Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1691011 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10215 на: 28 Мај 2019, 05:38:32 am »
Битно е 200 да крениш пред Броз па нека биде што ќе биде... То е животот, џабе и 120 год да живејп ако не проживејш 2 дена....

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10216 на: 28 Мај 2019, 07:24:33 am »
Во секој случај казните се крајно неисправни и начинот на казнување на полицијата е крајно не етички.

Токму твојов мајндсет води кон следново:

Ама мислам дека се додека во менталитетот владее слобода на девијантно понашање не само во сообраќај туку насекаде, се е џабе.

Затоа викам, колата под преса и нема летање со 180, па да видиш како нема да биде џабе.
Миле, ти со твоите 80 на автопат си поопасен отколку јас со моите 150км/ч тоа е одамна докажано.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10217 на: 28 Мај 2019, 07:42:34 am »
Џандари у „сачекуша“ позиција за казнување, се све само не превентивно делување на безбедноста во сообраќајот. На автопат после Демир Капија не може ни со 80 да се вози, али нема везе, битно они да се нацртаат кај (случајно нели) забораениот знак 60 од некоја интервенција пред 3 месеци.  На наплатна коа ќе се нацртаат кај знацине, ко на билетара у кино. Не ме је*и чоече, стварно се дешава некој да не застане на наплатна, ама тоа е еден во милион, нема да го спречиш тој еден со тоа што делиш казни ко конфети зошто не намалиле на 80 точно на знакот 80.
ОК е на булевари да ги има, ама не е ок во Ченто после надвожњакот да стои, кога на 30 метри има знак „автопат“, а во тие 30 метри једина закана за безбедноста се мороните што застануваат у тоа слаткарата (кој никој не ги рецка што застанале непрописно на булевар/автопат).
Селективното казнување - „јас се спасив, јас го изедов“ е најлошто нешто. Нормално дека секој макар и крив ќе се осеќа обесправен доколку некој друг (тој пред него што направил ист или полош прекршок), се спасил од казна.
И така... Свака част на тие што ги бранат сообраќајците кои очигледно имаат џоб дескрипшн „пунење буџет“ а не „зголемување на безбедноста“. Пошто и статистички и очигледно, ова второво не се случува.
BTW, може треба на 40 да намалат брзината во град, или на 30, па да се откажеме од колите, пошто побрзо пешки ќе се оди. Тогаш безбдно ќе биде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10218 на: 28 Мај 2019, 08:00:21 am »
Пошто очигледно ова селективно казнување неможе да функционира туку креира само гнев зошто некој може се спасил некој не. Проблемот не е секогаш брзо возење, пошто нели овие од МВР сега имаат нови радари и што ќе им прават, нормално ќе стојат некаде и ќе пишуваат казни за брзо возење. Значи безбедноста е тука секундарна работа особено поради фактот што они мерат со радарите на места кои што не се загррозувачки по безбедноста од историски аспект. (број на жртви на таа локација, број на сообраќајни несреќи).

Е сега, доколку имавме министерство со вистинска цел а тоа е да се намали бројот на жртви тогаш треба да се тргне многу офанзивно.

Тоа значи кампањи по телевизии, училишта, социјални мрежи за безбедност во сообраќајот, поригорозни технички прегледи, чести полициски контроли.

НО, најголемиот проблем е секако агресивно возење, кое што не секогаш значи и брзо возење. Јас можам на автопат да возам 160км/ч ама да не сум агресивен, но можам да возам и 120км/ч и да се лепам позади кој ќе стигнам и да сум агресивен. За да се спречат таквите камикази кои што имаат проблеми со агресивно возење, МОРА да се набават полициски возила без налепници и да патролираат цело време низ целата држава. И така после 3-4 години јас сум убеден дека ќе има многу голем ефект ваквата стратегија, ама јебига кога имаш некадарни луѓе тоа ти е, земале нови радари и пишувај казни за брзо возење.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10219 на: 28 Мај 2019, 08:38:47 am »
Купувај бензинец. Ем нема ДПФ ем поевтино за возење, ем поубаво.

Имаат ГПФ новите бензинци :)

Иначе ако немате 18-19 години, срамота е да ставате слики со колку ве фатиле. Ако сте тука некаде со годините, тогаш гледајте да ги пројдете лудите години без да се утепате себе и секако некој недужен.
Не разбираш ти, јебеш 400 еур кога цел град ќе те збори колку си најбрз....


Педерски е што во државава одзимањето возачки многу пати не важи, а казната не носи никаков резултат и поука кај прекршителот. Колата и казната не се мои туку на мој другар, сликите не се ставени за фалба и чалам, ставени се за памет и пример. Ако има некој план да вози брзо, треба да ги знае најмалите и најефтини и безболни последици како оваа на сликата.. радар, казна итн... Има многу поскапи казни од тоа, разгледајте од увидна полиција една галерија сообраќајки... Еден месец може ќе имате мака со несоница ама ефективно е за психата.
Јас ги поминав проблемите со полиција и дивеење уште на 16/17 години, да не се подречам во последниве година и пол не сум имал прекршок ниту за брза вожња ниту општо било каква казна. Највеќе научив од кога почнав да возам мотор, првите месец-два брзо возење, ризични ситуации, несовесни возачии.. ми укажаа многу прилики да видам работи за кои треба да си ја чукнеш главата и да го вклучиш малце мозокот. Највеќе би сакал ова да го прочитаат тие што во главата си имаат зацртано "Мене нема да ми се случи". Баш тогаш кога мислиш дека имаш се под контрола и дека владееш со кола/мотор, и баш тогаш кога си најсигурен во себе и во тоа што го правиш, можно е да се случи. И тоа се случува со мноогу големи последици. Љубители на адреналин и луда вожња, не има многу. Бескрајна дебата и расправија е да се инатиме, ако човек го нема тоа во себе, не можеш да му го опишеш и докажеш. Ама местото за адреналинска доза не е на автопат, нити во град пред кафичите, нити на булевари... Штета што немаме каде да си ги истресеме болвите ама тоа не е сега тема на муабет.
На своите млади години можам само да кажам дека после само една година поинаку се размислува и на многу ситуации каде што сум ризикувал, сега кога ќе ми текне сфаќам која будала сум бил и колку не би го направил пак истото..
Годинава посебно премногу несреќи се случија и мислам дека на сите ни е јасно дека треба да се отвараат очи и да се размислува повеќе. Нема потреба да се правиме светци на форум, сите понекогаш возиме брзо, сите понекогаш правиме грешки. Не им верувам на тие што викаат дека цело време возат по знаци и дека не прават прекршоци. Најбитно е да останеме свесни зад волан и да размислуваме за нашиот и животот на другите. Во секој случај казните се крајно неисправни и начинот на казнување на полицијата е крајно не етички. Ама мислам дека се додека во менталитетот владее слобода на девијантно понашање не само во сообраќај туку насекаде, се е џабе.
Ме расплака....

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10220 на: 28 Мај 2019, 08:43:10 am »
Ај бе ми застанале на патаринана што се руши и знак 40 и мерат. Треба ред ама јбг ова не е начин, ова е собирање пари.

Стандардна процедура, затоа ги пцуеме ѓубрињата.

Да не беше така, на секој член од форумов ќе му викав: "Што се занесуваш кога си крив" :)
Па ако убаво прочиташ и не прават лошо пошто стојат на патарина ШТО СЕ РУШИ или во превод каде што и делуваат превентивно од ропаци. СЕ РУШИ = ОПАСНОСТ и затоа има знак 40 и треба да се почитува и се над дозволеното преставува ОПАСНОСТ за тебе и околината зашто СЕ РУШИ

Да, да... затоа што се руши и затоа што има опасност - најубав начин да се избегне беља е да туриш знак 60 и да наместиш сликоапарат...

