Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 49022 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #30 на: 07 Април 2011, 09:42:05 am »
Ич не се разбираме изгледа не читате ....Јас ви кажувам дека цените не си ни на пола од тие што ги знаете вие вие пак таа.
Од таму од каде што ние најчесто купуваме цените се смешни во споредба со европа и кај нас.
Мак Бук Про 17 инчи 2,53 Г.Херци дуал коре процесоц, 4 гб рам меморија, 600 гига хард, има две графички карти (не знам зошто бар така пишува) едната 512 мб едата 256, итн. е земен за 1200 ДОЛАРИ кои преведено во евра се 860 evra.
Сето ова што го гледате на сликава значи 27 инчен дисплеј, бежична тастатура, меџик маус и ерпортот, плус нотбукот се заедно е земено за 2650 Долари или 1890 евра.
Ако е тоа многу за ејпл...тогаш не знам...?Uploaded with ImageShack.us


Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #31 на: 07 Април 2011, 10:11:01 am »
Тој делот со цените дека не ви се ни напола од оние за обичните смртници до сега не го знаев. Во таков случај, нема што да се дискутира околу односот перформанси/цена.

Во секој случчај мe интересира конфигурацијата на ноутбукот. Кои ознаки ги има и конкретни детали за хардверот како кој дуал-кор процесор, која графичка и слично.

Ме интересира и кога сте го купиле за да направам компарација колку поефтино ви излегол.
Инаку, на официјалната страна на Епл, како и на страните на официјалните дилери во САД, почетна цена на МекБук Про 17“ е 2500 долари. Јас кога го купував ноутбукот кој сега го користам, по дилерски цени нај-моќниот МекБук, т.е. оној со слични перформанси ми го нудеа за околу 3000 долари.

Како и да е, за обичните смртници цената на ноутбуците и десктопите на Епл е премногу висока за хардверот кој го носат во однос на конкуренција. Премиумот од 2х кој се плаќа за налепницата и оперативниот систем никако не е оправдана.

Цената на мониторите им е конкурентна и сосема прифатлива во однос на конкуренција. Патем, имаш одличен монитор, еден од 3-те најдобри 27-ци со S-IPS панел. Пред година и кусур сакав да го купам, ама цената која ми ја понудија овде беше околу 1100 евра. А за 950 евра по дилерска цена во исто време имав понуда за 30-ка LG со подеднакво добра електроника и S-IPS панел, само помалку убав на дизајн.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #32 на: 07 Април 2011, 10:30:59 am »
1890 €  ?

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Дефинитивно фрлена пара за налепница.Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #33 на: 07 Април 2011, 10:38:46 am »
Се ова е купено пред месец дена...цените се такви како прво затоа што со фирмата работиме веќе 10 години а друго се работи за фирма која е непрофитабилна то ест е финансирана од Американската влада за потребите на војската па цените се фабрички плус нешто ситно за транспорт. Со оглед дека ние соработуваме со нив долго време и сме добри пријатели, и она ситно за транспорт го нема за нас.
Зато се цените такви какви што се.
што се однесува до конфигурацијата на МекБукот еве ти копи...

Model Identifier:   MacBookPro6,1
Processor Name:   Intel Core i5
Processor Speed:   2.53 GHz
Total Number Of Cores:   2
L2 Cache (per core):   256 KB
L3 Cache:   3 MB


NVIDIA GeForce GT 330M:

  Chipset Model:   NVIDIA GeForce GT 330M
  Type:   GPU
  Bus:   PCIe
  PCIe Lane Width:   x16
  VRAM (Total):   512 MB
  Vendor:   NVIDIA (0x10de)
  Device ID:   0x0a29
  Revision ID:   0x00a2
  ROM Revision:   3560
  gMux Version:   1.9.22

Memory:   4 GB
Processor Interconnect Speed:   4.8 GT/s
Boot ROM Version:   MBP61.0057.B0C
SMC Version (system):   1.57f17
 
А за другата пишува (ако е тоа исто картичка не се разбирам ептен до толку во хардвер)
Intel HD Graphics:

  Chipset Model:   Intel HD Graphics
  Type:   GPU
  Bus:   Built-In
  VRAM (Total):   288 MB
  Vendor:   Intel (0x8086)
  Device ID:   0x0046
  Revision ID:   0x0012
  gMux Version:   1.9.22
  
« Последно менување: 07 Април 2011, 10:49:53 am Sportex »

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #34 на: 07 Април 2011, 10:40:06 am »
1890 €  ?

