Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 429588 пати)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 846
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2685 на: 09 Јули 2021, 13:36:42 pm »
Ako, super. Terajte pravda. Taman ova e maximum nelogicno. Euroimpex i deckite od tehnicki isto tvrdea deka nema potreba od zapisuvanje, deka se znae deka se fabricki zatemneti, dodeka so toj od tehnicki ne otidovme kaj policaecot tamu. Toj rece treba.

Dali treba/ne treba dali e vednenje kicma ili ne, stvarno ne bi znael. Imam mnogu drugi raboti i problemi na koi treba da im posvet vreme. Zapisuvanjevo vo soobrakjajna me kostase  nekolku dena radi ping-pong inaku ne e poveke od 15 minuti. Za mirna glava se sto treba ke potpisam i sredam, a koga ke sum multilmiloner so visok vreme ke teram pravdi po sudovive. Fakt e deka e ova ultra glupavo i bizarno, ama budzetov se polni vo matna voda i vo siva zona. Plus so samoto toa sto postoi opcija da ti zapise deka imas fabricki temni znaci moze i da te kazni deka nemas. Krajno imas sud i advokati, pa tamu nosi vestacenja, pravilnici i probuvaj pravda da dobies.

I mene naucna fantastika se mi deluvase dodeka ne kaza cicko policaec deka treba da se zapise. Jas na site sto gi znam im preporacuvam da si stavat vo zabeleska deka imaat fabricki temni. Od imanje glava ne boli. Ama sekoj za sebe si odlucuva.
Атестирани фолиите во АМСМ, 2400 денари.
Дужам пиво

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2686 на: 09 Јули 2021, 13:44:10 pm »
Чекај сега, фабрички затемнети или фолии?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 846
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2687 на: 09 Јули 2021, 13:59:28 pm »
Дечково што ми ја продаде колата ми рече дека така ја купил од Порше, фабрички затемнети. На стаклата го немаше ни знакот V, ни па беше запишано во сообраќајна. За 30 мин во амсм завршена работа, впишани се во сообраќајна

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2688 на: 09 Јули 2021, 14:15:44 pm »
"Нормално" дека така ја купил од Порше, зарем ќе каже дека ставил фолии па да му бараш каде е атестот.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8807
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2689 на: 09 Јули 2021, 17:54:41 pm »
Denes na registracija za nekoe cudo, mi proveruvaa dali staklata se stvarno fabricki zatemneti ili folii.
Na covekot posle mene mu beshe vpisano fabricki a mu bile folii pa trgna da se oprava so mvr. Mu posakav mnogu sreka i tolku.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2690 на: 09 Јули 2021, 21:15:25 pm »
Denes na registracija za nekoe cudo, mi proveruvaa dali staklata se stvarno fabricki zatemneti ili folii.
Na covekot posle mene mu beshe vpisano fabricki a mu bile folii pa trgna da se oprava so mvr. Mu posakav mnogu sreka i tolku.

Како проверуваа? Тоа V го бараа?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8807
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2691 на: 09 Јули 2021, 22:04:23 pm »
Najverojatno, poso ne se zainteresirav mnogu da gi prasuvam. Me prasa samo staklata pozadi vpisani li ti se, vikam da fabricki. I otide eden da proveruva.

Do na tehnicki ne gi gledaa samo dokumenti davaa, sega stakla gleda.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2692 на: 10 Јули 2021, 02:09:45 am »
На кои технички одите волку што замараат?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8807
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2693 на: 10 Јули 2021, 07:53:10 am »
Ova beshe PSS zajcev rid

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29149
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2694 на: 09 Август 2021, 19:49:51 pm »

Отсутен packetloss99

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 71
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2695 на: 13 Септември 2021, 11:38:59 am »
Момци, некој да плаќал казна во полиција?

Како е најлесно и најбрзо, на записников апсолутно не се познава ништо што пишува, најверојатно би идел до најблиска станица за повеке информации.

Инаку ми пишаа казна за брзо возење, на магистрален пат Штип-Кочани кај што е 70 ограничување, ме блицнаа со 90.. иако тука бичат 100-120 тешки да важи законот за сите 

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54741
  • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2696 на: 13 Септември 2021, 11:57:47 am »
Колку е казната? 10еур? Или се рачуна за "населено" па е 22.5?

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2697 на: 13 Септември 2021, 12:19:01 pm »
Директно во самата станица сакаш да платиш? Најбрзо е преку нивни терминал со картичка, како што плаќаш за возачка/пасош/слична документација.

Јас им имам доставено уплатница, само проверуваат кога е платено и дали е во соодветна временска рамка.

Отсутен packetloss99

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 71
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2698 на: 13 Септември 2021, 12:39:57 pm »
Колку е казната? 10еур? Или се рачуна за "населено" па е 22.5?

10eur е

Директно во самата станица сакаш да платиш? Најбрзо е преку нивни терминал со картичка, како што плаќаш за возачка/пасош/слична документација.

Јас им имам доставено уплатница, само проверуваат кога е платено и дали е во соодветна временска рамка.

За казна е, ако може во станица е олдично! На лице место ми кажаа во пошта или во банка, ке видам денес па споделам инфо

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2699 на: 13 Септември 2021, 12:49:08 pm »
Сериозно, за 10 евра казна ...каква земја човече.