Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1682064 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2115 на: 07 Април 2014, 08:07:25 am »
New Life го имав на претходното Пунто, многу убаво одеше со тоа масло
Јас имам високо мислење за Мобил маслата.

И јас го имав ова уљенце една година... прекраснотија! :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2116 на: 07 Април 2014, 08:14:06 am »
Џиџи, дали имаш пробано Петронас?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2117 на: 07 Април 2014, 08:16:42 am »
Не.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2118 на: 07 Април 2014, 08:20:38 am »
Да пробаш, пошто имаш пробано скоро се, ме интересира како ќе го оцениш ова. Патем, јас го користам и немам замерки.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2119 на: 07 Април 2014, 08:26:58 am »
Па, незнам, може и така треба да правам сервис :) Сакав Castrol Edge ili Magnatec да ставам 5W-40 ;)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2120 на: 07 Април 2014, 08:37:07 am »
Стварно не ми е јасно као ја осеќате разликата на уљето? На вкус? На допир, на мирис?
Освен во градација ако е 0-30, 5-40, 10-40 итн, и евентуално бојата, разлика не можеш да осетиш.
А ако осеќате, би било добро да се направи еден слеп тест, па да видиме дали навистина има разлика.
95% од производителите на масла, истите ги изработуваат по одредени спецификации и норми. Со оглед на тоа 95% се во карактеристики и спецификации исти, и разликите можат да се увидат во лабараторија, со одредени мерни инструменти.
Верувам дека вие истите не ги поседувате, а можеби и грешам..
Но затоа имате огромна сугестија, која некој пат е појака дури и од таблети при лечење на некоја болест :)
Така да добро ви се наоѓа и при тестирање на маслата :) :) :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2121 на: 07 Април 2014, 08:48:01 am »
Јас досега не сум приметил разлика,а гледам доста членови приметуваат.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2122 на: 07 Април 2014, 08:52:27 am »
Па секој од нас си има своја методологија или изграден осет. Првин треба да знаеш како диши моторот, од 900 до 5000 (6000 вртежи за бензинец). Па кога ќе смениш масло дали ќе осетиш некаква разлика во вид на променета работа на моторот и вибрациим, треба да можеш да слушнеш звуци во моторот што не постоеле. Огромен број од возачите нема никогаш да осетат ништо, или мислат дека нешто приметуваат, или повторуваат по други. Начјесто ова последното.

Вториот критериум е потрошувачката на масло. Колку ќе потроши во интервалот во кој вообичаено возиш.

Третиот критериум е брзината на гасење на ламбата за притисок на масло. Исто така добро извежбано уво ќе сети кога маслото направило еден круг низ моторот. Потоа како реагира на гаста во првите минути од работата на ладен мотор.

Четврт критериум е како маслото се однесува на високи температури во лето на планина, какви звуци произведува моторот на загреано масло? Ова ги одредува карактеристиките на маслото при висока температура.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2123 на: 07 Април 2014, 08:54:46 am »
Стварно не ми е јасно као ја осеќате разликата на уљето? На вкус? На допир, на мирис?
Освен во градација ако е 0-30, 5-40, 10-40 итн, и евентуално бојата, разлика не можеш да осетиш.
А ако осеќате, би било добро да се направи еден слеп тест, па да видиме дали навистина има разлика.
95% од производителите на масла, истите ги изработуваат по одредени спецификации и норми. Со оглед на тоа 95% се во карактеристики и спецификации исти, и разликите можат да се увидат во лабараторија, со одредени мерни инструменти.
Верувам дека вие истите не ги поседувате, а можеби и грешам..
Но затоа имате огромна сугестија, која некој пат е појака дури и од таблети при лечење на некоја болест :)
Така да добро ви се наоѓа и при тестирање на маслата :) :) :)

Ставаш колата на дијагностика (ладна, загреана, у лето, зима ...) и пратиш параметри (особено притисокот). Слушаш работа на моторот (ланче, вентили..., вибрации на моторот (ладна, загреана...), мериш потрошувачка на маслото на одреден број километри и тн.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2124 на: 07 Април 2014, 09:00:09 am »
Освен потрошувачката која е очигледна,другото се ми изгледа како цепидлачење.Зборувам за масло со исти карактеристики од различен производител.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2125 на: 07 Април 2014, 10:23:11 am »
10-40 e full synthetic?
Да не е 5-40 случајно?

5-40 pardon ! Upatstvoto po kniga isto veli 5-40 ! Na zenava 10 ka stavav posledno zatoa zbunka!

Колку пари маслото?

730 денари излегува литар, со тоа што ја земав едно кантиче од 5 Л и едно шише од Литар.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2126 на: 07 Април 2014, 10:36:27 am »
Стварно не ми е јасно као ја осеќате разликата на уљето? На вкус? На допир, на мирис?
Освен во градација ако е 0-30, 5-40, 10-40 итн, и евентуално бојата, разлика не можеш да осетиш.
А ако осеќате, би било добро да се направи еден слеп тест, па да видиме дали навистина има разлика.
95% од производителите на масла, истите ги изработуваат по одредени спецификации и норми. Со оглед на тоа 95% се во карактеристики и спецификации исти, и разликите можат да се увидат во лабараторија, со одредени мерни инструменти.
Верувам дека вие истите не ги поседувате, а можеби и грешам..
Но затоа имате огромна сугестија, која некој пат е појака дури и од таблети при лечење на некоја болест :)
Така да добро ви се наоѓа и при тестирање на маслата :) :) :)

Еве јас како лаички гледам разлика во Маслото!

Првиот неофицијалне редовен сервис го направив во Овердрајв Софија. Полсе 5.000 поминати километри кога случајно го проверив маслото бришејќи го моторот од течноста за стакла што ми се оттури при ставањето приметив дека недостасува масло во моторот, односно нивото на маслото не е на она ниво на кое сум навикнат да го гледам ???

Пред тоа маслото никогаш не сум го проверувал, од менување на менување може фалело 100 тина до 200 мл максимум а сега после само 5 илјадарки фалеше близу пола литар масло??

Се слушнав со луѓето што ги сервисираат своите возила во Овердрајв и сите се пожалија на зголемено трошење на масло во моторот? Уште поинтересно е дека сите возат скоро нови коли па тешко е да се препише ова на случајност или истрошеност на возилата!

Имено, знаејќи кој и како е соственик на сервисот ми стана малку чудно то ест не ми беше за верување дека тоа е нешто што е намерно направено од фирмата или газдата!

Се слушнав со дечките од сервисот и ми рекоа дека има многу поплаки на маслото што го користат и дека веќе исратиле примерок на тестирање во Америка во лабораторија и чекаат резултати а во меѓувреме користат масло кое сами си го купуваат од Грција!

За мене тоа е најголемиот репер дали маслото чини или не чини! Ако пред тоа ми трошела колата 150 мл на 10 000 километри а сега ми троши 500 мл на пола од таа километража, значи маслото не чини, друго ни слушам ни приметувам ни гледам!



Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2127 на: 07 Април 2014, 10:40:41 am »
на нова кола тоа е
на стара од лошо уље се растропуваат вентили ко цигани у недела сабајле

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2128 на: 07 Април 2014, 10:44:32 am »
Не се сложувам, на нова (или здрава) кола повеќе се слушаат нерегуларните звуци.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2129 на: 07 Април 2014, 11:16:30 am »
Како петронасот? Кој вискозитет го користиш?
Потрошувачката на масло стандардна за тој мотор. За 2000км, околу 600мл, не баш нежно возење. Ќе видиме во нормални услови какво ќе се покаже

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.