Еднаш во ваква ситутација да видев ебен синобел Јети на 100-тина метри пред местото со убава сигнализација може и ќе се сложев со тебе.



Tако је.

И  во услови на неподнослива гужва полицијата може :
- да исклучи семафор и да регулира сообраќај со цел да помогне истата да се расчисти.
- да се напика позади билборд и да ги лови оние со пократок фитиљ кои окапале на кумплуг у прва тргни - застани последните 40 минути па поминале на жолто, а они си го ладат газот во климатизирано јети кое го дрндаат во место.



Второто , иако е законски...е педерски.
Тачка.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10221 на: 28 Мај 2019, 08:43:50 am »
Знаејќи колку бербат шофери сме кога нема полиција/нема кој да гледа/кој да казни... Полицијата со сопствените дејствија е: каква глава, таков брич....
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10222 на: 28 Мај 2019, 08:46:34 am »
Пред 2 години Катланово-Велес, ме упецаа со 110 веднаш откако претекнав автобус.
Им кажав дека забрзав за да го претекнам, инаку требаше цел пат позади него да возам.

Лошо време, лошо место одбрав за претекнување :)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10223 на: 28 Мај 2019, 09:05:35 am »
Во секој случај казните се крајно неисправни и начинот на казнување на полицијата е крајно не етички.

Токму твојов мајндсет води кон следново:

Ама мислам дека се додека во менталитетот владее слобода на девијантно понашање не само во сообраќај туку насекаде, се е џабе.

Затоа викам, колата под преса и нема летање со 180, па да видиш како нема да биде џабе.
Кога ќе ја плати може да оди на преса или да ја земе, во спротивно може само да ја гледа и да пишува казни. Девијантно понашање има и од полицијата не само од граѓаните, не знам оти мислиш дека полицијата е секогаш во право. Точно е дека кај што има сила нема правдина, ама не е точно дека фер и коректно де пишуваат казни со еднаков закон за сите. Така да колку и да ти е на место муабетот се пропаѓа во вода јер смо курајбер општество. За жал

Пред некоја недела за да наполнат гориво пред мене со Јети пресекоа две полни, ама тогаш не важи.

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 434
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10224 на: 28 Мај 2019, 09:24:17 am »
Во секој случај казните се крајно неисправни и начинот на казнување на полицијата е крајно не етички.

Токму твојов мајндсет води кон следново:

Ама мислам дека се додека во менталитетот владее слобода на девијантно понашање не само во сообраќај туку насекаде, се е џабе.

Затоа викам, колата под преса и нема летање со 180, па да видиш како нема да биде џабе.
Кога ќе ја плати може да оди на преса или да ја земе, во спротивно може само да ја гледа и да пишува казни. Девијантно понашање има и од полицијата не само од граѓаните, не знам оти мислиш дека полицијата е секогаш во право. Точно е дека кај што има сила нема правдина, ама не е точно дека фер и коректно де пишуваат казни со еднаков закон за сите. Така да колку и да ти е на место муабетот се пропаѓа во вода јер смо курајбер општество. За жал

Пред некоја недела за да наполнат гориво пред мене со Јети пресекоа две полни, ама тогаш не важи.
Нека го удри некој или он нека удри па ќе видиш дали не важи ли пак ќе го изгорат 6-15% и плус штетата на лицето и службеното
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10225 на: 28 Мај 2019, 09:40:15 am »
Од посебни достигнувања во борбата против криминалот на нашата полиција, би навел само еден пример, казнување на бремена жена у 6-7 месец со хормони у плафон заради кревање на мобилен телефон да види кој ја бара. Локација на криминалот, пред Универзитетска библиотека.

Нормално, у таква хормонска состојба, расплакана, му рекла дека може слободно после ова да се фали на колегите за неговите убер мачо справувања со криминал со казнување на бремена жена.

Најнормално, јас ја пречекав со песната


за да ја насмеам

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10226 на: 28 Мај 2019, 09:46:57 am »
Купувај бензинец. Ем нема ДПФ ем поевтино за возење, ем поубаво.