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Дефинитивно фрлена пара за налепница.
Кој не пробал не знае.....није све једно :D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #35 на: 07 Април 2011, 10:47:16 am »
1890 €  ?

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Дефинитивно фрлена пара за налепница.
Кој не пробал не знае.....није све једно :D


За 1890 евра, хмммммммммм

i7 950

P67

2TB SATA 3 Gb/s 64MB 7200rpm WD Caviar Black

550GTX-TI-M2D1GD5/OC

8 Гига Рам на 1600

27'' Full HD TV Pivot Bla Bla Bla

Има да го одува ;D ;D ;D
Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #36 на: 07 Април 2011, 10:51:02 am »
Тоа е цена за се комплет - само ерпортот има 2 терабајта диск...???
« Последно менување: 07 Април 2011, 10:53:22 am Sportex »

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #37 на: 07 Април 2011, 10:53:11 am »
Тоа е цена за се омплет - само ерпортот има 2 терабајта диск...???

Али сигурно не е Сата 3 со 64мб кеш ;)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #38 на: 07 Април 2011, 10:58:48 am »
Ја го сакам мониторот. Епл Синема Дисплеј е перверзија.. Перверзија ај тел ју!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #39 на: 07 Април 2011, 11:18:26 am »
Не се разбирам до толку еве со пишува

Technical Specifications


Size and weight
Length: 7.7 inches (197 mm)
Width: 7.7 inches (197 mm)
Height: 1.4 inches (36.3 mm)
Weight: 3.5 pounds (1.6 kg)1
Security
Wi-Fi Protected Access™ (WPA/WPA2)2
Wireless security (WEP) configurable for 40-bit and 128-bit encryption
MAC address filtering
NAT firewall
Support for RADIUS authentication
802.1X, PEAP, LEAP, TTLS, TLS, FAST
Time-based access control
Electrical
Line voltage: 100-240V AC
Frequency: 50Hz to 60Hz, single phase
Maximum continuous power: 34W
Agency approvals
FCC Part 15 Class B, Canada RSS-210, EN 300-328, EN 301-489, EN 301 893, ARIB STD-T66, RCR STD-T33, AS/NZS 4268: 2003, UL 60950, CSA-C22.2 No. 60950
Storage
2TB Serial ATA server-grade hard disk drive3
Interfaces
One Gigabit Ethernet WAN port for connecting a DSL or cable modem
Three Gigabit Ethernet LAN ports for connecting computers or network devices
USB port for connecting a USB printer or USB external hard drive
802.11n wireless
Included software and accessories

AirPort Utility for Mac and Windows
AirPort Disk Utility for Windows
Bonjour for Windows
Power cord
Printed and electronic documentation
Environmental requirements
Operating temperature: 50° to 95° F (10° to 35° C)
Storage temperature: -13° to 140° F (-25° to 60° C)
Relative humidity (operational): 20% to 80% (noncondensing)
Relative humidity (storage): 10% to 90%
Maximum operating altitude: 10,000 feet
Maximum storage altitude: 15,000 feet
Wireless protocols
IEEE 802.11a/b/g/n
Compatibility
Interoperable with Wi-Fi Certified 802.11a, 802.11b, 802.11g, or 802.11n enabled Mac computers, iPhone, iPod touch, and Windows-based PCs
NAT, DHCP, PPPoE, VPN Passthrough (IPSec, PPTP, and L2TP), DNS Proxy, SNMP, IPv6 (6to4 and manual tunnels)
Frequency bands
2.4GHz and 5GHz simultaneously
Radio output power
20 dBm (nominal)
Channels
Channels 1-11, 36-48, and 149-165 approved for use in the United States and Canada
Channels 1-13, 36-64, and 100-140 approved for use in Japan
Channels 1-13, 36-64, 100-112, and 132-140 approved for use in Europe
Channels 1-13, 36-64, and 149-165 approved for use in Australia, Hong Kong, and New Zealand

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #40 на: 07 Април 2011, 11:55:13 am »
@Cuore

Спортекс зборува за ноутбук, а ти спомнуваш десктоп. Намената на едното со намената на другото нема допирна точка. Исто како што намената на комби нема врска со намената на моторцикл.

