Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 57876 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #15 на: 19 Декември 2012, 02:33:45 am »
@Onak, Ако ти си пијан а тој те лупнал од позади - тој е крив лупање од позади - Автоодговорност тоа ќе подмири. За тоа што си бил пијан, ќе те репне полиција по друг основ (возење под дејство на алкохол), а не за предизвикување сообраќајна несреќа.
Ако не си бил регистриран (осигуран), немаш право на барање отштета за автоодговорност. Полиција ќе те репне зошто не си возел регистриран, а не дека си крив за предизвикување сообраќајна несреќа.
За кука не знам како е законот сега за сега, ама знам дека ако имаш кука а не ја користиш во моментот,  може да те казнат 300-ки ми се чини.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #16 на: 19 Декември 2012, 02:36:52 am »
Тој за што ќе го фатат за тоа ќе одговара. Дечково што го знае и Дени, што почина во сообраќајка, брзо пред да погине ми кажуваше како кај вардар мебел искачал на Орце Николов и некој што идел по Орце го здрвил. Бил тој пијан и си платил што е пијан, а овој што излегол од споредна си ја покрил штетата за сообраќајката.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #17 на: 19 Декември 2012, 02:37:47 am »
Тоа е тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #18 на: 19 Декември 2012, 02:42:18 am »
Дечки, тој што е виновен за случување на солбраќајната незгода тој си плаќа, односно неговата осигурителна компанија.

Просто е. Кој згрешил во конкретната ситуација, тој е крив.

Јас ако чекам на црвено камен пијан во нерегистрирана кола, Члинк без грам алкохол и со регистрирана ме здрви од позади дека се загледал во некоја. Осигурувањето на Члинк ќе ми плати за колата, а ако сум повреден и за повредите.

Казинте се сосема друга работа, јас ќе си платам за алкохол, нерегистриран, Члинк заради тоа што предизвикал сообраќајка.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #19 на: 19 Декември 2012, 02:45:20 am »
Аха, значи и тоа за нерегистриран го смениле. Едно време немаше право да бараш оштета ако си нерегистриран, сигурен сум дека беше така.  Сепак и тогаш беше кој лупне - тој е крив (за лупнување).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #20 на: 19 Декември 2012, 02:49:12 am »
Дечки, тој што е виновен за случување на солбраќајната незгода тој си плаќа, односно неговата осигурителна компанија.

Просто е. Кој згрешил во конкретната ситуација, тој е крив.

Јас ако чекам на црвено камен пијан во нерегистрирана кола, Члинк без грам алкохол и со регистрирана ме здрви од позади дека се загледал во некоја. Осигурувањето на Члинк ќе ми плати за колата, а ако сум повреден и за повредите.

Казинте се сосема друга работа, јас ќе си платам за алкохол, нерегистриран, Члинк заради тоа што предизвикал сообраќајка.

И јас знам дека е така. Уствари сум прашувал и баш на овој начин ми е оговорено.

Тоа и го кажував со пример случката погоре.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #21 на: 19 Декември 2012, 02:50:05 am »
Банзаи да не си го прашал ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #22 на: 19 Декември 2012, 03:03:21 am »
Ми има и он зборено ама сум прашал сообраќаец и баш ова ми го збореше.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #23 на: 19 Декември 2012, 09:36:27 am »
Аха, значи и тоа за нерегистриран го смениле. Едно време немаше право да бараш оштета ако си нерегистриран, сигурен сум дека беше така.  Сепак и тогаш беше кој лупне - тој е крив (за лупнување).
Тоа е тоа... Ниедно осигурување нема да ти ја покрие штетата ако не ти е регистрирана колата...(немаш платено осигурување) А изгледа истото важи и ако си пијан... Тие веднаш ќе се бранат со тоа дека си пијан па така да нема ништо да добиеш

