Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197432 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #705 на: 21 Јуни 2015, 13:12:25 pm »
Мене многу работи ми врши и пешачкиот мод на Гармин. Има детални упатства како да се дојде од точка А до точка Б, со се менувања на јавни превози како автобуси, трамваи, метроа, и со имиња на сите станици на рутата на јавниот превоз. Одлична работа за шетање и разгледување на знаменитости во поголеми градови, ама на жалост мислам дека Гармин од годинава престанаа да ги одржуваат тие мапи. Треба да проверам.
И да, Гарминот добро држи сигнал во улици меѓу облакодери (сите 3-4 модели кои сум имал прилика да ги користам).

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #706 на: 21 Јуни 2015, 14:57:41 pm »
Нема врска не сте у право. Исто како и јас.
Немате појма.
За еднаш или два пати во годината ке си купам мапа, на хартија и ке си стигнам до дестинацијата.
За поише пати ке си патувам со мобилен. Екстра ке ми биде. Башка има и мапи колку сакаш и тоа за Џ.
А преку годината за да не ми седи за џабе хартиената мапа или карта, ке си ја користам како подметач кога ке сечам нокти у соба.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #707 на: 21 Јуни 2015, 15:09:32 pm »
... за да не ми седи за џабе хартиената мапа или карта, ке си ја користам како подметач кога ке сечам нокти у соба.

Иронијата е изгубена, за некои...  ;)





Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #708 на: 21 Јуни 2015, 15:35:22 pm »
Ц ц ц ... Какви мрчатори...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #709 на: 30 Јуни 2015, 15:58:20 pm »
Затоа што не сум доволно богат да имам дедициран уред за навигација, дали некој може да ја оцени реално CoPilot free навигацијата за Андроид?
Here maps ми откажа послушност на таблетот, ни после мастер ресет не сака да упали.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #710 на: 30 Јуни 2015, 16:06:01 pm »
ја немам добро искуство со CoPilot,кај другар на Alcatel Idol си тераше топ,го инсталирав ја истото .apk и кај мене на Нексус 5 после 30-40 минути мрзнеше,па мора да стопираш сервис,па да ја упалиш поново.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #711 на: 30 Јуни 2015, 17:10:37 pm »
ја немам добро искуство со CoPilot,кај другар на Alcatel Idol си тераше топ,го инсталирав ја истото .apk и кај мене на Нексус 5 после 30-40 минути мрзнеше,па мора да стопираш сервис,па да ја упалиш поново.

Мислев како апликација за навигација, дали си ја врши работата прописно (барем додека работи кај тебе ;D). На таблет ќе работи, имам телефон како бекап опција.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #712 на: 30 Јуни 2015, 18:35:27 pm »
пре би iGo за користење,иако за инсталација е покомплицирана.иначе си ја врши работата,и тоа добро си ја врши

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #713 на: 07 Јули 2015, 10:00:51 am »
CoPilot тапа тапосана во споредба со Here Maps.
Ни брзина по GPS, ни ограничувања колку се... Интерфејсот ко мапа на GTA San Andreas... Разочаран.
Веќе избришана, ќе се потрудам да инсталирам iGo.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #714 на: 07 Јули 2015, 10:08:03 am »
Ти си тапа :)

Од се што наброја дека нема, има.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #715 на: 07 Јули 2015, 10:46:09 am »
Бесплатната најнова верзија нема. Кракнатата работи само на телефони бидејќи е постарата верзија.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #716 на: 07 Јули 2015, 11:35:36 am »
Kога се враќав од одмор, копилотот ми откачи скроз. На автопат, обиколницата кај Солун ми збореше цело време Turn Around и Sharp Left :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #717 на: 07 Јули 2015, 13:56:56 pm »
Јас сеа се опремив со повеќе мапи.
Ставив OsmAnd, Navmii и Offline Maps.

Ќе видиме која е најдобра.

Иначе јас со кракованата CoPilot спасив еднаш глава од казна. Демир Капија после тунелот. Тука е 80 дозволено јас ја стапнав 120. Почна да свири као 80 да возам. Намалив на 90 (спрема шал табла...што е малтене 85) и на стотина метри џандари со радар. Ќе налепев упм.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #718 на: 07 Јули 2015, 14:06:48 pm »
......

Мене HereDrive+ ме има спасено барем десетина пати од сликање со пиштењето за ограничувања. Тука е премногу лесно човек да се занесе. Една од најдобрите функции на навигацијата, иако знае да биде досадна некој пат.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #719 на: 07 Јули 2015, 15:26:08 pm »
Бесплатната CoPilot не чини. Само премиум верзијата.

Од бесплатните најдобра е Here. Потоа тука некаде е Osmand, па потоа MapsMe. Тие се добри навигации.