Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 430423 пати)

Отсутен Auto

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 519
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #30 на: 26 Март 2013, 22:16:18 pm »
^ Некако повеќе ми делува како реден шестак? Или не?

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #31 на: 26 Март 2013, 22:29:20 pm »
Затоа рече "донекаде". ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43373
 • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #32 на: 26 Март 2013, 22:31:04 pm »
Точно. Сепак, надежта дека ќе возам RX-8 останува ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 519
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #33 на: 26 Март 2013, 22:45:11 pm »
RX-8 со 3.0 V6.Заби ке четкам секое сабајле на тоа хромот. Забегав.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #34 на: 26 Март 2013, 22:49:00 pm »
Ako ima V16 motor kako BMW 767Li da praime muabet.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43373
 • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #35 на: 27 Март 2013, 07:52:52 am »
Не ми треба. Ми треба отприлика истата сила и истата потрошувачка, со поголема одржливост во живот од ванкелот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #36 на: 27 Март 2013, 08:58:33 am »
Toa da, na site ni treba. Значи 1.0 турбобуст 170кс.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #37 на: 27 Март 2013, 22:29:36 pm »
И потрошувачка градска 5л.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #38 на: 08 Април 2013, 08:08:52 am »
Дали некогаш сте се запрашале колку би ве чинел луксузот да управувате или патувате постојано со сопствен автомобил, наместо со градски превоз, или други видови на транспорт... и тоа цел живот?
Според германско истражување, направено од Motorpresse-Verlag Stuttgart, во последната година повеќе од половина купувачи на автомобили потрошиле  најмалку 22.500 евра за нов автомобил. Тие исто така утврдиле дека еден човек  за 60 години, кои се сметаат за оптимум за управување со автомобил, купува во просек три нови автомобили и пет веќе употребувани автомобили. Вкупната цена за купување и нивната поддршка(одржување) е еквивалентна на просек од 332.000 евра за цел живот.Еве како според Motorpresse-Verlag Stuttgart изгледаат трошоците на еден возач за целиот негов живот:

• 116.900 евра за купување на нови и/или користени автомобили

• 78.900 евра за гориво

• 58.100 евра за осигурување и даноци

• 20.300 евра за паркинг или купување на гаражи

• 16.900 евра за перење и одржување на возилата

• 15.200 евра за резервни делови и гуми

• околу 13.000 евра за потрошен материјал и замена на масло

http://avtoplus.mk/vesti/zanimlivosti/kolku-chini-da-vozish-avtomobil-cel-zhivot

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Auto

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 519
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #39 на: 08 Април 2013, 08:42:22 am »
Кај нас е поразлично малце со париве.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #40 на: 08 Април 2013, 19:07:37 pm »
Напрај математика просек годишно, ќе видиш огромна пара е.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #41 на: 08 Април 2013, 19:37:08 pm »
може да е голема пара,не ми мења ништо во животов
не планирам да се акам со автобуси и возови за некој си 500 евра разлика на годишно ниво

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #42 на: 08 Април 2013, 19:39:30 pm »
500е се само каско и регистрација.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10888
 • 430i
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #43 на: 09 Април 2013, 11:23:27 am »
За 3 години (и нешто ситно) мене колата ме кошта 192,932 ден. без вкалкулирано точено гориво и пари за перење кола и без детските седишта (ца. 20,000ден).

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #44 на: 09 Април 2013, 11:25:30 am »
Регистрација,осигурување,сервиси ја прават таа бројка од 3+К евра?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D