Автор Тема: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport  (Прочитано 141864 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5092
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #900 на: Септември 15, 2022, 18:18:22 pm »
Мое мислење е да останиш на 5W-40.
Ценава ми е некако многу евтина за тој вискозитет на масло, јас обично масла купувам директно од Германија бидејќи тука имав проблем со DPF филтер и ми светнуваше сијаличката за масло, се работи за Castrol Edge 5W-40,и наместо да го троши маслото, го креваше нивото, го купив истото масло од Германија, еве 7 години нема никаков проблем и покрај тоа што има ремап.

Ќе видиме, времето ќе си каже.

Јас мислам дека потрошувачката на маслото (5-30) ти била сосема нормална, сепак е „потенко“ масло, еве и да имало удел и тоа со сензорот за масло. Мене волку масло ми трошеше Голфот со 1,6 (сервисиран во овластен со Кастрол 5-40).

За оваа кола не е нормална, пошто во овие 14 години се нема случено.

5W-30 не ставам прв пат. 90‰ од промените ми се 5W-30. А и потрошувачката до сега беше потполно иста, било 5W-30 било 5W-40...

Ќе го истерам ова, па наредна ќе ставам поскапо масло, ај да не е до евтиноќата... Ама чисто сумњам, пред да сменам со последново 5W-30 беше токму ова 5W-40 на Манол, нормално си потроши 350-400 милилитри до промена...

Ќе си каже со време...
« Последно менување: Септември 15, 2022, 20:20:11 pm Diesel »

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #901 на: Септември 15, 2022, 19:35:50 pm »
Jas sum mnogu zadovolen od manolot , ama samo vo menjac sum go koristel 75w90 a naredno ke stavam I vo motorot ako najdam so dex1 specifikacija. Inaku sum stavil 5w40 mislam bese aral ama mnogu tropaa ventilite zimno vreme dodeka zagree I odma pak staviv 5w30

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1723
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #902 на: Октомври 17, 2022, 01:20:30 am »
Ме убеди да го купам истово уље (Mannol Elite 5W-40) за во Астата што ја зедов со Z16XER мотор. Го начекав на акција 5L за 18 евра, па зедов две туби..

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #903 на: Октомври 17, 2022, 08:14:15 am »
@DimitarMK Многу ефтино тоа маслото, во МК го најде по таа цена или во (ино)странство?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1723
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #904 на: Октомври 17, 2022, 08:28:57 am »
Во Хрватска - https://www.mall.hr/odrzavanje-automobila/mannol-motorno-ulje-elite-5w-40-5l?tab=description со некој промо код 30% попуст.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5092
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #905 на: Ноември 14, 2022, 18:08:44 pm »
Вчера, 133.548 километри, ставен зимски сет. Со летните проѓени 5.324 километри.

Испран, спремен зимскиот сет...Демонтажа на летен сет и брзински wheels off detail, кој патем се прави при обратна промена - зима на лето, али јеби га... Пак ќе правиме напролет.

Монтирани зимските, со ротација од лани. Ставена бакарна маст троа, затегнати шрафовите на 120 нм. Финално перење до април и монтажа на детално исчистени раткапни...Среден и летниот сет пред складирање...
Да биде full on зимски сетап, и патосниците ги заменив. Платените мокро исчистени, вратени на фабрички подесувања, исто пред складирање...Ме чека round two со Зуки. Здравје, сабота, ако помогне времето... Му бапнав сет ланци во гепек, сеа за сеа.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6204
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #906 на: Ноември 14, 2022, 18:47:46 pm »
Друже ти си се родил во погрешна држава. Да си америка негде да си чистиш вака колите пред двор во некој suburb и снимаш јутуб клипчиња  ;)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5092
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #907 на: Ноември 14, 2022, 19:13:40 pm »
Знам... По повеќе параметри не сум за тука. Скандинавија само.

Јеби га, тргнал штркот да ме носи нагоре, ама бабачко бебе сум бил, сум му стежел и тука ме оставил.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6536
 • хаУс мајстор
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #908 на: Ноември 14, 2022, 19:39:51 pm »
Не си бил ти тежок, торбицата со влажни, помади, креми тежела ;D