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #24 на: 19 Декември 2012, 09:37:22 am »
Аха, значи и тоа за нерегистриран го смениле. Едно време немаше право да бараш оштета ако си нерегистриран, сигурен сум дека беше така.  Сепак и тогаш беше кој лупне - тој е крив (за лупнување).
Тоа е тоа... Ниедно осигурување нема да ти ја покрие штетата ако не ти е регистрирана колата... А изгледа истото важи и ако си пијан... Тие веднаш ќе се бранат со тоа дека си пијан па така да нема ништо да добиеш
Ако немаш соодветен правен застапник - точно е дека ништо нема да добиеш.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #25 на: 19 Декември 2012, 09:40:26 am »
Јас не ни гледам поента зашто би ти платиле оштета, ако ти е нерегистрирано возилото. Со самото тоа што возиш нерегистрирано возило, го прекршуваш законот, пошто не би смеел да учествуваш во сообраќајот. Со кое право да бараш оштета ако те лупне некој, кога и онака не смееш да возиш?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #26 на: 19 Декември 2012, 09:54:08 am »
:) Исто како кога си дамла пијан. Може и нерегистрирано возило на паркинг да стои. И да те зафука некој. И? Нема оштета? Мало морген.



Може да немаш оштета АКО ТОЈ ШТО ТЕ МАВНАЛ Е НЕРЕГИСТРИРАН. Па ќе мора да бараш лично од него, па судови, па тинтири. Затоа што нема трето лице.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #27 на: 19 Декември 2012, 09:59:08 am »

Може да немаш оштета АКО ТОЈ ШТО ТЕ МАВНАЛ Е НЕРЕГИСТРИРАН. Па ќе мора да бараш лично од него, па судови, па тинтири. Затоа што нема трето лице.

Јас имав вакво сценарио, не е така трагично. Вака иде постапката: Одиш во твојата осигурителна компанија (опремен со податоци за нерег. возило што те акнало,  на пример прва регистрација, број на шасија итн.),
кажуваш дека те опнал тој, твојата осигурителна компанија прави проценка, и она исплатува за поправката.
Потоа таа се обраќа до националното биро за осигурување, тоа е нешто како „црн фонд“, е тоа биро исплаќа на твојата компанија, а истото го гони кривично и материјално починителот на штета. што би се рекло - ти очи не му глеаш, а колата ти е направена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 377
  • ? ? ?
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #28 на: 19 Декември 2012, 09:59:29 am »
Може да немаш оштета АКО ТОЈ ШТО ТЕ МАВНАЛ Е НЕРЕГИСТРИРАН. Па ќе мора да бараш лично од него, па судови, па тинтири. Затоа што нема трето лице.

Не баш  :)

Ако имаш штета од неосигурано возило, штетата ја плаќа Национално биро со осигурување, повеќе може да прочитате на http://nibm.com.mk/NBO.nsf/allLang/F1C6CDF366C2F3EBC1257968003997E5, Точка 2: ПРИЈАВА НА ШТЕТА ОД НЕОСИГУРАНО ВОЗИЛО.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #29 на: 19 Декември 2012, 10:01:54 am »

Може да немаш оштета АКО ТОЈ ШТО ТЕ МАВНАЛ Е НЕРЕГИСТРИРАН. Па ќе мора да бараш лично од него, па судови, па тинтири. Затоа што нема трето лице.

Јас имав вакво сценарио, не е така трагично. Вака иде постапката: Одиш во твојата осигурителна компанија (опремен со податоци за нерег. возило што те акнало,  на пример прва регистрација, број на шасија итн.),
кажуваш дека те опнал тој, твојата осигурителна компанија прави проценка, и она исплатува за поправката.
Потоа таа се обраќа до националното биро за осигурување, тоа е нешто како „црн фонд“, е тоа биро исплаќа на твојата компанија, а истото го гони кривично и материјално починителот на штета. што би се рекло - ти очи не му глеаш, а колата ти е направена.
Значи и тоа било покриено. Видиш. :) Не сум знаел. Епа нема што да се умараш тогаш.