Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 1004235 пати)

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Има ли правено некој пресметка со пелети (во пари, де, не како што праша колегата за количина - претпоставувам...) колку потрошувачка е во тотал за сезона на одреден број м2?

Благо Дарам.

Јас оваа сезона потрошив 40.560 ден., греев 160m2.

Си размислил за топлинск пумпа воздух-вода? Знам дека имаш подно, односно имаш инсталација целосна. Стави и бафер од 1000л и нека тера.

Котел на пелети троши 500вати на час. За 9часа, троши 4,5киловати троши 250денари на ден. За 30дена, троши 750 денари само котелот. Или сум ептен во грешка, или е солено греењето на пелети.

Моментално ја спремам куќата за во оглас, нема инвестиции капитални 🙂

И ти ли ќе факаш Имачка.
Со лесно и брзо да се продаде. Планираш да го мажиш полото? Колега бара кола, па да му спомнам.

Ма јок, други причини.
Би го дал само за убави пари, иначе не ми е за давање. :D


Отсутен Panda993

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 99
Дали знае некој каде можам да купам средство за чистење на клима уред?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Во секој маркет.

Ajax - прозирен со амоњак шо е.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Мислам дека човекот мислеше на средство за дезинфекција и прочистување, а не за пребришување.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5014
 • Пиши лаже
Користел некој Еко Лајф пелет?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Две сезони по ред. За малце ќе идев и на трета, ама земав Шишарка.

Sent from my Xiaomi 13T


Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 672
se platija denes 2 paleti peleti A1 shisharka vo tehnoauto. edna za mene edna za bratot. so toa shto ostana od lani i so klimite zdravje boze treba da e dovolno za zimovo.

breeej domakjinski muabeti, ushte letoto ne doshlo nie pravime muabet za greenje za slednoto zimo :) alal da ni e.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Мислам дека човекот мислеше на средство за дезинфекција и прочистување, а не за пребришување.

Исто мислиме. Тоа што чистат клими и дезинфицираат, со такво средство чистат.
Амоњакот се убива.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
se platija denes 2 paleti peleti A1 shisharka vo tehnoauto. edna za mene edna za bratot. so toa shto ostana od lani i so klimite zdravje boze treba da e dovolno za zimovo.

breeej domakjinski muabeti, ushte letoto ne doshlo nie pravime muabet za greenje za slednoto zimo :) alal da ni e.
Прав домаќинлук.

Така треба.

Sent from my Xiaomi 13T


Отсутен Hardboy

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 167
Совет за клима за во дневна 40 квадрати? Се грејам на парно на дрва па климата ќе мо биде некогаш да ми затопли ако не ми е запален котелот или да подзалади на лето. Нема да биде примарен извор за греење

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 672
Совет за клима за во дневна 40 квадрати? Се грејам на парно на дрва па климата ќе мо биде некогаш да ми затопли ако не ми е запален котелот или да подзалади на лето. Нема да биде примарен извор за греење

shto najdesh najeftino od daikin/toshiba/mitsubishi (od japonskite koi se poskapi) ili vivax, midea, gree, hisense (kineska poeftina opcija). notmalno kje si prochitash po modelite parametri koj kolku troshi kolku dava, COP ova ona.


Отсутен stavrov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 512
Некој да сподели искуство со парапетна Vivax AERI клима, се мислам дали да одам со оваа или со Haier Console 12.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Јас имам со Аери мултисплит со две 12ки.

Би ти рекол да земеш Хаиер.

Ако не е нешто разлика во цена и јас ќе одев на Хаиер. Виваксот тогаш испадна некои 40к поефтина и затоа е земена. Ако се слични, нема муабет.

Отсутен stavrov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 512
Јас имам со Аери мултисплит со две 12ки.

Би ти рекол да земеш Хаиер.

Ако не е нешто разлика во цена и јас ќе одев на Хаиер. Виваксот тогаш испадна некои 40к поефтина и затоа е земена. Ако се слични, нема муабет.
Разликата е околу 200 евра, со Haier имам позитивно искуство ама мислев ако Vivax е задоволително да сменам, ама изгледа ќе одам пак со Haier.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk