Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197392 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #735 на: 05 Август 2015, 09:23:32 am »
Верувам дека проблемот настанал кога не била прецизна локацијата на возилото и сметал дека си на погрешната страна на автопатот или нешто слично. Штом потоа се поправил.

Зошто би ставал други мапи кога имаш лајфтајм апдејт?

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #736 на: 05 Август 2015, 09:50:16 am »
Па не знам дали се подетални, затоа и прашувам. Ако се подетални каде што ти ја дава секоја адреса би сакал да ставам од тие. Не сум задоволен со нивните официјални мапи барем за мапите за Македонија и Бугарија. Сега ќе одам за Грција па ќе видам како ќе се покаже таму.

Пример, во БГ ја впишав адресата на Хотел Сандански во Сандански и ме однесе на место кое беше на некои си 500-600 метри од хотелот. Морав на старомоден начин да го барам хотелот, со прашување. Па додека сконтав дека сфетофара (по Б'лгарски) се устари семафори но за тоа у друга прилика  ;D.
Во МК има многу градови, чак и Скопје што имињата на улиците воопшто ги нема. Не сум провервал ама колега со мене што работи од Хром кој исто така користи гармин вели дека дел од улиците во населбата воопшто не му ги дава на мапата. За помалите градови муабет да не правиме.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #737 на: 05 Август 2015, 10:09:49 am »
Ulici vo mkd menuvaat iminja kako im tekne. Von balkan koga sum koristel garmin,nemalo utka.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #738 на: 05 Август 2015, 11:04:03 am »
Купив гармин од Сет со лајфтајм апдејт на мапи.
...
2. Дали тие отклучените мапи се исти како и мапите на официјалниот сајт на гармин или се подетални?

Koja мапа ја има сега, и која верзија?
(пишува во Settings, под некое мени со име нешто како maps info)

Иначе тешко да најдеш подетални мапи од тие на Навтек, башка за последната верзија (2016.10) пишува:

    Features:
Includes full country coverage for Western Europe and many countries in Eastern Europe (View Map for details).
Includes increased detailed coverage for Bulgaria, Croatia, Kosovo, Republic of Macedonia (FYROM), Romania, Serbia, Turkey and Ukraine.
...
https://buy.garmin.com/en-IE/GB/maps/on-the-road-maps/city-navigator-nt/city-navigator-europe-nt/prod6299.html

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #739 на: 05 Август 2015, 11:42:34 am »
Тоа за менување улици кај нас од страна на властодрШциве како ќе им текне е друга работа. Јас зборам дека многу улици ги нема на гарминот, односно воопшто не се именувани. Нека ги стават барем претходните имиња кога веќе менуваат ако веќе не ги ставаат новите, мада мисам дека не е во тоа проблемот.

Не знам на кој принцип гармин врши апдејт, дали бараат од некој државен орган од кај нас апдејт, пример од Министерство за Транспорт и Врски или пак ги прават апдејт од друга база на податоци не знам. Логично е надлежното министерство да им ги дава тие податоци, пошто мењаат имиња на улици, прават нови, мењаат патна сигнализација итн.

Сум приметил дека на наплатната рампа кај Куманово и таа пред Скопје кога се иде од кај Куманово гарминот точно дава информација за секоја промена на ограничување на брзината со промената на соодветниот знак, односно знакчето на гарминот се менува одма штом ќе се пројде соодветниот сообраќаен знак, многу прецизно во случајов.

Мое лично мислење мапите за МК и БГ не им се толку детални ко за другиве земји.

Едит: Касно видов дека и Van пишал.

Поледен апдејт правев во Јануари и проблемите кои ги опишав се од тогаш. Дома се прибирам во Недела па друга половина на Август ќе се иде за Грчка така да тогаш не му бега уште еден апдејт.
Имаш ли информација за првото прашање?
« Последно менување: 05 Август 2015, 11:48:10 am Дибидус »
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #740 на: 05 Август 2015, 16:26:17 pm »

Немам поим дали пиратирани мапи би смениле нешто за твојот статус за лајфтајм апдејт. Ама знам дека мапите се во фајлови кои можат да се извадат и рачно од системските фолдери.

На форумот линкан некоја страница поназад, 100% ќе ти одговорат на прашањата.
Дали и како се исплати сето ова, зависи од тебе - и од второто прашање.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #741 на: 05 Август 2015, 22:32:07 pm »
друга половина на Август ќе се иде за Грчка така да тогаш не му бега уште еден апдејт.
Имаш ли информација за првото прашање?

јас го имам апдејтот 2015.40, како последен апдејт пред 2016.10 да излезе... ти чим си во јануари, немаш понов од 2015.10...

морам да ти кажам да припазиш во грција на локалните патишта, кај што ограничувањето е 60-70 не ретко на гарминот вели 90. пази сега, возиш, ти покаљжува 90, наидуваш на знак 50, коректно реагира, веднаш се менува, ама кај што завршува таа делница и има прешкртан знак 50, под него 70, на истото место на гарминот се враќа пак на 90... за на втопати и брзи делници нема утка, ова е само за по локални улици... сакам да кажам, припази малку по тоа прашање... а со апдејтот што го имам, не ми се деси да не ми ја прикаже некоја улица во скопје... или во грција, или србија или бугарија, или хрватска.. сегде го пробав... абе земјени патчиња ги вади... незнам како е за албанија, пошто лани кога бев само главните улици ги вадеше.... сега онака кога го расчепкав, му задодав рута до албанија, како што видов по мапата, пак е исто, само главни улици...

да повторам уште еднаш дека ова како проблем во грција со ограничување на брзините го приметив уште пред 1 месец одприлика... и не е локализирано на едно место туку сегде низ грција... на другите места кај што го пробав, нема проблм, точен е што се вика во метро и со знак...
« Последно менување: 06 Август 2015, 00:33:33 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #742 на: 09 Август 2015, 22:48:21 pm »
ova garmin 2016.10 e locked.
uspea nekoj da ja stavi na ured?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #743 на: 09 Август 2015, 23:03:35 pm »
Може да се отклучи со алатки за тоа. Ама многу полесно ќе ти биде да симнеш отклучена мапа. Има на линкот од андергроунд-гпс форумот, некоја страница поназад што ја постирав.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #744 на: 10 Август 2015, 11:32:22 am »
ova garmin 2016.10 e locked.
uspea nekoj da ja stavi na ured?

Имаш таму еден tool во зипот за отклчување. Ги ставаш таму мапите кои веќе си ги ископирал на СД картицата и му правил unlock.
2 мин работа.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #745 на: 03 Септември 2015, 00:05:05 am »
Не  знаев каде,па ваљда тука е најсоодветно да прашам.

Сакам да купам ГПС навигација,конкретно оваа- http://setec.mk/Phones-Navigation/GPS/GARMIN-Nuvi-52LM-special-new-design--LIFETIME-MAPS-EASTERN-EUROPE39901  па ме интересира дали некој го има и дали се добри ? и прашував за паркинг сензори со екран,ми кажаа во новус ми се чини,дека цената е 6 илјади или 7.Лаик сум за овие работи,можда ќе е смешно,но...дали може на тој екран,да се инсталираат мапи и да се користи И како ГПС уред ? да не ми испадне така поисплатливо+покорисно ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #746 на: 03 Септември 2015, 00:23:25 am »
Garmin-от од Сетек ти е супер избор.

Колку што знам, не можеш екранот за паркинг сензорите да го користиш за ГПС.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #747 на: 03 Септември 2015, 00:58:11 am »
друга половина на Август ќе се иде за Грчка така да тогаш не му бега уште еден апдејт.
Имаш ли информација за првото прашање?

јас го имам апдејтот 2015.40, како последен апдејт пред 2016.10 да излезе... ти чим си во јануари, немаш понов од 2015.10...

морам да ти кажам да припазиш во грција на локалните патишта, кај што ограничувањето е 60-70 не ретко на гарминот вели 90. пази сега, возиш, ти покаљжува 90, наидуваш на знак 50, коректно реагира, веднаш се менува, ама кај што завршува таа делница и има прешкртан знак 50, под него 70, на истото место на гарминот се враќа пак на 90... за на втопати и брзи делници нема утка, ова е само за по локални улици... сакам да кажам, припази малку по тоа прашање... а со апдејтот што го имам, не ми се деси да не ми ја прикаже некоја улица во скопје... или во грција, или србија или бугарија, или хрватска.. сегде го пробав... абе земјени патчиња ги вади... незнам како е за албанија, пошто лани кога бев само главните улици ги вадеше.... сега онака кога го расчепкав, му задодав рута до албанија, како што видов по мапата, пак е исто, само главни улици...

да повторам уште еднаш дека ова како проблем во грција со ограничување на брзините го приметив уште пред 1 месец одприлика... и не е локализирано на едно место туку сегде низ грција... на другите места кај што го пробав, нема проблм, точен е што се вика во метро и со знак...

Баш го приметив ова со знациве во Грција сега кога бев сигурно на едно 7-8 места најмалку од граница до втор крак (Сарти). Инаку ова со улициве уште е проблем, го апдејтирав со најновите мапи и еве улицата каде што живеам не ја дава но и за тоа има решение. Сакаш да одиш некаде а улицата која ја бараш не ја дава, ги вадиш координатите од google earth, ги внесуваш во гарминот и вози Мишко, нема промашај.

Не  знаев каде,па ваљда тука е најсоодветно да прашам.

Сакам да купам ГПС навигација,конкретно оваа- http://setec.mk/Phones-Navigation/GPS/GARMIN-Nuvi-52LM-special-new-design--LIFETIME-MAPS-EASTERN-EUROPE39901  па ме интересира дали некој го има и дали се добри ? и прашував за паркинг сензори со екран,ми кажаа во новус ми се чини,дека цената е 6 илјади или 7.Лаик сум за овие работи,можда ќе е смешно,но...дали може на тој екран,да се инсталираат мапи и да се користи И како ГПС уред ? да не ми испадне така поисплатливо+покорисно ?

Јас имам сличен, да не речам ист како твојот Гармин Нуви 44ЛМ, колку што можев да видам набрзина твојот има поголем екран а се друго е исто..... зимај и не се мисли.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #748 на: 03 Септември 2015, 01:04:27 am »
Фала многу на двајцата.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #749 на: 03 Септември 2015, 01:39:33 am »
Не  знаев каде,па ваљда тука е најсоодветно да прашам.

Сакам да купам ГПС навигација,конкретно оваа- http://setec.mk/Phones-Navigation/GPS/GARMIN-Nuvi-52LM-special-new-design--LIFETIME-MAPS-EASTERN-EUROPE39901  па ме интересира дали некој го има и дали се добри ? и прашував за паркинг сензори со екран,ми кажаа во новус ми се чини,дека цената е 6 илјади или 7.Лаик сум за овие работи,можда ќе е смешно,но...дали може на тој екран,да се инсталираат мапи и да се користи И како ГПС уред ? да не ми испадне така поисплатливо+покорисно ?

еве ја друже твојата навигација, т.е. таа што сакаш да ја земеш. видеото е од мене снимано:


за рута од 500-600 километри, и требаше пресметка од 4-5 секунди... што да кажа поише... со некои други имам гледано дека воошто и неможе да направи пресметка, или ке се укочи па тоа знае да треае и по 1-2 минути... не реков дека сите се такви (да не ме нападнат одма)... ;D

откако ми прегоре претходната (кинеска некоја скоро 6 години ја имав) на почетокот на летово ја купив оваа, само без лајф тајм апдејти. сам си апдејтирам мапи т.е. редовно ги има по сајтовиве, се наоѓаат... јас сум презадоволен, функционира одлично, брзо итн итн... единствено што ми пречеше е тоа што (бидејки не е лајф тајм апдејти) мемориската беше само 2 гига.. па си докупив друга од 4 гига, ионака децава им требаше за у телефон една...

зимај, и не се мисли.. од дедициран уред за навигација, гармин е СВЕТСКИ ЛИДЕР... нема да се покаеш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време