Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1217336 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5438
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8385 на: 15 Мај 2024, 11:57:41 am »
Сигурно ќе земат да проверуваат пред да ги качат :)
Не ми работи мерачот за боцата, ќе треба двајца да го клачкаат меганот еден да седи начучулен со увото на боца :D
Na nikogo ne im rabotat. Sekogas pokazuvaat full.
Jas ko za belja godinava idam do Tasos, samo kaj mene ne se poznava deka e na plin :D
Nema valjda da proveruvaat soobrakajni na sekoe vozilo, a vo slucaj da proveruvaat bidejki meracot e rasipan ne znam kako ke dokazam kolku ima vo bocata iskreno, sekogas pokazuva na full.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8386 на: 15 Мај 2024, 13:08:19 pm »
Сигурно ќе земат да проверуваат пред да ги качат :)
Не ми работи мерачот за боцата, ќе треба двајца да го клачкаат меганот еден да седи начучулен со увото на боца :D
Na nikogo ne im rabotat. Sekogas pokazuvaat full.
Jas ko za belja godinava idam do Tasos, samo kaj mene ne se poznava deka e na plin :D
Nema valjda da proveruvaat soobrakajni na sekoe vozilo, a vo slucaj da proveruvaat bidejki meracot e rasipan ne znam kako ke dokazam kolku ima vo bocata iskreno, sekogas pokazuva na full.

Де бе. Како може фул да покажува.
Федерфуфната исправна ли ти е?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8387 на: 15 Мај 2024, 13:38:53 pm »
Како што сум и пишал на темава :

Лефкада (06 - 13 јули)

Да и се вратам на убавицава после 7 години. Не ми треба навигација до таму и низ островот.

Сместување:


- Првично сакав да одам во сместувањето во кое сум бил двапати, се наоѓа во Agios Ioannis, на запад од главниот град.
Газдарицата ја имам на Фејсбук и знам да си пишам чат-пат. Првично не примаа резервации, за да на крај излезе цена од 900 евра за 8 ноќи  ;D
Го дале сместувањето да го менаџира агенција, го акнале и на Букинг и тоа е резултатот.

Во меѓувреме (за среќа и како бекап), средината на февруари резервирав сместување на излезот од главниот град кон западните плажи.
385 евра за 7 ноќевања. Има free cancellation до 21 јуни, засега ми немаат наплатено ништо, најверојатно и таму ќе одиме.
Што се однесува за главните трошоци, еве нешто:Излегува некаде 600 евра за сместување, гориво, патарини, кредит на грчката СИМ и патничките осигурувања.
Очекувам таму да се потрошат уште минимум 400-500 евра, па некаде вкупно би дошло 1100 евра (за двајца).

Од план, ова би било нешто:

Плажи:

Pefkoulia (Deck Beach Bar)
Milos (бродче од Agios Nikitas)
Kathisma (Copla Beach Bar)
Avali (Avali Bar)
Megali Petra
Gialos (Medusa Beach Bar)
Egremni (Ionian Princess бродче од Vassiliki)
Porto Katsiki
Agiofili

Места:

Gaidaros Canteen (Avali)
Amente Restaurant & Cocktail Bar (Drimonas)
Rachi Restaurant (Exanthia) / Fly Me Sun & Stars Bar (Exanthia)
360 Lefkada Bar (над Milos)
таверна - Oasis (над Egremni)
пица Zimis (Lefkas)
гиро Daltons (Lefkas)
пекара Argiros (Lefkas)
Xartes Cocktail Bar (Lefkas)

Светилник - Cape Lefkatas
Манастир - Faneromeni
Црква - Св. Илија (Ammokampos)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сицилија (крај на септември или почеток на октомври)

Иако ми беше планиран Кипар, а моја желба беше Сардинија - сепак ќе ја оставиме Сардинија за некое наредно лето, но повеќе ноќевања (минимум 10).
Сицилија ми е во план за 8-9 ноќевања, со поделба на сместувањето 50-50 помеѓу Катанија и Палермо. Летови уште не сум резервирал, можно е да одиме со уште еден пар.

Направив доста добар почетен план:

Трошоци до Софија:
Гориво (460km)
6.5L/100km x 78 денари/L = 507 денари
507 денари  x 5 = 2500 денари
40€

Вињета (месечна) = 27 лева
14€

Паркинг аеродром (parkandfly.bg) = 77 лева
38€

Летови:
RyanAir (гледано на 11.04.2024)

Софија - Катанија (07.09, сабота, 06:00 - 06:50)
Катанија - Софија (15.09, недела, 22:05 - 00:50)
   1. Basic (1 small bag) = 95€ + 20€ за седиште = 115€
   2. Regular (1 small bag + 10kg overhead bag + седиште) = 142€
   2. Plus (1 small bag + 20kg check-in bag + седиште) = 162€

Вкупно (Basic + Plus) = 277€
Вкупно (Regular + Plus) = 304€

Сместување:
Катанија 07.09 (сабота) - 11.09 (среда)
200-250€
Палермо  11.09 (среда) - 15.09 (недела)
200-250€

Rent-a-car:
http://www.locautorent.com (без депозит, Toyota Aygo, 9 дена) = 360€

Места:

Catania
Taormina
Syracuse
Noto
Ragusa
Palermo
Cefalu

Плажи:

Fontane Bianche Beach
Isola Bella Beach
Cefalu Beach
Mondello Beach
San Vito Lo Capo Beach
« Последно менување: 15 Мај 2024, 14:00:29 pm balanar »

