Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1680963 пати)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10965 на: 01 Септември 2024, 22:39:18 pm »
Што е подобро за моторот, поевтино масло и буџет филтри да се менува на 6 месеци... или поскапо фул синтетика со премиум филтри еднаш годишно?

Чисто од финансиска перспектива - се разбира секогаш е најдобро да се користи квалитетно.
@Memento
zavisi dali budzet masloto kje izdrzi 6 meseci bez doturanje, ako da, i e duplo poeftino togas poeftino malso na 6 meseci sto ispolnuva specifikacija e podobro od godisno duplo poskapo.
so doturanje mislam da masloto padne pod minimum i mora da sipas 1l

kaj filter bi zemal brand i bi go menuval 1x godisno. kaj filterot e biten kvalitetot na hartijata mann, mahle, bosch, hengst
zboruvame tuka sa prosecen godisen interval od 15.000km


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10966 на: 01 Септември 2024, 22:45:17 pm »
Mislenje za maslovo, dizel 3.0 so dpf.

https://www.profi-car.com/en/product/profi-car-eco-drive-longlife-3-sae-5w-30

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
@Redneck

maslovo ne e loso standardna c3ka za dizeli so dpf, approval nemas zaradi toa sto bi ja kacila cenata ama imas ACEA C3 sto e za site dizeli vo evropa so dpf koja baraat acea C3 mozes da se koristi.
specifikaciite na proizvoditelie se porigorozni od ACEA
ne znam kade go najde ova maslo vo mk ili nadvor od mk?
ako si vo stranstvo ger na pr budzet maslo baraj Eurolube https://at.eurolub.com/de/info/
go imas na amazon na pr. ova maslo e budzet ama ispolnuva i specifikacii.






---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10967 на: 03 Септември 2024, 09:38:36 am »
Направив мал сервис. Претходно возено Valvoline SynPower XL-III C3 5W-30 504 507 купено од Синпекс Битола. Поминав 8000км во рок од година и некој месец. Воопшто не дотурив масло, што се вели капка не потроши. Кога го испуштивме, океј беше, не беше истепано многу, за разлика од Манолот, кој што беше вода. Ова беше океј.

Сега турив Liqui Moly 5w-30 4200 504 507. Забелешка, потивок моторот каде каде, се разбира ново масло, ама добро работи ептен.
Liqui Moly ако земате, само од дилерската мрежа. Секое тубе има на капачето QR код, испечатен да неможе да се изгреби/одлепи и дава датум на производство, код итн.
За Прилеп само од напишаниве земање, јас од Матадор зедов, топ е.
https://liqui-moly.mk/dilerska-i-servisna-mreza/
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10968 на: 03 Септември 2024, 17:31:36 pm »
Preporaka za maslo na ford kuga mk1 2.0tdci, sto maslo da se stavi, dosega e koristeno masloto od ford.

Отсутен Memento

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10969 на: 05 Септември 2024, 10:38:08 am »
Preporaka za maslo na ford kuga mk1 2.0tdci, sto maslo da se stavi, dosega e koristeno masloto od ford.

TITAN SUPERSYN F ECO-DT SAE 5W-30

"Ultra High Performance, extreme fuel-economy engine oil especially suitable for Ford DuraTorq-Diesel engines. Optimum cold starting and lower oil consumption."

Отсутен Coco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 104
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10970 на: 06 Септември 2024, 18:17:09 pm »
Само што ги зедов од Бугарија маслата за колата. Селениа WR 5-40 е 2870,а Селениа WR PE 5-30 е 3225. Да напоменам Селениа WR PE 5-30 кај нас од Фас Вас е 4750 денари. Си зедов масла за наредни две промени.
https://imgur.com/a/s1LM3Vj

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10971 на: 06 Септември 2024, 18:18:34 pm »
Ех. ЕУ, ЕУ...
Добра идеја ти е оваа што си зел за две наредни промени, си можел и филтри да земеш комплет и да не се замараш со мали сервиси барем 2 години. Истото и јас го правам.

