Автор Тема: Каравани вс Кросовери  (Прочитано 14891 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #30 на: 14 Февруари 2014, 13:04:51 pm »
Караваните се за ниска-средна класа на германци, во Германија, и за дедовци или wannabe дедовци elsewhere.

Иди седни девојка во караван наспроти кросовер.

Мислев дека збориме за фамилијарни коли, а не за џиберски :)

Од друга страна, ако девојка сака да седне во ова:



А нејќе во ова:



Слободно нека иде нека крши глаа :)

На крај краева, дали девојката ќе сакала нешто или не, воопшто не ми е репер во изборот на колата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #31 на: 14 Февруари 2014, 15:21:31 pm »
...

Иако убавината е субјективна работа, ајде изборот да го поставиме вака:



VS



On topic:


Караван ми е многу фамилијарно-дедовска опција (без навреда на тие што имаат, мое мислење).

Кај и дали (недај Боже) ке те удри караван или кросовер тоа е твое да му ја мислиш. Луѓето кога купуваат кола гледаат за својата безбедност прво, а не за тоа каде и колкава штета би му направиле на некого при евентуален судар.

И јас кога возам кола ми е фрка да не ме лупне некое џипиште,али пошто неможам да си дозволам сите моторни возила да ми се џипови (или кросовер ватевер) ќе отварам 4 очи и ќе се надевам на најдоброто.

... и 4х4 погонот. Ова последново до душа ми се нашло (сум забележал дека ми треба) само неколку пати во две ипол години, но добро е да се има.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #32 на: 14 Февруари 2014, 15:23:49 pm »
^^ Што пари е разликата меѓу споменативе? 2 пати? 3 пати? 4 пати?

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #33 на: 14 Февруари 2014, 15:36:01 pm »
Не е битно, за изглед беше муабетот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #34 на: 14 Февруари 2014, 15:38:13 pm »
Охооо, не да е битноооо. Инаку, да, постојат каравани кои не изгледаат ич убаво. Но, за парите од кросовер, се зема караван кој изгледа убаво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #35 на: 14 Февруари 2014, 15:40:26 pm »
Znaci ako saka nekoj da "brka zenski" treba da si kupi SUV?
Ova ne sum znael ete vidis.

Muabetot so zenskite e bezveze.
Plus vremeto koga zenite se letaa po koli e odamna pominato.
I ako brkas nekoja sto e po koli treba so nekoj dvosed da se kurcis a ne so nekoj midrange SUV.
Vo sekoj slucaj bezveze muabet.

Koga bevme na tripot niz Evropa, na benziski eden kup mladi parovi so karavani, doduse pola od niv bea dzverovi od karavani ali ne se samo za penzioneri vo sekoj slucaj.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #36 на: 14 Февруари 2014, 15:41:48 pm »
Мене па кросоверите ми се повеќе за луѓе со „оштетени“ кичми и ишијас и болки во вратот... што знам, така ми делуваат возилата..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #37 на: 14 Февруари 2014, 15:49:42 pm »
Демократија, секој има право да си каже што си мисли.

Младите во Европа ретко имаат коли, поради високите давачки. Ама тоа не се гледа од бензински туку од комуникација со европјани.

Вие возете си каравани, ние ќе си возиме кросовери и да сме сите живи и здрави.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #38 на: 14 Февруари 2014, 16:04:20 pm »

Никој никому не му стаил забрана за возење, само дискутираме. Предности и мани. Гледајќи спрема ауто часописиве, очигледно е дека постои причина зошто се наметнува споредбата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #39 на: 14 Февруари 2014, 16:09:21 pm »
Кросовер во секое време. Караван само пред хечбек.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #40 на: 14 Февруари 2014, 16:15:15 pm »
Normalno Kimi i jas se slozuvam so tebe, osven vo delot so karavan pred hedzbek, jas tuka bi rekol vo nikoj slucaj hedzbek ;D ;D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #41 на: 14 Февруари 2014, 16:16:21 pm »
Мислења без образложенија? Ок...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #42 на: 14 Февруари 2014, 16:18:11 pm »
Ок. Јас наутро се будам и доручкувам ххх бидејќи во него има ххх и ххх кои се здрави за хххх..

Фак ит се будам и јадам тоа што ми се јаде.


Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #43 на: 14 Февруари 2014, 16:18:34 pm »
Abe kakvo obrazlozenie, ne zafrkavaj sekoj karavan ( vklucuvajki gi i tie od pogore ), po difolt e grd ;D ;D ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Каравани вс Кросовери
« Одговори #44 на: 14 Февруари 2014, 16:22:50 pm »
...

Иако убавината е субјективна работа, ајде изборот да го поставиме вака:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

VS

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

On topic:


Караван ми е многу фамилијарно-дедовска опција (без навреда на тие што имаат, мое мислење).

Кај и дали (недај Боже) ке те удри караван или кросовер тоа е твое да му ја мислиш. Луѓето кога купуваат кола гледаат за својата безбедност прво, а не за тоа каде и колкава штета би му направиле на некого при евентуален судар.

И јас кога возам кола ми е фрка да не ме лупне некое џипиште,али пошто неможам да си дозволам сите моторни возила да ми се џипови (или кросовер ватевер) ќе отварам 4 очи и ќе се надевам на најдоброто.

... и 4х4 погонот. Ова последново до душа ми се нашло (сум забележал дека ми треба) само неколку пати во две ипол години, но добро е да се има.


Ај малце у контакт со реалноста, да го поставиме изборот вака:



Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI 135/184 = 24.600 EUR



Qashqai 1.5 dCi Acenta Paket NC 81/110 = 24.850 EUR


Во секое можно време од денот, неделата, месецот, годината, декадата, векот, ерата... го бирам караванот.



The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.