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8388 на: 15 Мај 2024, 13:59:54 pm »
Нешто слично:
Лефкада (Агиос Никитас) 7 ноќевања 8 дена
Плажи и оддалеченост (повратно):
Плажа Ammoussa - 67км
Плажа Porto katsiki - 56км
Плажа Milos beach - 5км
Плажа Agiofili - 53км
Плажа Egremni - 44км
Плажа Kathisma - 5км
Плажа Pefkoulia - 12км
Плажа Megali Petra - 16км
Вкупно - 258км + 100-150км (јадење, шетање, водопади, градови) = 400км (боца плин)

Трошоци:
- Сместување 500 евра (7 ноќи за 2ца со free cancellation на Booking)
- Гориво за 1250 км - околу 850км отворено + 400 градска (1 боца плин до таму, 1 боца плин таму и 1 боца за назад) - 1740 денари (40л) + 72 евра (80л) = 100 евра, а можеби и помалку бидејќи не ми е точна пресметката за потрошувачка на 100 километри (излегуваат непредвидени километри)
- Cosmote картичка 5 евра +12 кредит = 17 евра
- Патничко осигурување од Сава VIP пакет = 1080 денари (за двајца) = 17.5 евра
- Плус 500 евра таму (паркинг+храна и ресторани)
Се на сѐ 1150 евра за двајца + голем сервис на колата.

На тема плин - не може да докажат без посебни скенери колку плин има внатре, мерачот не чини.
« Последно менување: 15 Мај 2024, 14:06:29 pm nestor04 »

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5438
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8389 на: 15 Мај 2024, 14:53:47 pm »
Сигурно ќе земат да проверуваат пред да ги качат :)
Не ми работи мерачот за боцата, ќе треба двајца да го клачкаат меганот еден да седи начучулен со увото на боца :D
Na nikogo ne im rabotat. Sekogas pokazuvaat full.
Jas ko za belja godinava idam do Tasos, samo kaj mene ne se poznava deka e na plin :D
Nema valjda da proveruvaat soobrakajni na sekoe vozilo, a vo slucaj da proveruvaat bidejki meracot e rasipan ne znam kako ke dokazam kolku ima vo bocata iskreno, sekogas pokazuva na full.

Де бе. Како може фул да покажува.
Федерфуфната исправна ли ти е?
Se zaglavuva toj meracot/plovakot taka mi imaat kazano. Jas si meram so kilometraza ne se vodam po nisto drugo.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5140
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8390 на: 15 Мај 2024, 14:57:09 pm »
Јас го менав  тоа над боца шо е мерачето, беше заебано и ради него не пушташе информација, го менав требало празна да е боцата за да се калибрира, еве две години никако да одам за 5 мин работа да го калибрираат :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8391 на: 22 Мај 2024, 21:54:34 pm »
https://flyover.imet.gr

Гужви низ Солун. Еве ви сајтче да пратите сообраќај во живо.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8392 на: 22 Мај 2024, 22:00:14 pm »
https://flyover.imet.gr

Гужви низ Солун. Еве ви сајтче да пратите сообраќај во живо.
Аааа браво, корисно.

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8393 на: 23 Мај 2024, 07:26:06 am »
Корисно, ај гес, ама не се добива истово со Google Maps?

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4095
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8394 на: 23 Мај 2024, 09:05:49 am »
Мислам дека изворот на податоци е различен. Системов ви требало да користи сензори и камери кои ги имаат поставено на овој дел и покажува попрецизно одколку податоците кои google maps ги добива од телефоните. Мада у реалност не би требало да има некои големи разлики па да се заебеш. Само за овој дел да го користиш системов и нема некоја смисла, ако веќе цело време користиш google maps/waze.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8395 на: 23 Мај 2024, 12:18:13 pm »
Како бекап убаво е да се има ова.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 658
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8396 на: 23 Мај 2024, 12:36:43 pm »
odel li nekoj posledno vreme za valona preku ohrid? do sega sum odel preku kosovo i mi e odlichen toj pat. za ohrid ne sum bil so godini i nemam pojma kako e nashiov vechito nedovrshen "avtopat" a vo albanija ne sum bil nitu ednash preku nasha granica.. ne znam kakvi se patishtata (ne za krivini) dali se tesni i so dupki.

Отсутен fuzzjaw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 318
 • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8397 на: 23 Мај 2024, 14:47:31 pm »
Од Скопје до Кичево е во ред, од Кичево до Охрид е апсолутна мизерија. Дупки, набран асвалт, лошо обележани ленти, за нигде е.

До Ќафасан преминот е супер, нов асвалт имаш нагоре накај самиот премин. После низ Албанија е така-така, до Елбасан патот е малку незгоден за возење. Не толку ради дупки колку ради то шо не е најширок и имаш едно чудо пешаци и рандом постојки со глупости. Од Елбасан до Тирана е автопат, натаму исто мислам од Тирана до Валона патот е убав.

Ако ти е убав патот преку Косово, јас би терал преку него, чисто за да не ја е*аваш колата по дупкиве низ МК. Албанија е помал проблем.

Присутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 951
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8398 на: 23 Мај 2024, 14:59:24 pm »
У Солун е секогаш гужва, што ке ти е мапа да ти покажува. :D

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8399 на: 10 Јуни 2024, 20:04:04 pm »
@vladic3110 - Ти беше до Василики повеќе пати.

Дај некој контакт ако имаш натаму, не знам како да најдам едно бродче што оди од Василики до Егремни (3 часа) и Кацики (се закотвува пола саат - саат далеку од плажата) - дали и сезонава ќе врви.

https://www.facebook.com/share/CbiWdbRbtJqJ6GYU/?mibextid=qi2Omg

Слабо нови постови, а имам одено со ова во 2017-та, добра беше турата. Им пишав на ФБ...
Сакам да ги избегнам скалите + пешачењето до и од Егремни. За слики/видео од горе - дрон имам :)