Друго тоа 64MB и SATA3 не кажуваат ама баш ништо за перформансите на дискот. Ќе ти дадам еден куп примери каде диск со SATA1 интерфејс и 8MB кеш го прави попара дискот со 64MB и SATA3. Делот кој е релевантен во спецификациите на хард-диск е бројот на вртежи, бројот на платери и капацитетот на платерите. Во конкретниот случај, дискот кој си го спомнал има 4 платери по 500GB и 7200 вртежи, SATA2 интерфејс и мислам дека сеуште е најбрзиот хард-диск од 2ТВ. Инаку имам 4 такви врзани паралелно во RAID0 на мојата гејминг машина.

Трето, тој 27“ бла бла монтиор кој го користи Спортекс во однос на она што го кориснат 99% од корисниците(меѓу кои претпоставувам дека си и ти) е последна генерација на Мерцедес С класа во однос на ѓубрето кое се тркала по нашите улици.

Спортекс, мојот ноутбук е купен пред 2 години и 10 месеци и во перформанси е ред големина еквивалент на оној кој си го купил пред месец дена. Единствено каде може да има послаби перформанси во игри бидејќи има нешто послаба графичка картичка. Но секако и мојот и твојот немаат задоволителни перформанси за играње. Всушност терминот гејминг и ноутбук се дијамтерално спротивни поими. Мене мојот на времето ме кошташе околу 1050 евра дилерски. А за истите пари денес, ќе купам многу помоќен анти-Мек ноутбук од тој кој го користиш и покрај тоа што си го набавил за драстично намалена цена.  ;)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #41 на: 07 Април 2011, 12:02:59 pm »
гОЈДО не се разбирам толку од хардвер...а игрици не ме интересираат.
Имам еден ПС2 дома од векот и ене го децана му ебаа мама го растурија....ако сакам да си играм преферирам ПС или некоја друга конзола....на 107 сантима телевизор....И хоуп ју агри вит ме.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #42 на: 07 Април 2011, 12:26:30 pm »
гОЈДО не се разбирам толку од хардвер...а игрици не ме интересираат.
Имам еден ПС2 дома од векот и ене го децана му ебаа мама го растурија....ако сакам да си играм преферирам ПС или некоја друга конзола....на 107 сантима телевизор....И хоуп ју агри вит ме.
Па и јас немам ниту време, ниту пак желба за игри откако се роди син ми, пред 10 месеци. Што се однесува до хардвер, не е ти е работа и воопшто не треба да имаш некои длабоки разбирања. Во принцип треба да знаеш какви потреби имаш, а други се оние кои треба да ти склопат конфигурација согласно твоите потреби.

Инаку се согласувам дека за повеќето кампањски играчи (кои повремено играат за време на викенд или слично) конзолите се вистинско решение. Но јас имам поголеми критериуми и очекувања. Конзолите имаат срање графика и срање звук, немаат можност за мрежно или онлајн играње на повеќе играчи. Од друга страна пак за WII има интресни геџети кои ги прават екслузивни и нудат нешто кое сеуште не е избацено за ПЦ.

Што се однесува до телевизорот, уште од време си купив 37" Full HD 1080p TV, но квалитетот на приказот е мизерен во однос на квалитетен монитор како на пример тој кој го имаш, а уште по мизерен во однос на професионален CRT поготово ако станува збор за пуцачини.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #43 на: 07 Април 2011, 12:28:02 pm »
osmica8. Користам Transcend модули од по 2GB DDR3-2000 CL8. Графичката во моментов која ја користам е Radeon 5870 OC @GPU: 950MHz/vRAM: 5.4GHz, а процесорот Core i7 920 D0 е оверклокуван на 4.4GHz. Кога имаш многу за рендање, прати ми материјал и од 00:30 навечер до 15:30 може да го остаам да ренда.

Само ќе мора да ти ставам едно контролно броило за електрична енергија :D хахаха...срка многу енергија машинава.

Фала на понудата, добро е да се има вакво нешто за располагање. Што и да измоделирам кај тебе нема да се рендерира повеќе од 2 саата........... хахахахахаха

Ѕверов не да трга струја :) :) :)

а btw имаш некое инфо за ATI - то шо ти ја пишав?

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #44 на: 07 Април 2011, 12:35:46 pm »
Само сотверот да го купев кој е инсталиран ќе не кошташе у ПМ. Дојде со инсталиран лиценциран Вин.7, паралел десктоп, офис 2011 за мак и други некои поситни глупости.
« Последно менување: 07 Април 2011, 12:43:50 pm Sportex »