Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 50277 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #60 на: 07 Април 2011, 17:37:51 pm »
Море Дени...преди малко време видех при теб един смешко како се тркале од смејанје...обаче каде го намери това...???
Сега го нјама...?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #61 на: 07 Април 2011, 17:51:51 pm »
Ето го. Аз го постави в тази тема, вместо. http://www.carclub.mk/index.php/topic,563.msg16343.html#msg16343

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #62 на: 07 Април 2011, 17:59:06 pm »
АМи добре ама од каде го свали...како да го свалјам...?
Со копи не става братко...излизат пове4е различни картинки...??

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #63 на: 07 Април 2011, 18:00:14 pm »
Еве ти го линкот - http://www.wetter-live.at/chat/smileys/Smiley-big_rofl.gif :)

И аман со Бугарскиот..

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #64 на: 07 Април 2011, 18:03:27 pm »
Ииии бре...вака ли ќе развиваме братство единство со браштата...

Мерси...пардон ...ФАЛА !!! Уште да ми кажеше како да го закачам на коментар овде да се гледа арно ќе беше.... :D
« Последно менување: 07 Април 2011, 18:22:49 pm Sportex »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: MAC vs PC
« Одговори #65 на: 07 Април 2011, 18:13:53 pm »
I IPhone-ot zema procesor i ekran od samsung, ama pak ne obicen telefon , tuku IPhone.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #66 на: 07 Април 2011, 23:19:11 pm »
Мерси...пардон ...ФАЛА !!!
Доста и со тој францускиот!  ::)

I IPhone-ot zema procesor i ekran od samsung, ama pak ne obicen telefon , tuku IPhone.
Како корисник на Nokia N900 32+32GB строго го презирам i(gracka)Phone.  :-* Всушност кога N900 се појави iPhone беше смешно да се споредува. А и денешниве iPhone-и (4) не се нешто помоќни. За мрежи и блинкери да не прајме мубет. Ама затоа шминката на интерфејсот им фуче.
« Последно менување: 07 Април 2011, 23:23:36 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: MAC vs PC
« Одговори #67 на: 08 Април 2011, 02:49:23 am »
I IPhone-ot zema procesor i ekran od samsung, ama pak ne obicen telefon , tuku IPhone.
Како корисник на Nokia N900 32+32GB строго го презирам i(gracka)Phone.  :-* Всушност кога N900 се појави iPhone беше смешно да се споредува. А и денешниве iPhone-и (4) не се нешто помоќни. За мрежи и блинкери да не прајме мубет. Ама затоа шминката на интерфејсот им фуче.
[/quote]

Пред некое време барав што е разликата помеѓу iPhone3-4 и iPad 1-2 и дојдов до една страна кај што двајца дечки зимаат по еден од моделите и ги расклопуваат до делче... и дојдоа до заклучок дека работат на иста платформа, освен дисплејот... една и единствена фора за да бидат побрзи е подобрување на софтверот, по една недела имав предавање кај еден од подобрите професори во врска со мобилни технологии, има и свои работилници каде создава апликации за OS X, RIM, Android... и истото го кажа и он, кажуваше и за мрежата дека им е тиња, но и дека имаат премногу добар маркетинг па затоа се можда најдобрата фирма во IT светот, но Microsoft направи договор со Nokia па мислам дека тоа е убиствената комбинација за Mac. :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #68 на: 08 Април 2011, 10:50:49 am »
iPhone е одличен како бизнис солуција.....ако имаш потреба и знаеш да го користиш е од голема помош. Ако не тогаш е само скапа играчка и статусен симбол. Јас немам ама скоро сите мои колеги имаат. Букираат летови преку него, плаќаат сметки, купуваат онлине, нарачуваат софтвери...и тд. Се разбира дека тоа можеш да го направиш и со други телефони ама кај  iPhone е сето тоа многу полесно и поедноставно од колку кај другите. Мене освен емаил акаунт на телефон не ми треба ништо друго па затоа сум задоволен со Blackberry...што не значи дека можеби нема да земам iPhone во иднина.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #69 на: 08 Април 2011, 13:06:28 pm »
МЕК имаат некои многу јаки софтвери кои навистина ми фалат, исто како и батерии на лаптопите. Имам скриншот од прен некоја година кога правев презентација, на мојот лаптоп кога ќе дојде батеријата до 10 минути ми се пали онакво ЛОУ БАТЕРИ и трчам да најдам штекер за да не хибернира. Епа си работам јас на кревет скоро цел ден, по малце по малце и оп се пали ЛОУ батери на мекот! Леле викам чекај каде е адаптерот... И во тој момент гледам дека батеријата е на 20% и има уште 1:42. Со зборови саат и четириесет и две минути.
Значи од тој поглед ми се врв. Озбилно Лаптопот ми вршеше работа цел ден со неговата батерија, без да земам полнач.
А ајфонот ми е еден од најкорисните уреди на светов. Ајфонот би го заменил само за два ајфона. Фантастично чудо од техника кое да бидеме реални ја поттикна целата технолошка сцена да го ископираат. А и сум програмирал за Андроид, така да и тоа ми е познато. Значи колу е само искористлив телефонот тоа е чудо едно, нормално со џеилбрејк.
Еве го моето биро прошла недела.


Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #70 на: 08 Април 2011, 13:20:00 pm »
Сосема точно...батериите на лаптопите им се чудо.....цел ден го рчкаш и дури навечер Азис но батери....
Додека користев други лаптопи ова постојано се случуваше.....http://www.youtube.com/watch?v=FAgZlwSGYE8

Исто и ИФОН е невероватно справиче како што реков, само кој знае и може да го користи како треба.
« Последно менување: 08 Април 2011, 13:22:50 pm Sportex »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #71 на: 08 Април 2011, 13:47:30 pm »
Епл во совите ноутбуци има најобични литиумски батерии како и сите останати ноутбуци. Чудото на издржливоста е:
- користење на енергетски ефикасен хардвер
- користење на повеќе ќелиски батерии, т.е. батерии со поголем капацитет
- користење на лесен оперативен систем и софтвер, т.е. линукс

Било кој ноутбук под овие услови ќе има подеднакво издржлива батерија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #72 на: 08 Април 2011, 13:58:30 pm »
Е да... aма  aj шо не направат де  другите.... :D
Ова во стилот...да имав мотор од Порше ќе видеше ти што можам јас...му рекло фичото на 101-от... и зарибало!!! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #73 на: 08 Април 2011, 14:02:42 pm »
Озбилно ме вадат од такт лаптопиве со 1-2 саати батерија. Немам веќе нерви. Него остај тоа, не ни има да купиш рецимо 16 келијска за поновиве. За оние архивскине ХП има сеуште 16 келијски. Од таму и ми доаѓа омразата кон хибридни автомобили, зошто знам што ќе те најде од батерија за година две. Ќе држи 15 минути, едвај. Јас работев на 5години стар МЕК и му држеше батеријата 5 саати најмалку. Преку таквото од 6 келијски и 8 келијски батерии.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #74 на: 08 Април 2011, 15:17:02 pm »
За да ти трае(старосно) батеријата, без разлика дали е на мек или тврд, треба соодветно да ја чуваш и соодветно да го употребуваш ноутбукот...и да е поставена на соодветно место подалеку од извор на топлина.

Тоа значи дека не треба да се држи во скут, на мека и нерамна површина, да се изложува на сонце и други топлотни влијанија....Понатаму не треба да се држи цело време на пуњач, не треба да се полни делумно и да се троши, па повторно да се полни делумно и да се троши и тн.

Инаку, проблемот кај тие ноутбуци кои ги спомнуваш со траење од 1-2 саати наместо 3-4 како кај епл е тоа што прво имаат тиње хардвер со голема потрошувачка, потоа имаат тиње батерија и на крај сигурно не се на линукс базиран ОС.

Купи ноутбук колку што чини мек и споредувај потрошувачка. Не споредувај батерија на ноутбук од 400 евра со ноуткбук од 1600.

А тоа дека си работел повеќе од 5 саати активно на 5 години стара батерија од ноутбук...па макар и да си пишувал поезија во ноутпад...да видам и пак нема да верувам. Донесете ми каков сакате Мек ноутбук ќе му ја потрошам батеријта за помалку од пола саат.
Ум шо идит отпосле не јет ум!