Имаат ГПФ новите бензинци :)

Иначе ако немате 18-19 години, срамота е да ставате слики со колку ве фатиле. Ако сте тука некаде со годините, тогаш гледајте да ги пројдете лудите години без да се утепате себе и секако некој недужен.
Не разбираш ти, јебеш 400 еур кога цел град ќе те збори колку си најбрз....


Педерски е што во државава одзимањето возачки многу пати не важи, а казната не носи никаков резултат и поука кај прекршителот. Колата и казната не се мои туку на мој другар, сликите не се ставени за фалба и чалам, ставени се за памет и пример. Ако има некој план да вози брзо, треба да ги знае најмалите и најефтини и безболни последици како оваа на сликата.. радар, казна итн... Има многу поскапи казни од тоа, разгледајте од увидна полиција една галерија сообраќајки... Еден месец може ќе имате мака со несоница ама ефективно е за психата.
Јас ги поминав проблемите со полиција и дивеење уште на 16/17 години, да не се подречам во последниве година и пол не сум имал прекршок ниту за брза вожња ниту општо било каква казна. Највеќе научив од кога почнав да возам мотор, првите месец-два брзо возење, ризични ситуации, несовесни возачии.. ми укажаа многу прилики да видам работи за кои треба да си ја чукнеш главата и да го вклучиш малце мозокот. Највеќе би сакал ова да го прочитаат тие што во главата си имаат зацртано "Мене нема да ми се случи". Баш тогаш кога мислиш дека имаш се под контрола и дека владееш со кола/мотор, и баш тогаш кога си најсигурен во себе и во тоа што го правиш, можно е да се случи. И тоа се случува со мноогу големи последици. Љубители на адреналин и луда вожња, не има многу. Бескрајна дебата и расправија е да се инатиме, ако човек го нема тоа во себе, не можеш да му го опишеш и докажеш. Ама местото за адреналинска доза не е на автопат, нити во град пред кафичите, нити на булевари... Штета што немаме каде да си ги истресеме болвите ама тоа не е сега тема на муабет.
На своите млади години можам само да кажам дека после само една година поинаку се размислува и на многу ситуации каде што сум ризикувал, сега кога ќе ми текне сфаќам која будала сум бил и колку не би го направил пак истото..
Годинава посебно премногу несреќи се случија и мислам дека на сите ни е јасно дека треба да се отвараат очи и да се размислува повеќе. Нема потреба да се правиме светци на форум, сите понекогаш возиме брзо, сите понекогаш правиме грешки. Не им верувам на тие што викаат дека цело време возат по знаци и дека не прават прекршоци. Најбитно е да останеме свесни зад волан и да размислуваме за нашиот и животот на другите. Во секој случај казните се крајно неисправни и начинот на казнување на полицијата е крајно не етички. Ама мислам дека се додека во менталитетот владее слобода на девијантно понашање не само во сообраќај туку насекаде, се е џабе.
Ме расплака....


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10227 на: 28 Мај 2019, 10:28:47 am »
Престигува едно бате со Ц2, шлепер во градот во поглавна улица ама кривина и полна линија, и одма после кривината оп оп полиција го застанува, јас ќефој, зад него бев, се пратев. Се поздравија со цајканот, и се приклуче зад мене.

Наравоучение:
Без врски те ебаа!

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10228 на: 28 Мај 2019, 10:50:44 am »
Престигува едно бате со Ц2, шлепер во градот во поглавна улица ама кривина и полна линија, и одма после кривината оп оп полиција го застанува, јас ќефој, зад него бев, се пратев. Се поздравија со цајканот, и се приклуче зад мене.

Наравоучение:
Без врски те ебаа!

Наравоучение:
Следен пат ќе се поздрави со пожарникарите и сестрите од брза помош. ;D :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10229 на: 28 Мај 2019, 11:07:07 am »
И тамо си имат имат врски сигурно
« Последно менување: 28 Мај 2019, 11:24:19 am Bicikle »