Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690908 пати)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8445 на: 03 Јануари 2018, 20:31:44 pm »
Тие 200 евра со отворено срце би ги дал во некое семејство да може да снабди грееѓе барем за 2-3 месеци...

Абе сите радо би го направиле ова одколку да платат казна, ама пустото никој не го прави.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8446 на: 03 Јануари 2018, 20:57:29 pm »
Тие 200 евра со отворено срце би ги дал во некое семејство да може да снабди грееѓе барем за 2-3 месеци...

Абе сите радо би го направиле ова одколку да платат казна, ама пустото никој не го прави.
Еееееее... откога ќе се пише ливчето... после војна сите се генерали. :)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8447 на: 03 Јануари 2018, 21:51:06 pm »
Ноќеска во 00:36 си лапнав уште една казна за управување со возило кое има моќност поголема од 75кW и управување на возило после 23:00ч.
Казната е една да си знаете, не може да ве пишат за двете работи, казната е една и се вика возач почетник, безразлика кој прекршок го правите или двата наеднаш, казната е една. Сабајле бев да платам, 12360 денари со ПП 50 уплатница се уплаќа во банка/пошта. Нека е аирлија 2018-та и нека испаѓа што побрзо бугарскиот пасош. Да ти се посерам во државата. :)

Друже, тебе не ти е крива државата. Крив си самиот. Законот е тој, и слични закони има и во многу други држави. Важи за тебе, како што важи и за сите други што тазе положиле. Ако сакаш да бидеш фраер и да возиш BMW со повеќе од 75 киловати (или колку и да е прагот), тогаш истовремено биди фраер и плати си ги казните, и не туку кукумјавчи.

As simple as that.

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8448 на: 03 Јануари 2018, 21:54:32 pm »
Sramota e golf da se vozi, ama ne e sramota kazni da se plakaat.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8449 на: 03 Јануари 2018, 21:56:33 pm »
Има зошто постојат тие закони. И ако се прашувам јас, одлични се.

Од личен пример. Знам јас каков морон сум бил првите неколку години додека возев, и среќа што возев прво Југац, после Чинквеченто. Сите мислиме дека знаеме да возиме, особено првите неколку години.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8450 на: 03 Јануари 2018, 21:58:19 pm »
Ноќеска во 00:36 си лапнав уште една казна за управување со возило кое има моќност поголема од 75кW и управување на возило после 23:00ч.
Казната е една да си знаете, не може да ве пишат за двете работи, казната е една и се вика возач почетник, безразлика кој прекршок го правите или двата наеднаш, казната е една. Сабајле бев да платам, 12360 денари со ПП 50 уплатница се уплаќа во банка/пошта. Нека е аирлија 2018-та и нека испаѓа што побрзо бугарскиот пасош. Да ти се посерам во државата. :)

Друже, тебе не ти е крива државата. Крив си самиот. Законот е тој, и слични закони има и во многу други држави. Важи за тебе, како што важи и за сите други што тазе положиле. Ако сакаш да бидеш фраер и да возиш BMW со повеќе од 75 киловати (или колку и да е прагот), тогаш истовремено биди фраер и плати си ги казните, и не туку кукумјавчи.

As simple as that.
Точно, меракот се плаќа, и не ми е криво што плаќам казни, само не го оправдувам законот таков каков што е, и не можам да се помирам дека  ме казнува некоја особа што била 3 месеци на курс за полицаец, а сиротиот едвај знае да се потпише, мисли дека е господ кога ќе ме запре.. сеедно знам дека не може против законот и дека нема причина да се правам само јас најпаметен... јас ги прифаќам вашите мислења, постари сте и позрели, ама си имам свое јас и свој став и секако си стојам зад нив... За ставот дека државава е жими мајка, не може никој да ми го смени мислењето...

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8451 на: 03 Јануари 2018, 22:00:59 pm »
Како бе не ти е криво што плаќаш?


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8452 на: 03 Јануари 2018, 22:02:04 pm »
Точно, меракот се плаќа, и не ми е криво што плаќам казни, само не го оправдувам законот таков каков што е, и не можам да се помирам дека  ме казнува некоја особа што била 3 месеци на курс за полицаец, а сиротиот едвај знае да се потпише, мисли дека е господ кога ќе ме запре.. сеедно знам дека не може против законот и дека нема причина да се правам само јас најпаметен... јас ги прифаќам вашите мислења, постари сте и позрели, ама си имам свое јас и свој став и секако си стојам зад нив... За ставот дека државава е жими мајка, не може никој да ми го смени мислењето...

Имај си ти ставови. Можеби се погрешни, можеби не се. Во моментов, законот не ти одговара. Кога ќе имаш свое дете, и ќе треба да го пуштиш да вози, ќе ти одговара.

Каков бил курсот за полицаец, дали бил три месеци (а не е), дали бил три години, каква особа те казнува - тоа не треба да ти биде воопшто битно. Ти го прекршуваш законот. Пред законот си крив, и тоа по два основи. Биди среќен што проаѓаш со 200 евра. Плати си ги казните и ќути си.

Како бе не ти е криво што плаќаш?


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Е ајде де...

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8453 на: 03 Јануари 2018, 22:03:03 pm »
Како бе не ти е криво што плаќаш?


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk
Така брат свесно ја купив колата, свесно ја возам.. никој не ме тера.. ;D се нервирам коа ќе ме фанат сли тоа е

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8454 на: 03 Јануари 2018, 22:04:01 pm »
Тие 200 евра со отворено срце би ги дал во некое семејство да може да снабди грееѓе барем за 2-3 месеци...

Абе сите радо би го направиле ова одколку да платат казна, ама пустото никој не го прави.
Баш мислеше за коледе да ги даде ама му ги земаа.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8455 на: 03 Јануари 2018, 22:05:41 pm »
Викаат заради погинативе поише ќе мерат за пијаници зад волан.

Дај боже да почнат поише

А гледам дека и за коњажа репаат. Добро е добро е.

Така се полни буџет. А не со поскап бензин и вода и све.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8456 на: 03 Јануари 2018, 22:09:19 pm »
Да сте здрави и живи дечки, можеби ќе ми се смени мислењето кога ќе бидам по возрасен па истото ќе пробувам да му го укажам на некое дете што ќе има вакво мислење

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8457 на: 03 Јануари 2018, 22:12:45 pm »
Нека има контроли само да не ме репнат шо немам резервни сијалички шо и така не знам да ги сменам. Друго све си терам според закон. Ќе мора да лажам дека имам ксенон  ;D ;D

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8458 на: 03 Јануари 2018, 22:14:10 pm »
Нека има контроли само да не ме репнат шо немам резервни сијалички шо и така не знам да ги сменам. Друго све си терам според закон.
Братко и јас си терам се според закон, од ланци до сијаличе... ама кога не си исправен, не си...

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 183
    • MVP Ring
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8459 на: 03 Јануари 2018, 22:41:11 pm »
Ете брзиов е жив пример за лош закон. Добар закон е закон кој се почитува, или кога ќе те санкционира ќе те спречи да го повториш делото.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk