш во банка, може благајникот ќе збрка некоја бројка на уплатна сметка, приходна шифра, износ на пари, место среден куповен и сл. Можеби некој ќе ти рече "абе дај ми мене 100 за такси, ќе средам јас" тоа сакам да кажам.
Давачки кон држава секогаш плаќајте си електронски од ваша сметка ако гласат на ваше име.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12425 на: 12 Февруари 2022, 10:18:32 am »
Шо да се каже на темава, детето го носам крвотници цело во брза помош, ме запира учк поради тоа што престигнав два трактора.
Ме држи 40мин детево плаче темперарура качи, овој манифестира моќ додека пишува казна, три пати ми е згрешено име и презиме од шо е неписмен.
Одам у брза помош едвај се согласија да ми дадат белешка дека е примено детето на преглед со повреди на рака и нога.

Одам на сум 200еур и 3м возачката.

Толку од северната дупка.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12426 на: 12 Февруари 2022, 10:24:46 am »
Со помин, ваљда не ја потпиша, ова ти е сосем оправдано за на суд да се обжалиш, плус имаш документи за доказ.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12427 на: 12 Февруари 2022, 10:34:31 am »
Незнам шо си го чекал 40 мин во таква ситуација,ќе му ги оставам документите очи нека вади со нив јас је си ја бркам побитната работа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12428 на: 12 Февруари 2022, 11:52:39 am »
Незнам шо си го чекал 40 мин во таква ситуација,ќе му ги оставам документите очи нека вади со нив јас је си ја бркам побитната работа.
Не требаше да застанам, ја мислев дека ќе ме пушти кога ќе види ама тоа у некој развиен свет.

Не потпишав, затоа на суд отидов, судијата и покрај белешката од брза помош и тоа што трактор смееш секаде да престигнеш така пресуди.

П.с на познаник на плетвар 50еур мито престигнал трактор со комбе, или 50еур или возачката, немало трета опција.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12429 на: 12 Февруари 2022, 12:11:04 pm »
Ако не застаниш можи да испадни бегаш и сл. и поголем проблем.Ама вака кога гледаш дека е гојдо и дека те "дупи" остави му докумебтите нека си црта таму шо сака нека прави,ти бркај си ја побитната работа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12430 на: 12 Февруари 2022, 12:18:23 pm »
На судијата се по утакмци шо им викаат да му се оствари.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12431 на: 12 Февруари 2022, 12:47:14 pm »
Пред 5-6г вака слично,бегам за дома од гости фамилијарно околу 23ч и кај мене на семафори влегувам на жолто(зелено беше и смена жолто баш кога го поминав семафорот),паркирам пред зграда и ете ги цајканите.
Ми вика на црвено помина дај документите.Повели документите му викам,прави шо ќе правиш јас му викам го носам малиот до горе(пошо малиот спиеше) и се враќам за две минути и заминав да го однесам малиот.
Се враќам долу за 2-3 минути и говедата си заминале со се документи.
Ајде другиот ден во полиција им спеав се по ред мајки шајки,ми стигна некпја покана за на суд ниту се појавив ниту ништо.
Мидлан дека после тоа и казна стигна ама ниту ја платив ниту па планирам да ја платам. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12432 на: 12 Февруари 2022, 14:27:32 pm »
Пред Ист гејт према кружниот застануваат возила кои не пропуштаат пешаци на пешачки премин, тоа е во ред ама пазете има два пешачки еден до друг а едниот е избледен и не се познава.

Тој вториот е што не се приметува, а сега доаѓа баш на влезот за накај гаражите.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12433 на: 12 Февруари 2022, 14:37:59 pm »
Башка што тука сега е дива лига и можи да ти рипни пешак без да го забележиш. Затоа 24 отворени или го папаш тука

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2696
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12434 на: 12 Февруари 2022, 16:39:41 pm »
Тотален хаос, ме шетаа по станици, нов закон имало сеа не се носеле таму уплатници него ваму, не можеш да платиш у станица ова мора на уплатница, па тој шо ја пишуел казната со нога не напишал точно каде, па јавувај се по станици кај вас ли е пишана? Битно патлиџанот и сирењето се ТОП!
Незнам што било ама пред 2 месеца ме фатија со телефонот у рука снимав тик ток со 250км/ч по булевар, додуше ме фати кога прегледував дали е добро видеото пулекичка возев, ми ја пишаа за телефон, си отидов нареден ден во Пролече ја допрев дебитната на терминалот и ми даде фотокопија некаква, и тоа беше тоа… да знаев дека е така лесно и едноставно, ќе си уплаќав таму директ за други казни, не да чекам редови во Пошта


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)