Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 167787 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: klima folii
« Одговори #15 на: 21 Јануари 2011, 02:40:16 am »
Jas moite gi zatemniv kaj Ate, ili Atanas od Dog security, mi zema mislam 94 evra za site prozori komplet, vo Novus bese 150 evra, epten dobro ispadnaa nema meurcinja nigde, mozes da vidis u moja garaza imam sliki golemi.

Si biras folija kakva sakas so koj procent sakas, on ti preporacuva odredena po zakon folija, ali sepak na tebe ostava da biras.
A, da ke zaboravev, i ti dava dokument vo koj gi pisuva procentite, i so nego mozes da brkas rabota ponatamu.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: klima folii
« Одговори #16 на: 21 Јануари 2011, 14:27:56 pm »
Каде се наоѓа Ате т.е. Дог Секјурити? На ниет сум и ја да ги темнам стаклата, па да видам таму... Со оглед на тоа што имаме малтене идентична кола со колегата на први (:)), претпоставувам дека таа би била цената и за мене, ама ипак... да си види чоек на лице место :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: klima folii
« Одговори #17 на: 21 Јануари 2011, 15:14:58 pm »
Дог е после бензинската на Лукоил во Кисела Вода.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: klima folii
« Одговори #18 на: 21 Јануари 2011, 17:23:49 pm »

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: klima folii
« Одговори #19 на: 15 Февруари 2011, 22:35:08 pm »
de4ki fala za informaciive, inace za moeto auto fiat doblo se vodi kako tovarno iako ima stakkla odnosno e kombinirano i za tovaranje i patnicko, znaci prvo stavam folii i idam u masinski, po nekoja logika cim e tovarno vozilo smee celo da se zatemni pozadi, i nz dali ke mora atest da praam zatoa sto u soobrakajna se vodi tovarno,pozz

druze i jas imam doblo go zatemniv do odreden stepen odlicno izgleda , a i od sega nikoj mi nema praveno problemi .... a isto i 206 imam fabricki na pezoto se zatemneti i stavivi potemna folija dosta navece se okolku 90% zatemneto i dzandari me stopirale i samo 1 do sega mi rekol deka kaznite se visoki i nisto poveke pa ti vidi :) :) :)

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: klima folii
« Одговори #20 на: 15 Февруари 2011, 22:38:11 pm »
Пошто темава е за клима фолии, разбрав дека Dog Security се доста поефтини од Новус, а квалитетно работеле.
Пишете ако имате искуства.

sekoj zbori kvalitetno rabotenje a nikoj ne ja komentira folijata(kvalitetot ) sto e najbitno, a nema  kvalitetna folija vo MK !  :)  ako e kavalitetna folijata tolku e polesna za montaza  ... :)

Отсутен K92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 711
Одг: klima folii
« Одговори #21 на: 15 Февруари 2011, 22:41:15 pm »
Ништо нема квалитетно во Македонија, освен ајварот.
« Последно менување: 16 Ноември 2011, 20:57:50 pm Kiko »
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен bobson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 304
  • RB26DETT Z2
Одг: klima folii
« Одговори #22 на: 17 Февруари 2011, 12:44:47 pm »
Задните можеш 100% да ги затемниш ако имаш 2 ретровизори, шофершајбната за 25%, а страничните за 30%.

Ме интересира дали џандарите бараат атест за затемнувањето? Дали некој кој има фолии го застанале џандари и му паламуделе околу фолиите?

Мене т.е. на таткоми ама зааедно бевме ни имаат праено проблем за задни затемнети стакла, на пасатот задниот дел е комплетно затемнет и тоа сигурно над 70% затемнетост, нешто збореше 300 евра казна бла бла ама не пиша, само нешо ко опомена ова да ни било. 

