Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 56121 пати)

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« на: 18 Декември 2012, 22:10:14 pm »
Pred dve nedeli me udrija vo zadniot branik,  nisto posebno mnogu slab udar bese samo nekolku grebanki i kapaceto sto ja pokriva kukata za vlecenje iskrseno.  Mi se javija od Sava osiguruvanje nekade okolu 4800den ili taka nesto ima procenka, plus novo kapace. E sega me interesira koja e postapkata, spogodba ne sakam u smisla da mi dadat kes pari pa da cekam na transakciska i sam posle da ja pravam. Kako odi postapkata da odam kaj ovlasten serviser i neka ja farba itn itn cel branik, sto treba jas da imam? Izvestaj od Sava osiguruvanje? Pa oni mu plakaat na serviserot ili kako odi???

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #1 на: 18 Декември 2012, 22:25:10 pm »
Ти треба комисиски извештај од Сава и гарантно писмо од нив дека ќе ја платат штетата по фактурата за поправка.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #2 на: 18 Декември 2012, 23:48:07 pm »
Pred dve nedeli me udrija vo zadniot branik,  nisto posebno mnogu slab udar bese samo nekolku grebanki i kapaceto sto ja pokriva kukata za vlecenje iskrseno.  Mi se javija od Sava osiguruvanje nekade okolu 4800den ili taka nesto ima procenka, plus novo kapace. E sega me interesira koja e postapkata, spogodba ne sakam u smisla da mi dadat kes pari pa da cekam na transakciska i sam posle da ja pravam. Kako odi postapkata da odam kaj ovlasten serviser i neka ja farba itn itn cel branik, sto treba jas da imam? Izvestaj od Sava osiguruvanje? Pa oni mu plakaat na serviserot ili kako odi???

а куката ти беше монтирана на кола, значи топчето, или збориш за носачот на куката?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #3 на: 18 Декември 2012, 23:50:15 pm »
Куката што ја има секоја кола за влечење, во случај на дефект ;) Не кука за приколица.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #4 на: 18 Декември 2012, 23:54:00 pm »
зашто знаеш... ако возилото има кука за приколица, во случај на сообраќајка, ке биде крив, ма колку и да е прав...

ако имал таква кука, добро е што и тиа пари му ги понудиле...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #5 на: 19 Декември 2012, 00:07:03 am »
Капаче за кука на навртување, што ја има секоја кола и напред и назад. Ваљда на тоа мисли.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2310
 • Имигрант
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #6 на: 19 Декември 2012, 00:09:56 am »
onak
 Баш ме интересира зошто би бил крив ако има кука... Знам дека секогаш е крив тој што мава од позади...

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #7 на: 19 Декември 2012, 00:37:19 am »
onak
 Баш ме интересира зошто би бил крив ако има кука... Знам дека секогаш е крив тој што мава од позади...

ај скратено ке ти објаснам со примери:

те удрил некој од позади, и тоа на црвено на семафор... ама ти си пивнал некоја чашка.. КРИВ СИ, зашто не си требал да бидеш таму пијан, туку у ткаси и си направил штета на туѓо возило.

те удрил некој од позади, ама ти не си бил регистриран... КРИВ СИ зашто не си требал да бидеш таму, си направил штета на туѓо возило.

те удрил некој одпозади, ама ти си имал кука КРИВ СИ затоа што таа кука не треба да биде таму... си нанел преголема штета на другото возило...

со 30 на саат да се урите, ке си ги изгребете браниците.. ама со 30 на саат и кука, му кинеш и маска и хладњак и перка а во некои случаи и блок може да му пукнеш...


јасно како ден... зато апостои закон за користење исклучиво на ЕВРО КУКИ на кои им се домонтира носечкиот дел со топчето... дури на улица може полиција да те заустави и ако имаш кука закачена на кола да ти пише казна.. мислам дека 150 европски беше казната... нема да ти помогне муабетот дека СЕГА СИ БИЛ ДА ЈА ОСТАВИШ или дека СЕГА ИДЕШ ДА ЈА ЗЕМЕШ приколката... ништо од тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1260
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #8 на: 19 Декември 2012, 00:53:03 am »
И јас не сум знаел дека не смее да се вози со кука, ама многу паметно може и на паркинг да те закачи. Ако е без кука можеби ќе поминеш со гребаница а ако има кука најверојатно е да го скрши браникот зошто таа не апсорбира удар.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6300
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #9 на: 19 Декември 2012, 00:56:41 am »
Ехеее од кога е тој законот со куката...

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #10 на: 19 Декември 2012, 01:22:56 am »
Онак пак шириш дезинформации.

Ништо од ова што го напиша не е точно. Ај кукава може да има допринос можда, ама другово се еден куп погрешни информации со кои можеш да ги донесеш во заблуда членовиве на овој форум.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2310
 • Имигрант
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #11 на: 19 Декември 2012, 02:20:11 am »
Onak
Алкохолот си е на место... За регистрација прашај го Члинк
А за куката....
На југото не се вади куката... Така е ставена во фабрика и до ден денес не е пипната. Не е евро кука зошто во 89 година во застава незнаеле за такво нешто... Што треба јас сега да направам ? Да ја сечам куката? Заради некои дегени што не држат растојание и мислат дека се најбрзи ?

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #12 на: 19 Декември 2012, 02:20:56 am »
Што си е на место за алкохолот и за каква регистрација да го прашам Члинк?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2310
 • Имигрант
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #13 на: 19 Декември 2012, 02:22:54 am »
Па нормално ако си пијан дека ти си крив...
Кога ќе го видиш Члинк прашај го. А иначе ова на Онак се однесуваше :D

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #14 на: 19 Декември 2012, 02:26:27 am »
Од каде тоа дека ако си камен пијан и си чекаш регуларно на црвено а некоја будала те собере од позади ти си крив?

Како тоа е нормално? Според кој закон тоа е нормално?

Од рекла казала муабети ако сте слушнале не значи дека тоа е нормално, а уште помалце дека тоа е така законски регулирано.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.