Автор Тема: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја  (Прочитано 73337 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #30 на: 27 Февруари 2013, 13:37:33 pm »
Веќе направија одлична и соодветно ценовно рангирана лимузина.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #31 на: 27 Февруари 2013, 13:39:11 pm »
Bev ednas vo Mida i mi se zgrozi od cenite.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #32 на: 27 Февруари 2013, 13:49:31 pm »
Нормално дека ќе ти се згрози... Пошто сигурно кога идеш у продавница што вика „Се’ по 99 денари“ бараш попуст...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #33 на: 27 Февруари 2013, 15:21:08 pm »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #34 на: 27 Февруари 2013, 15:36:44 pm »
Па и наше видео имаме како работи ова.. Не ни требаат оние.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #35 на: 27 Февруари 2013, 15:42:49 pm »
Немаме со удар и со рачна ;)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #36 на: 27 Февруари 2013, 23:26:04 pm »
Волво не е под Форд. (ете Класниот да ти бил побрз од мене :))

Автоматското сопирање, мислам дека прво се појави кај Мерцедес Ес класа. Автоматското паркирање првпат го имам видено кај Лексус, не кај Форд или Волво.

знам дека волво не е под форд више... зборев за периодот кога излезе новината...

а автоматското паркирање ти си видел прво или слушнал за него... провери кој прв патентирал, па ке дознаеш...

инаку волво е лидер во иновации да не кажам се, ама скоро се од гаџетите вклучени во едно возило што се појавуваат низ годинитие, е продукт и иновација нивна...

сега кинезите мама ке му расплачат...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #37 на: 27 Февруари 2013, 23:46:35 pm »
Цитат
A commercial version of automatic parallel parking was introduced by Toyota Motor Corporation in Toyota Prius in 2003.
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_parking

Друга која иновација е од Volvo?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #38 на: 28 Февруари 2013, 00:24:30 am »
нема иновации, волво се копиранти, ти си нај паметен... пардон, вики е нај паметна... а пишана е од луге...

кој прв клима вгради?
кој прв аирбег вгради?
кој прв серво волан вгради?
кој прв елкетрика на прозори?
кој прв елкетрика на ретровизори?
кој прв греачи на стакла?
кој прв автоматско кочење?
кој прв греачи на седишта, подесивост на волан и во висина и во длабочина, мотор во комерцијални возила со повеке од 4 цилиндри, атомско полнење на сигурносен каиш, потенциомер на шалт табла, халогени и предни и задни, рогови и стадарди за удар фронтален, аср уред, атомско полнење на прозори, гпс локатор....

провери па пиши... и да, прашај ја вики, она се знае, а нејзе ја пишува...? кој...? господ? или обични луге како ти и јас...

уствари знаеш што... не мора да ми одговориш, информирај се за себе... а админот може да ја избрише темава, се покајав више што ја отворив... немам намера да се докажувам, во друг правец ја однесовте темата...

админ бриши ја темава... или мене избриши ме како оној што ја отворил.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #39 на: 28 Февруари 2013, 00:37:33 am »
onak за volvo се нервираш како дете да ти ругаат,chill out :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #40 на: 28 Февруари 2013, 00:43:12 am »
абе брат... не се нервирам за ВОЛВО... се нервирам за она што г посочив во темите за комуникација со администрација, а тоа е нетрпението и паметувањето... се појавува како црв-вирус и на овој форум, а барем го немаше тоа овдека... една од главните причини што сум тука сеуште... темава беше за нешто друго а не за паметување и докажување кој прв што направил... само ете, им личности кои тоа ги тангира а не поентата и с’ржта-суштината на една ваква тема која ке ја отвориш со почнување и копање по историјата... они се спремни на се тоа да плукнат за да докажат некој мал небитен факт копајки докази и пастирајки линкови од нерелевантни веб сајтови...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #41 на: 28 Февруари 2013, 00:51:28 am »
Онак, полека смири се, вдиши издиши! Кога веќе тврдиш дека Волво е лидер во иновации на скоро се тоа треба да го поткрепиш со некој доказ. Познато е дека на форумов секој си ја велича својата марка и многу е нормално се што ќе се пише да се провери. Зошто би ти верувал дека не ме лажеш? Ако не ти е легитимен извор Википедија дај друг.

И првото воздушно перниче е вградено во Мерцедес С-класа во 1981-ва како опција :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #42 на: 28 Февруари 2013, 02:46:21 am »
немам намера да се докажувам, во друг правец ја однесовте темата...

админ бриши ја темава... или мене избриши ме како оној што ја отворил.

Онак, жити реакцијата... Изгледа требаше да кажеш дека темава е исклучиво само за величење на Волво и за ништо друго...

знам дека волво не е под форд више... зборев за периодот кога излезе новината...

а автоматското паркирање ти си видел прво или слушнал за него... провери кој прв патентирал, па ке дознаеш...

инаку волво е лидер во иновации да не кажам се, ама скоро се од гаџетите вклучени во едно возило што се појавуваат низ годинитие, е продукт и иновација нивна...

сега кинезите мама ке му расплачат...

- Волво е под Џили од декември 2008, што ќе рече, пред новината што ја посочуваш.
- Според информациите што можам да ги најдам, системот го измислиле Warren T. Good и Jacob E. Vilhauer, Jr.(од САД се и двајцата) во 1985, а го патентирале во април 1988.
- Со оглед на тоа што не посочуваш соодветен веродостоен извор за тврдењево, чудно ти е што има реакции за истото?
- Сега за сега, Кинезите сосема солидно го менаџираат Волво, и се надевам дека ќе продолжат така.

Никој у ниеден момент не рече дека Волво не се иновативни или дека не придонесле во огромна мера особено на полето на безбедноста, али една ствар е што они самите измислиле, направиле и/или патентирале, а друга ствар е што било веќе измислено, а они го имплементирале.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја
« Одговори #43 на: 28 Февруари 2013, 10:57:34 am »
Убава е темата и би требало да има за секоја марка вакава тема каде ќе се дискутира за тој бренд, да се пишува за нови модели, стари модели, иновации.
Не би требало да се дозволи тролање или омаловажување на тој бренд во таа тема, затоа што има доволно теми за тоа.

Но кога се објавуваат работите би требало бар линк да има до истите, не само да се велича беспотребно.
Никој не вели дека Волво како бренд има огромен придонес во автомобилскиот свет пред се во поглед на безбедноста, но некој од страна ќе прочита некои податоци, ќе си ги врзе во крпче и утре на милионер може да му избега милиончето затоашто недоволно се информирал :)

Прв автомобил со клима
Прв автомобил со воздушно перниче
Прв автомобил со серво
итн.


Впрочем еве една корисна листа за сите суперлативи кај автомовилите и кој во што бил прв каде:

 - First transverse front-wheel drive I5 - 1993 Volvo 850
 - First Blind Spot Intervention System - 2005 Volvo S80
 - First shoulder belts - 1959 Volvo PV444/544
 - First standard shoulder belts - 1959 Volvo 122
 - First side airbags - 1995 Volvo 850

Онак, немој да мислиш дека имам нешто против Волво или уште помалку против тебе, те молам продолжи ја темава како што започна :)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Малку зачистено.

Искрено, се надевам дека Volvo ќе живне со Џили. Додека беше под Форд не дека им беше лошо, ама некако целата Premier Automotive Group на Ford како да беше тргната на страна. Кинезиве имаат многу пари, и иако реалноста е дека го купија Волво заради know-how и технологија, очигледно е дека и на Волво му прија мање-више непресушен извор на пари.