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: klima folii
« Одговори #23 на: 17 Февруари 2011, 12:53:14 pm »
На претходната страна од тредов, види го скениранот лист од законот. Изпечати си го и носи го во автомобил.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен bobson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 304
  • RB26DETT Z2
Одг: klima folii
« Одговори #24 на: 17 Февруари 2011, 13:11:27 pm »
Изгледа нема друг начин, ама нигде не е наведено дали притоа треба да има атест направено за да кога ќе те сопрат докажеш дека стаклата се затемнети според прописите.

Ќе идам јас на машински кај што прават Атестови, ќе се распрашам колку чини атестот кај нив и каква е процедурата, и онака секој ден сум таму.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: klima folii
« Одговори #25 на: 17 Февруари 2011, 13:17:03 pm »
Ако прашуваш, сподели овде информации потоа.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: klima folii
« Одговори #26 на: 22 Февруари 2011, 22:28:34 pm »
Изгледа нема друг начин, ама нигде не е наведено дали притоа треба да има атест направено за да кога ќе те сопрат докажеш дека стаклата се затемнети според прописите.

Ќе идам јас на машински кај што прават Атестови, ќе се распрашам колку чини атестот кај нив и каква е процедурата, и онака секој ден сум таму.

Атестот за фолии е од 1500 до 2000 денари :)
И нормално, препорачливо е да си го имаш, чисто ако чичко полиџандар не стои убоо со службениот весник, да му посочиш дека имаш законско одобрување за фолиите што си ги стаил.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ACE A3

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: klima folii
« Одговори #27 на: 28 Февруари 2011, 01:13:23 am »
montiram klima folii

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: klima folii
« Одговори #28 на: 28 Февруари 2011, 01:49:37 am »
ja iskreno da ne se praam mangup ali pezoto mi bese celo zatemneto 100% koj me znae, znae kolku bese zatemneto... ne se vozi navecer... mora da otvaras prozor za da se parkiras, na retrevizori ne se gleda nisto... i ako ne gi znaes ulickite obavezno se kacuvas na trotoar, e sea toj sto go kupi od mene pezoto po 2 nedeli koa go vidov mu bese udrena ednatata vrata, a posle toa pak koa go vidov gi imase izvadeno prednite folii...

sakam da kazam... od ova dozvolenovo sto e kao po zakon dozvoleno... e sosema dovolno... so poveke od 50% napred nemozes da vozis navecer... a za pozadi sosema e dovolno 70% a na zadnatata shofershajbna da ja zatemnis 20-30% e dovolno bidejki, od site strani ti e zatemneta kolata pa vnatre e dosta temno, i ne se razlikuva mnogu kade imas 50 70 ili 30% zatemneta folija... veruvaj te mi od nadvor nisto nema da se gleda vnatre... vi go kazuvam od iskustvo, site koli mi bile zatemneti...

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: klima folii
« Одговори #29 на: 28 Февруари 2011, 01:53:06 am »
ja iskreno da ne se praam mangup ali pezoto mi bese celo zatemneto 100% koj me znae, znae kolku bese zatemneto... ne se vozi navecer... mora da otvaras prozor za da se parkiras, na retrevizori ne se gleda nisto... i ako ne gi znaes ulickite obavezno se kacuvas na trotoar, e sea toj sto go kupi od mene pezoto po 2 nedeli koa go vidov mu bese udrena ednatata vrata, a posle toa pak koa go vidov gi imase izvadeno prednite folii...

sakam da kazam... od ova dozvolenovo sto e kao po zakon dozvoleno... e sosema dovolno... so poveke od 50% napred nemozes da vozis navecer... a za pozadi sosema e dovolno 70% a na zadnatata shofershajbna da ja zatemnis 20-30% e dovolno bidejki, od site strani ti e zatemneta kolata pa vnatre e dosta temno, i ne se razlikuva mnogu kade imas 50 70 ili 30% zatemneta folija... veruvaj te mi od nadvor nisto nema da se gleda vnatre... vi go kazuvam od iskustvo, site koli mi bile zatemneti...

koga ke te repnat 300 evra nema stavanje veke :)))))