Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 436201 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #45 на: 09 Април 2013, 11:34:02 am »
- Регистрација
- Каско
- Сервиси
- 2 комплета зимски гуми
- Фолии
- Аудио

итн..

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #46 на: 09 Април 2013, 11:35:12 am »
Ваљда ја отплаќа ;D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #47 на: 09 Април 2013, 11:35:23 am »
- Дивоградба со надградба...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #48 на: 09 Април 2013, 11:47:14 am »
Бандажи, амортизери, ситници ете ги 2-3 илјади евра минимум :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #49 на: 09 Април 2013, 11:52:00 am »
Банза,релито на 2брз4сите чини премногу ако одиме по тие математики.Се зборува за нормално користење на возило,а не правење на истото болид. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #50 на: 09 Април 2013, 11:54:08 am »
Се збунив, ја си глеам за себе ;D

Сигурно цифрата е многу помала од тие немачките, али не е мала во секој случај, особено за наши услови.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #51 на: 09 Април 2013, 12:45:16 pm »
Фала богу не ми треба искуство за да заклучам дека кола што е метар на метар не чини.
Види јас вака неискусен уште сега си имам зацртано дека ќе возам исклучиво коли кои ќе бидат седан, бензинец и заден погон. Па дали ќе бидат нови или стари сеедно.
Како за неискусен супер избор имам направено :D

И само да додадам кар баер и останати интернет ствари или чаршиски муабети се последното нешто што ќе го следам при купување на возило.
Ќе си купам тоа што мене ми е убаво а не тоа што некој друг оценили или некој ми го изрекламирал за убаво.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #52 на: 09 Април 2013, 12:55:28 pm »
Заден погон, бензинец и седан за неискусен....Изборов ти супер со минус пред заграда...
1) Неискусен и заден погон = сообраќајна катастрофа со тумбање при првото врнежливо време на пат со кривини.
2) Неискусен и бензинец, има логика. Кога ќе стекнеш искуство ќе ти стане јасно зошто дизелите се подобри
3) Седан за неискусен (+ заден погон). Ќе правиш масакар по паркинзи, и види под 1)

BTW за да процениш што е убаво мора да пробаш од се, па дури потоа ќе можеш да направиш проценка. Во секој случај било кој друг со искуство ќе даде подобра оценка за то што е убаво, а што не отколку ти без никакво искуство.

Да не ме сватиш погрешно. И јас кога бев мал имав фантазии. Сакав да возам Спејс Шатл.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #53 на: 09 Април 2013, 12:56:20 pm »
Заден погон, бензинец и седан за неискусен....Изборов ти супер со минус пред заграда...
1) Неискусен и заден погон = сообраќајна катастрофа со тумбање при првото врнежливо време на пат со кривини.
2) Неискусен и бензинец, има логика. Кога ќе стекнеш искуство ќе ти стане јасно зошто дизелите се подобри
3) Седан за неискусен (+ заден погон). Ќе правиш масакар по паркинзи, и види под 1)

Одлично доловено.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #54 на: 09 Април 2013, 13:04:15 pm »
Фото Бимбо background effect :D

It was 2008 ..give me a break.

И едното и другото се исто гомно

Dovolno kazano. Nema potreba od diskusija.

A Gojdo bi go prasal dali Mazdata ja kupi na novo? ;D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #55 на: 09 Април 2013, 13:08:50 pm »
Се зезам бе па ти :)

Врвните „експерти“ во областа на графичкиот дизајн мислат дека времето на овие ефекти допрва доаѓа ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #56 на: 09 Април 2013, 13:13:13 pm »
Заден погон, бензинец и седан за неискусен....Изборов ти супер со минус пред заграда...
1) Неискусен и заден погон = сообраќајна катастрофа со тумбање при првото врнежливо време на пат со кривини.
2) Неискусен и бензинец, има логика. Кога ќе стекнеш искуство ќе ти стане јасно зошто дизелите се подобри
3) Седан за неискусен (+ заден погон). Ќе правиш масакар по паркинзи, и види под 1)

BTW за да процениш што е убаво мора да пробаш од се, па дури потоа ќе можеш да направиш проценка. Во секој случај било кој друг со искуство ќе даде подобра оценка за то што е убаво, а што не отколку ти без никакво искуство.

Да не ме сватиш погрешно. И јас кога бев мал имав фантазии. Сакав да возам Спејс Шатл.

Година ипол возам кола која е бензинец, седан и заден погон без серво,абс дури ни вакумска пумпа со гуртни напред место дискови и досега сум немал проблем
сум возел на дожд, сум паркирал  и сум правел и егзибиции со неа. Досега само еднаш ја имам допрено до ѕид и тоа кај мене во двор без последици по браникот
Јас немам фантазии туку само си кажувам во контекст на темата дека не дозволувам маркетингот да ми диктира што јас треба да возам туку ќе возам она што ми е мене ќеф.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #57 на: 09 Април 2013, 13:15:57 pm »
Година ипол возам кола која е бензинец, седан и заден погон без серво,абс дури ни вакумска пумпа со гуртни напред место дискови и досега сум немал проблем
сум возел на дожд, сум паркирал  и сум правел и егзибиции со неа. Досега само еднаш ја имам допрено до ѕид и тоа кај мене во двор без последици по браникот
Јас немам фантазии туку само си кажувам во контекст на темата дека не дозволувам маркетингот да ми диктира што јас треба да возам туку ќе возам она што ми е мене ќеф.

Убаво кажано. Само што со тек на времето, „ќефот“ ќе се трансформира во „тоа што можам да си го дозволам“...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #58 на: 09 Април 2013, 13:18:37 pm »
Регистрација,осигурување,сервиси ја прават таа бројка од 3+К евра?

- Регистрација
- Каско
- Сервиси
- 2 комплета зимски гуми
- Фолии
- Аудио

итн..

- Дивоградба со надградба...

Кога е расцепкано не се осеќа, ама кога ќе удриш рачуницата ... :'(

Инаку без аудио, фолии, куферот со носачите и дополнителниот издаток за зимски гуми со бандажи сумата е 126,387 ден.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #59 на: 09 Април 2013, 13:19:34 pm »
А кога ќефот е поефтин од тоа што можам да си го дозволам? :D
Бидејќи реално кај мене дома да дадам зелено светло ќе ми купат некој хеџбек од 2000 и некоја.