Автор Тема: BMW и неговите модели  (Прочитано 228393 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #420 на: 26 Јануари 2018, 21:02:30 pm »
Го имав првиот кец со м подвозје, убава е за бркање по кривини, за нашиот пат не. Пред две недели ја носев сопругата бремена за Ск со него, пасатот ми беше на сервис, среќа не се породи по пат.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #421 на: 26 Јануари 2018, 23:43:05 pm »
Новиве Бемвиња ко без  душа ми се дизајнирани....
Има ганц нова 5ка во гаража, бандаж, издув, мотор све пиц пец..нова, сија.
Поминуваш покрај неа, ја гледаш, ја забораваш....
Впечаток: Meх....


А имаше и вакво... со сериозно широка задна гума и едно 9-10 цола бандаж....
Вратот си го искршив.

Врв..


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #422 на: 27 Јануари 2018, 04:09:02 am »
G30 и F10 се многу јаки појави.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #423 на: 27 Јануари 2018, 10:17:26 am »
Или, можеби, не се.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #424 на: 27 Јануари 2018, 11:06:31 am »
е38 е пичкес матерс од елеганција и пропорции!











http://www.themotoringenthusiast.com/cars/e38-740i-sport

Дури и долгата верзија изгледа страшно добро:



Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #425 на: 27 Јануари 2018, 12:53:25 pm »
Многу добра F10ка видов во Загреб, али М550Д индивудал мат боја со афтермаркет бандажи. Само со М пакет и некоја модификација е некаква појава колата, иначе е незабележителна, слично како и новава.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #426 на: 28 Јануари 2018, 12:01:07 pm »
1.5 Турбо мотор е всушност 6так пресечен на половина. 2.0 Турбо е 1.5 мотор со уште еден цилиндар. Самите бмв мотори се од новата модуларна генерација на бмв мотори со додавање и одземање цилиндри, твин-скрол турбини и можност за трансферзално монтирање (ради бмв2 комбе/мини купер).

Лошата страна е што ако модуларните мотори имаат маани, тие маани ги имаш од најмалиот до најголемиот мотор. Целата б38/б48/б58 гама на мотори е релативно нова и нема некои особени искуства по интернетот.

Ако ти е за простор, да знаеш дека поради задниот погон багажникот е релативно мал на Кецот.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #427 на: 28 Јануари 2018, 12:03:54 pm »
И нема простор за резервна гума што и како делува на психа кога тргаш негде на пат.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!
                   RRETH JETËS NË MAQEDONI!!!

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #428 на: 28 Јануари 2018, 12:41:50 pm »
1.5 Турбо мотор е всушност 6так пресечен на половина. 2.0 Турбо е 1.5 мотор со уште еден цилиндар. Самите бмв мотори се од новата модуларна генерација на бмв мотори со додавање и одземање цилиндри, твин-скрол турбини и можност за трансферзално монтирање (ради бмв2 комбе/мини купер).

Лошата страна е што ако модуларните мотори имаат маани, тие маани ги имаш од најмалиот до најголемиот мотор. Целата б38/б48/б58 гама на мотори е релативно нова и нема некои особени искуства по интернетот.

Ако ти е за простор, да знаеш дека поради задниот погон багажникот е релативно мал на Кецот.

Фала Luki, мислам дека периодов ќе тркнам до салон да видам како стојат работите (и цените).

Не ми треба премногу простор, ама некој практичен багажник да собере куфер и детска количка ми се минимум :) Според кажувањата на Achtung ова мислам би било тешко изводливо?

Би можел да ја вметнам и 320ката во игра, но би зависело од тоа што попусти даваат во М-Кар и дали основната верзија (без М пакет) има добра вожња карактеристична за BMW? Или минимум е барем спорт суспензија (не М)?И дали 2.0 моторот има доволно снага за таа шасија, да не биде апла утепан.

Како што гледам од дечкиве на форумов што имаат искуство со М пакетот, се преферира за кај нас да се избегне заради тврдата вожња, или грешен впечаток имам јас.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #429 на: 28 Јануари 2018, 13:35:00 pm »
1.5 Турбо мотор е всушност 6так пресечен на половина. 2.0 Турбо е 1.5 мотор со уште еден цилиндар. Самите бмв мотори се од новата модуларна генерација на бмв мотори со додавање и одземање цилиндри, твин-скрол турбини и можност за трансферзално монтирање (ради бмв2 комбе/мини купер).

Лошата страна е што ако модуларните мотори имаат маани, тие маани ги имаш од најмалиот до најголемиот мотор. Целата б38/б48/б58 гама на мотори е релативно нова и нема некои особени искуства по интернетот.

Ако ти е за простор, да знаеш дека поради задниот погон багажникот е релативно мал на Кецот.

Колку е помал. Голф има 380Л, фокус 320Л а кецот 360Л.

И нема простор за резервна гума што и како делува на психа кога тргаш негде на пат.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!
                   RRETH JETËS NË MAQEDONI!!!


Поголем дел од новите коли немаат резервна гума.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #430 на: 28 Јануари 2018, 14:22:46 pm »
Не е точно. Мал дел немаат и многу ги хејтаат секаде заради тоа. Барем да стават мала резервна колку да не останеш на планина у туѓа држава.

Мене многу ми пречи немање резервна гума искрено. Би ми направило разлика при купување.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #431 на: 28 Јануари 2018, 21:04:48 pm »
Кога ќе видам дека на чале ми Леганзата има резервна гума со се алуминуимски бандаж, стварно е срамота .....

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #432 на: 28 Јануари 2018, 21:38:45 pm »

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
BMW и неговите модели
« Одговори #433 на: 28 Јануари 2018, 22:34:01 pm »
Не е точно. Мал дел немаат и многу ги хејтаат секаде заради тоа. Барем да стават мала резервна колку да не останеш на планина у туѓа држава.

Мене многу ми пречи немање резервна гума искрено. Би ми направило разлика при купување.


Со ранфлет гума не остануваш ни на планина ни у долина, башка и да се дупне у возење ради нешто на патот побезбеден си од сите други. Е сеа скапичко е, ама си господин, не го пупиш газот да мењаш гума и да те тресне некој среде автопат додека си листа форум на мобилен.
« Последно менување: 29 Јануари 2018, 07:45:52 am MAPJAH »

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #434 на: 29 Јануари 2018, 08:46:01 am »
Ранфлет е најчесто многу тврда гума.
Сите што ги сменале на фабричките BMW се препородиле со вожњата.