Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1691005 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8565 на: 05 Јануари 2018, 19:06:25 pm »
Vozam od plasticarska nakaj kasarna. Semaforite kaj amerikanska ambasada gi projdov na portokalovo/crveno milisekunda pred da projdam.
Od sprotivna nasoka stoele dzandari vo yeti na semafor. Poso niv im se zapalilo zeleno,sfatile deka jas sum prosol na crvrno. Dzandarive polukruzno i rotacioni. Vozime vo kolona 7/8 vozila.stigame do semaforite,gledam rotacioni zad mene. Si vikam ovie brkaat kriminalci,se trgam vo desna lenta posle semaforot da prodolzat. Vozat paralelno so mene,zastanuvam.
Dobrovcer dokumenti,povelete. Projdovte na crveno kaj amerikanska ambasada. Vo red. Ova sve bese dzombata.
Posle doagja rookie i mi gi vrakja dokumentite. I go prasuvam, ne treba da potpisam nesto?
Ide do yetito i se vrakjaat dvajcata. Radi praznicite nema kazna,od denes nema vekje portokalovo/liljakovo/sho i da e. Na protokalovo smee da projde samo kamion sto ne moze da zakoci.
Berete um.
 
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8566 на: 05 Јануари 2018, 21:14:52 pm »
денес пак ме стопираа (oh my god), ама ете прв пат во живот да имам среќа, не ме казнија... ми напоменаа дека колата има повеќе киловати... ептен сум благодарен ручек би ги частел иако не ми побараа.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8567 на: 05 Јануари 2018, 21:28:17 pm »
Od sprotivna nasoka stoele dzandari vo yeti na semafor. Poso niv im se zapalilo zeleno,sfatile deka jas sum prosol na crvrno. Dzandarive polukruzno i rotacioni.

Ова мора да биде пракса на секој џандар, а не само ако застане некаде само тогаш да казнува. Се случувало да им свирам јас да им покажам дека некој пред нив прави глупости, нив не им чуе.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8568 на: 05 Јануари 2018, 21:33:35 pm »
Како да не, може да ми се фати. Од кај знам ја дали ќе се запали виолетово...

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8569 на: 05 Јануари 2018, 22:35:12 pm »
повисоките казни од "300€" не се 300 туку се 150€ ако отидеш да си ги платиш на време

За високите казни, како на пример паркирање на пешачки премин (која се движи од 180 до 250 евра) нема "плаќање половина ако си ги платиш на време".

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8570 на: 05 Јануари 2018, 22:46:20 pm »
Јас би направил 1000€ за црвено, не пропуштање пешаци на пешачки, паркирање на пешачки или во зона на раскрсница и шлагот би го оставил за алхохол. Додека не плати колата паркирана во депо и ако не плати за 15 дена му оди на лицитација. За зимање возачката не ни коментирам само би додал одново полагање. Правам страшна рација три месеци па ко преживи причаче.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8571 на: 05 Јануари 2018, 23:08:25 pm »
Само така за кај нас иначе памет нема идење..
New blood of old school

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8572 на: 06 Јануари 2018, 00:14:54 am »
Коа ќе почнат да вртат лелелеее ќе го изедеш телефонот од нервози.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8573 на: 06 Јануари 2018, 08:03:20 am »
Стратро, оти ги броиш миле ми текна и диме кога тие се сега цивили? Има нови помлади министри за набројување.
Он топик: доста ја бутате полицијата на секој чекор, не ни требат плашила, треба свеста на народот да се смени, има едно дете тука у комшии го убиваат од ќотек и пак не е мирно, има некои никогаш не се тепани па се супер деца. Отпишете ги овие генерации, не можеш да ги промениш, треба да се влијае на брзи гонзалез и екипата и на овој со калибрата додека е време.


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8575 на: 06 Јануари 2018, 11:51:12 am »
И џандариве почнаа да претеруваат...
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8576 на: 06 Јануари 2018, 12:54:03 pm »
http://fokus.mk/mazh-od-arachinovo-napadnal-politsajtsi-koga-mu-rekle-deka-ke-mu-podnesat-prijava-zatoa-shto-nema-vozachka-dozvola/




Најстроги контроли на секое возило од аспект на исправност, брзина, почитување на сообраќајни правила...отстранување на чадливи канти од сообраќај сместа...Се казнува непристрасно, редовно и без исклучок...што значи се казнува и во Арачиново, Чаир, Тетово , Гостивар....


С.С. бил приведен во Полициското одделение Матејче, а по целосно документирање на настанот против него ќе бидат поднесени соодветни пријави.

30 mins later...hopefully...


Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8577 на: 06 Јануари 2018, 15:58:55 pm »
Јас би направил 1000€ за црвено, не пропуштање пешаци на пешачки, паркирање на пешачки или во зона на раскрсница и шлагот би го оставил за алхохол. Додека не плати колата паркирана во депо и ако не плати за 15 дена му оди на лицитација. За зимање возачката не ни коментирам само би додал одново полагање. Правам страшна рација три месеци па ко преживи причаче.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Најригорозни треба да бидат ваквите казни. Реално, најголемиот број несреќи се случуваат од невнимание, меѓутоа најфаталните се оние во кое лицето управува под дејство на алкохол, поминува на црвено светло, не почитува знаци за ограничување на брзина, ги испробува своите возачки способности таму каде што не треба, итн итн.. За овој тип на прекршоци што стварно влијаат и оставаат трајни па и смртоносни последици, подржувам најстроги, најскапи и најболни казни. Без разлика дали шоферот е почетник или со 25 години искуство. Првиот пат кога возев во Скопје, неколку недели откако положив, пред мене се деси постар човек со Ford Fiesta да прелета на црвено, во моментот од спротивна страна, веќе на зелено со солидна брзина го удира џип, Toyota Land Cruiser веројатно беше... Буквално ја скина на пола, се прекрши колата... Едвај го извадивме човекот од кола, додека дојде брза помош стигнаа и неговите од дома, син му само што излезе надвор почна да го напаѓа шоферот од џипот што цело време се трудеше да му помогне на стариот негов и викна брза помош и полиција САМ...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8578 на: 06 Јануари 2018, 16:50:59 pm »
Голем поздрав до сите оние кои се бунат за законот за почетници:

Тешка сообраќајна несреќа на патот Штип - Радовиш: повредени 4 девојки, BMW излета од патот

Цитат
Во несреќата возачот и сопатничките сите од Штип на возраст од околу 20 години, итно се пренесени во Штипската клиничка болница, каде им се констатирани тешки телесни повреди.


Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8579 на: 06 Јануари 2018, 16:53:30 pm »
Голем поздрав до сите оние кои се бунат за законот за почетници:

Тешка сообраќајна несреќа на патот Штип - Радовиш: повредени 4 девојки, BMW излета од патот

Цитат
Во несреќата возачот и сопатничките сите од Штип на возраст од околу 20 години, итно се пренесени во Штипската клиничка болница, каде им се констатирани тешки телесни повреди.

jesus christ колку примитивно размислуваш..