Отсутен Coco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 104
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10972 на: 06 Септември 2024, 18:45:01 pm »
Ех. ЕУ, ЕУ...
Добра идеја ти е оваа што си зел за две наредни промени, си можел и филтри да земеш комплет и да не се замараш со мали сервиси барем 2 години. Истото и јас го правам.
Филтрите за мојата кола и тука се многу евтини. Проблемот ми беше само маслото.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10973 на: 06 Септември 2024, 18:45:54 pm »
Знам дека се евтини, мала е разликата, но чисто да не трчаш баш на денот на сервисот по делови или да малтретираш мајстор да ги набавува.

Отсутен Coco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 104
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10974 на: 06 Септември 2024, 19:17:55 pm »
Знам дека се евтини, мала е разликата, но чисто да не трчаш баш на денот на сервисот по делови или да малтретираш мајстор да ги набавува.
Сам си набавувам филтри неколку дена унапред и малиот сервис сам си го правам.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10975 на: 06 Септември 2024, 20:55:50 pm »
Од каде го зема маслото во Бг. нешто блиско тука во петрич има ли?

Отсутен Coco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 104
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10976 на: 06 Септември 2024, 22:37:37 pm »
Од каде го зема маслото во Бг. нешто блиско тука во петрич има ли?
Телефонски се јавив и ги нарачав од https://maslata.bg/. Им кажав да ги испратат во Еконт во Благоевград,пошо Благоевград на мене од дома ми е 71км.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10977 на: 07 Септември 2024, 00:16:16 am »
Од каде го зема маслото во Бг. нешто блиско тука во петрич има ли?
Телефонски се јавив и ги нарачав од https://maslata.bg/. Им кажав да ги испратат во Еконт во Благоевград,пошо Благоевград на мене од дома ми е 71км.

Каков домејн еј.... маслата точка бг, тоест тт.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10978 на: 08 Септември 2024, 14:20:13 pm »
Кога сме кај маслото, имам дилема во мојот случај, сакам да пробам да ја намалам потрошувачката на масло кај мене во Сеник 1,5 дци 2007 година, Пишав во една ситуација дека во сервисен интервал од 10.000 км знае да потроши околу 2,5 литри масло, што можеби не е премногу ако се има во предвид дека колата има околу 300.000 км. Во колата редовно се става ЕЛФ 5-40.

Сакам да пробам со Ликви моли и тоа со друга градација 10-40 а која сепак ги исполнува бараните норми за овој мотор (барем така тврди производителот на маслата). Како што тврди Ликви моли, одговара на мотори со турбо (дизел) и без ДПФ, како во мојот случај.

Овие четири типа на Ликви моли 10-40 ги најдов кај нас, рангирани од најскапо до најефтино:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ако имате и некој друг предлог, слободно пуцајте.


Да не се повторувам, најверојатно е откриена причината за потрошувачката на маслото. Ја кренавме колата на дигалка за да ги притегнам шрафовите на пластиката испод моторот што е и тогаш приметив дека заштитната кутија на ребрастиот каиш е цела со масло. Може да се види само од доле. Викваме еден мајстор од комшилук и по негово, најверојатно е поради семеринг на брегастата или радилицата.

Знам дека по дифолт, кога се прави голем сервис ги менуваат овие 2 семеринга, ама кога сум правел голем сервис 2020 година, не ми ги смениле.

Прашањето ми е, дали може сега само овие семеринзи да се сменат без да морам да ги менувам каишите или не се исплати поради зафатот кој практично е ист како да правиш голем сервис?

Да ја чував колата, ќе направев порано голем сервис, ама поради фактот што не планирам да ја задржам од пролетта догодина, не ми се исплати сега да правам комплет сервис.

Има ли опција да се сменат семеринзите и после да се вратат истите каиши или ќе мора ново се да ставам (вклучително и водна пумпа)?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10979 на: 08 Септември 2024, 23:39:37 pm »
Веќе ти го имав дадено одговорот уште тогаш во која насока да го бараш проблемот. ;)
Ќе испадне на крај џабе си стави погусто масло. :)

Втора работа однеси ја на мајстор и убаво нека се прегледа дали од некаде пушта масло, дихтунг, семеринг итн. И од такво пуштање да знаеш се губи до 1 литар на 10 000 км. Така да на постари возила, со големи километражи, каде што веќе и некој семеринг пушта, тука имаш комбинација на трошење + течење на масло, па така збирно да е 2.5 литри.

Затоа правец на мајстор да се види дали тече и јас само еден зафат би направил, гумички на вентили би сменил ништо повеќе.